Za bolji položaj kulture
Regionalna konferencija “Balkanske kulturne politike - Šta (da) se radi” okupila je 28. novembra u Domu omladine Beograda više od sto predstavnika kulturnih institucija, organizacija i medija iz zemalja zapadnog Balkana, koji su izneli niz primera posledica neodgovarajućih kulturnih politika u regionu, ali i načina za prevazilaženje mnogobrojnih problema.
Konferencija je održana kao završni događaj trogodišnjeg projekta “Balkanska inicijativa za kulturnu saradnju, razmenu i razvoj” (Balkan Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development - BICCED), koji realizuju Balkanska regionalna istraživačka mreža - BIRN i SEEcult.org, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP).
U okviru projekta BICCED, kako je istaknuto, objavljeno je više od 300 tekstova o različitim aspektima kulturnih politika u regionu, zasnovanih na razgovorima s predstavnicima institucija, stručnjacima i kulturnim radnicima. Mnoge teme, koje su analizirane i istražene kroz produkciju projekta BICCED, do sada nisu bile u fokusu javnosti u regionu.
Otvarajući konferenciju, regionalna direktorka BIRN-a Gordana Igrić istakla je da je projekat BICCED - edukacijom grupe od 50 novinara i produkcijom analitičkih tekstova, doprineo povećanju interesovanja javnosti za kulturne politike u regionu koje su važne i kao odraz nacionalnih ideniteta, ali i demokratskog kapaciteta i finansijske moći zemalja na zapadnom Balkanu.
Direktorka SEEcult.org Vesna Milosavljević rekla je da naziv konferencije, inspirisan revolucionarnim delom Nikolaja Černiševskog “Šta da se radi?”, poziva sve da razmisle šta bi trebalo učiniti kako bi došlo do promena u oblasti kulture na bolje.
Osvrt na nezavidnu situaciju u kulturi u regionu u protekle tri godine pružili su izvršna direktorka Bitefa Jelena Knežević, izvršni direktor Transparency International u Albaniiji i medijski stručnjak Lutfi Derviši (Dervishi) iz Tirane, direktor pozorišta SARTR u Sarajevu Nihad Kreševljaković i nezavisni stručnjak u oblasti kulture i umetnički kritičar Robert Alađozovski (Alagjozovski) iz Skoplja.
U okviru tri panel diskusije, koje su bile posvećene finansijskoj krizi u oblasti kulture, novim inicijativama i mrežama, posebno na nezavisnim kulturnim scenama, kao i odsustvu kulture u medijima u regionu, ukazano je na potrebu proaktivnog odnosa prema nagomilanim problemima kako bi došlo do očekivanih promena. Istaknuta je i važnost međusektorskog povezivanja i novih odnosa saradnje, zasnovanih na zajedničkim interesima, kao i aktivnog zagovaranja promena kulturnih politika.
Među panelistima i učesnicima bili su: Lola Joksimović (Tačka kulturnog kontakta Srbije, Beograd), Amila Ramović (Ars Aevi, Sarajevo), Josif Papađoni (Centar za albanske studije, Tirana), Dimitrije Vujadinović (Balkankult fondacija, Beograd), Sašo Stanojković (umetnik, Skoplje), Albert Heta (umetnik/Stacion - Centar za savremenu umetnost, Priština), Milica Pekić (Kiosk/Kooperativa, Beograd), Darka Radosavljević Vasiljević (Remont/Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd), Iskra Gešoska (Kontrapunkt/Jadro asocijacija, Skoplje), Dražen Crnomat (UNSA Geto, Banja Luka), Marija Đorđević (Politika, Beograd), Janja Sesar (Kurziv/Kulturpunkt, Zagreb), Jasmin Duraković (Depo.ba, Sarajevo), Nebojša Ilijevski (Centar za medijske aktivnosti, Skoplje), Ben Andoni (Gazeta Šiptare, Tirana) i Nataša Novaković (blogerka, Banja Luka).
Panel diskusije moderirali su Aleksandar Brkić (Univerzitet umetnosti u Beogradu), Vesna Milosavljević (SEEcult.org) i Gordana Igrić (BIRN), uz aktivno učešće publike.
Zaključci konferencije i panel diskusija poslužiće kao osnova za pismo preporuka za donosioce odluka i druge relevantne aktere u oblasti kulturnih politika u regionu, koje će biti naknadno objavljeno, kao i za dalji razvoj projekta BICCED.
U završnici konferencije dodeljena je novoustanovljena nagrada Culture Watch, kojom projekat BICCED promoviše istraživačko i analitičko novinarstvo u oblasti kulture.
Prvu nagradu dobila je Valentina Milenković iz “Novina vranjskih” iz Vranja, drugu Gordana Popović iz beogradske “Politike”, treću Vuljnet Krasnići (Vullnet Krasniqi) iz prištinskog lista “Koha ditore”, a četvrtu Irfan Hošić iz sarajevskog nedeljnika “Dani”.
(SEEcult.org)