• Search form

29.05.2010 | 09:07

XII Festival nitratnog filma

Jugoslovenska kinoteka predstavlja na 12. Festivalu nitratnog filma, od 6. do 12. juna, više od 30 filmova iz svog i 12 stranih arhiva, među kojima su mnoge restaurisane kopije slavnih autora koje će publika videti prvi put, a neka dela će se ponovo pojaviti posle višedecenijskog boravka u tmini.

Festival počinje na Dan Jugoslovenske kinoteke, koji je i datum prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu, a ponovo će okupiti arhiviste i istraživače iz cele Evrope, naročito s prostora bivše Jugoslavije.

XII Festival nitratnog filma

Jugoslovenska kinoteka predstavlja na 12. Festivalu nitratnog filma, od 6. do 12. juna, više od 30 filmova iz svog i 12 stranih arhiva, među kojima su mnoge restaurisane kopije slavnih autora koje će publika videti prvi put, a neka dela će se ponovo pojaviti posle višedecenijskog boravka u tmini.

Festival počinje na Dan Jugoslovenske kinoteke, koji je i datum prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu, a ponovo će okupiti arhiviste i istraživače iz cele Evrope, naročito s prostora bivše Jugoslavije.

U selekciji Aleksandra Saše Erdeljanovića, publika će videti radove reditelja kao što su Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer), Robert Vine (Robert Wiene), Martin Frič, Bela Gal (Bela Gaal), Rejmon Bernar (Raymond Bernard), Voja Nanović, Đovani Pastrone (Giovanni Pastrone), Abel Gans (Abel Gance), Josip Novak, Luiđi Mađi (Luigi Maggi), Karl Grune, Oktavijan Miletić, Luj Fejad (Louis Feuillade), Mario Kosta (Mario Costa), Nikolaj Sanišvili, Sesil B. De Mil (Cecil B DeMille), Erih Vašnek (Erich Waschneck), Maks Kalmić...

Kalmićev film “Dubrovnik ‘Grad sv. Vlaha’” iz 1938. godine biće i prikazan na svečanom otvaranju, uz Gruneov “Waterloo” (1928).

Među najstarijim filmovima su Mađijevo “Jemstvo” (1909), Fejadov “Lizistrata; ili Štrajk poljubaca” (1910), De Milova “Karmen” (1915), Pastroneova “Vatra” (1915), Gansov “Optužujem” (1919), “Očajnik” (1920) Feliksa Baša (Felix Basch) i “Pustolovine macana Marka” (Felix the Cat) iz 1920. godine.

Biće prikazani i “Svi Sloveni, u borbu protiv zajedničkog neprijatelja” (1941) Iosifa Posel’skija, “David Guramišvili” (1946) Sanišvilija i Tumanišvilija, Kostine “Rimske borove” (1941), “Brod” (1921) Gabrielina D’anuncija (Gabriellino D’Annunzio) i Marija Ronkoronija (Roncoroni), “Skorojeviće” (1953) Bojana Stupice, Miletićeve “Zagreb, glavni grad Hrvatske” (1943) i “Lisinski” (1943), Bernarov “Čudo vukova” (1924), “Oni su pobedili” Josipa Novaka i Borisa Borozanova, “Frosina” (1952) Vojislava Voje Nanovića, Vašnekov “Moj život za Mariju Isabel” (1935) i “Karmen iz Sen Paulija” (1928), Hofmanov “Papirni nokturno” (1949), Fričov “Kći lovokradice” (1949), “Ubica” (1974) Kostasa Perisa (Costas Pherris), “Nova rođaka” (1935) Bele Gala (Gaal), “Život je naš; ili ljudi sa pruge” (1948) Gustava Gavrina, “U vrtovima Mursije” (1935) Maksa Džolija (Max Joly i Marsela Grasa (Marcel), Drejerov “Bila jednom” (1922) i Vineov “Raskoljnikov” (1922-23).

Slogan 12. Festivala - “U zapaljivom (nitratnom) ritmu” Erdeljanović je osmislio u znak sećanja na jedan od prvih bisera iz Kinotekinog arhiva koji je odgledao kao srednjoškolac krajem 70-ih, a reč je o dokumentarcu Frederika Guda (Frederic Goode) “Pop Gear” (U popularnom ritmu), u kojem su nastupili velikani tada tek pristigle bit muzike Bitlsi (The Beatles), Enimalsi (The Animals), Grupa Spensera Dejvisa (Spencer Davis Group), Hanikombsi (The Honeycombs)...

U okviru Festivala nitratnog filma biće svečano otvoren i potpuno rekonstruisan Arhiv Jugoslovenske kinoteke, koji obuhvata i depoe sa nitratnim, samozapaljivim kopijama.

Prema rečima direktora Jugoslovenske kinoteke Radoslava Zelenovića, obnovljeno je sve - od samih depoa, polica, protivpožarnih sistema, rasvete... do pristupnog puta koji omogućava lakšu komunikaciju sa tim delom Arhiva.

To je, inače, prva rekonstrukcija te vrste od osnivanja Jugoslovenske kinoteke 1949. godine, a mnogi filmovi, za koje se mislilo da su nepovratno izgubljeni, pronađeni su posle mnogo godina upravo u kolekciji nitratnih filmova Kinotekinog Arhiva.

Mnogi pronađeni filmovi vraćeni su kinematografijama kojima pripadaju (Italija, Nemačka, Mađarska...), a tako je i prvi srpski i balkanski igrani film “Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa” (1911) reditelja Čiča Ilije Stanojevića pronađen u Austrijskom državnom arhivu.

“Sve što smo postigli proteklih godina, kako na zaštiti, tako i na prikazivanju nitratnih filmova uverilo nas je, po ko zna koji put, da je reč o delima dragocenim svedocima istorije filma s kraja XIX veka i prve polovine XX veka, koje moramo sačuvati da bismo bolje upoznali ključne delove sećanja na vek za nama. Nitratni filmovi su vredno nasleđe naše civilizacije. Oni su istorija koja ima budućnost”, istakao je Zelenović povodom 12. Festivala, dodajući da se kroz proteklu 61 godinu sve generacije kinotečana sa posebnom pažnjom i odnose upravo prema zapaljivim filmovima.

Festival nitratnog filma nastao je iz redovnog programa Kinoteke “Zapaljivi dan”, pokrenutog povodom stogodišnjice pojave filma - radi jedinstvenog predstavljanja ostvarenja snimljenih na nitratnoj traci.

Kinotekin festival prerastao je u jedan od najcenjenijih te vrste u svetu, pored festivala u Pordenoneu i Bolonji, na kojima su svetske premijere doživela i mnoga unikatna dela iz zbirki Jugoslovenske kinoteke.

Sajt Kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: “Brod” (1921)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r