Zafranović gost Martovskog, predstavlja 100. film
Istaknuti jugoslovenski i hrvatski reditelj Lordan Zafranović biće specijalni gost 66. Martovskog festivala u Beogradu, čijoj će publici premijerno predstaviti novi dokumentarni film “Duh vremena” (Zeitgeist, 2018), kao i izbor svojih kratkih filmova.
Polučasovni dokumentarac “Duh vremena” u švajcarskoj produkciji nastao je na osnovu izložbe “Gradovi u pokretu” koja kroz arhivsku foto-građu i dnevne listove prati svakodnevni život u Beogradu, Sarajevu, Istanbulu i Ankari tokom 20-ih i 30-ih godina XX veka, nakon raspada Otomanskog carstva.
Autorka izložbe, scenaristkinja i producentkinja filma Nataša Mišković, profesorka Univerziteta u Bazelu, takođe će biti gošća 66. Martovskog festivala, a to je njen prvi, dok je Zafranoviću čak stoti film.
Reč je o edukativnom, ali i kreativnom kratkometražnom dokumentarcu o svakodnevnom životu u Sarajevu, Istanbulu, Beogradu i Ankari nakon pada Otomanskog carstva. Na podlogu sastavljenu od fascinantnih, ali nepoznatih fotografija objavljenih u ondašnjoj turskoj i jugoslovenskoj dnevnoj štampi, Zafranović i Nataša Mišković dodaju glas pevača Boža Vreća kako bi dočarali radost i tugu, bogatstvo i siromaštvo, osmansku prošlost i modernizaciju Jugoistočne Evrope nakon Velikog rata.
Film “Duh vremena” i putujuća izložba “Gradovi u pokretu – postosmansko nasleđe” rezultati su velikog istraživačkog projekta koji istražuje urbani prostor nekoliko gradova kroz oči fotoreportera. Bavila se i pokretom Nesvrstanih i prijateljstvom Tita, Nehrua i Nasera. Autorka izložbe Nataša Mišković autorka je i knjige o istoriji Beograda u 19. veku “Bazari i bulevari”.
Zafranović, Duh vremena
Prema rečima Zafranovića, sasvim slučajno je prisustvovao otvaranju izložbe “Gradovi u pokretu – postosmansko nasleđe”, koja ga je fascinirala.
“Nataša je uložila ogromnu energiju i ljubav istražujući fotografije iz prošlosti i pokazala je veliku odgovornost prilikom priprema za ovu predivnu izložbu. Pomislio sam kako bi bilo šteta da sve to nakon par nedelja završi opet u rafovima i predložio sam da se snimi film. Bilo mi je zadovoljstvo da radim s njom, koliko god bio skroman budžet, i da usaglasim svoju filmsku viziju sa njenom istoriografskom preciznošću”, naveo je Zafranović, koji će novi film premijerno predstaviti 29. marta u Velikoj sali Doma omladine Beograda.
Publika Martovskog festivala imaće priliku da pogleda i njegove kratke filmove “Ljudi u prolazu” (dokumentarni, 1967) - profesionalni 35-milimetarski film koji je replika filma “Portreti u prolazu”, “Poslepodne (puška)” (igrani, 1967), “Valcer (moj prvi ples)” (igrani, 1970), te “Lica terakota” (dokumentarni, 2003) o arheološkom čudu XX veka – otkriću glinene vojske kineskog cara Ćina Ši Huanga.
Zafranović će 30. marta od 12 časova u sali Amerikana DOB-a održati i masterklas, na kojem će govoriti o unutrašnjoj filmskoj formi na promeru nekoliko izabranih konstrukcionih planova i filmskih inserata iz sopstvenog, obimnog dela. Masterklas je otvoren za sve zainteresovane, ali je potrebno najaviti prisustvo na imejl: jovan.pantovic@martovski.rs (ime i prezime, jedna do tri rečenice o sebi).
Nataša Mišković, Božo Vrećo i Lordan Zafranović
Najpoznatiji po ratnoj trilogiji “Okupacija u 26 slika”, “Pad Italije” i “Večernja zvona”, Zafranović je filmsku režiju diplomirao na Filmskoj akademiji (FAMU) u Pragu 1971. godine u razredu “oskarovca” Elmara Klosa. Magistar je režije. Od 1971. godine živi i stvara u Zagrebu, a 1991. odlazi u Pariz gde živi do kraja 1994. U Beču provodi 1992, a od 1995. stalno je nastanjen u Pragu.
Zafranović je i scenarista većine svojih filmova za koje je dobio veliki broj odlikovanja i nagrada.
Martovski festival – 66. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma biće održan od 27. do 31. marta u Domu omladine Beograda, a prikazaće filmove raspoređene u nekoliko nacionalnih takmičarskih kategorija: dokumentarni film do i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film, za koji postoji i međunarodna selekcija.
Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)