Zahtevi književnih časopisa
Grupa književnih časopisa, kojima su drastično umanjena ili ukinuta sredstva na Konkursu Ministarstva kulture i informisanja Srbije za savremeno stvaralaštvo, zatražila je poništenje Odluka o dodeli sredstava za sufinansiranje periodičnih publikacija iz oblasti umetnosti i kulture u 2013. godini.
Časopisi “Koraci”, “Gradina”, “Kvartal”, “Ulaznica”, “Severni bunker”, “Priča”, “Povelja”, “Pismo”, “Beogradski književni časopis” i “Književni magazin” naveli su u saopštenju da je, prema Odluci ministra kulture Bratislava Petkovića, zasnovanoj na odluci nadležne komisije Ministarstva kulture, drastično smanjen ukupan iznos sredstava namenjen periodičnim publikacijama u 2013. godini - sa prošlogodišnjih 24 miliona na 9,44 miliona dinara.
“Sama raspodela (ili uskraćivanje) sredstava pojedinačnim publikacijama izvršena je po ‘kriterijumima’ koji imaju malo ili uopšte nemaju veze sa estetskim nivoom i relevantnošću publikacija, čime je teško pogođena većina ovdašnjih najboljih i najuticajnijih književnih časopisa”, navedeno je u saopštenju.
Urednici časopisa pogođenih tom odlukom smatraju da se Komisija za periodičke publikacije i ministar Petković, kao potpisnik Odluke, nisu rukovodili onim na šta se pozivaju: kriterijumima iz člana 5. Pravilnika o načinu, kriterijumima i merilima za izbor projekata u kulturi koji se finansiraju ili sufinansiraju iz budžeta Srbije (posebno kriterijumima koji se tiču kvaliteta, značaja i inovativnosti projekata, podsticanja raznolikosti kulturnih izraza, promovisanja kulture Srbije u svetu, održivosti i dugoročnost projekata, realnosti finansijskih planova, izvršavanja obaveza organizatora projekta prema učesnicima u dosadašnjim projektima i Ministarstvu...), kao ni merilima iz člana 6. istog pravilnika.
Takođe, ocenjeno je da članovi Komisije Zoran Nenezić i Tiodor Rosić nisu dovoljno upućeni u današnju umetničku i književnu periodiku, pa ih u Komisiju nije trebalo ni birati, kao što mesto u njoj nije bilo ni Srbi Ignjatoviću zbog “očigledne pristrasnosti u odlučivanju i najmanje po dva osnova ispoljenom sukobu interesa – zbog dodele sredstava časopisu koji sam uređuje, Savremeniku plus, i zbog toga što obavlja više poslova u Udruženju književnika Srbije, izdavaču Književnih novina, kojima je od strane Komisije ove godine dodeljen drugi po visini iznos sredstava”.
Ocenjeno je da je raspodela sredstva “u velikoj meri izvršena po burazerskom principu, tj. po principu ličnih veza i bliskosti, a u nekim slučajevima kriterijumi su očigledno bili i politički”.
“Upadljivo je da su drastično umanjena ili ukinuta sredstva upravo nekim od najuticajnijih časopisa (Književni magazin, Beogradski književni časopis, Pismo, Poezija, Gradac, Povelja, Koraci, Gradina, Kvartal, Ruski almanah, Ulaznica, Severni bunker, Priča...), a povećano je sufinansiranje nekih čiji je kvalitet i uticaj mali, nekih koji uopšte ne izlaze ili izlaze retko, kao i časopisa čiji su budžeti i bez sredstava Ministarstva više nego dovoljni za redovno izlaženje”, navedeno je u saopštenju, u kojem je zatraženo, osim poništenja odluke Komisije za periodičke publikacije, i da se, radi što bržeg rešavanja problema finansiranja periodike u 2013. godini i sprečavanja dalje štete, raspusti sadašnja komisija i imenuje nova, ili pak da se, takođe zbog ubrzanja procesa, raspodela sredstava poveri prošlogodišnjoj komisiji kao “neosporno upućenijoj u oblast periodike”.
Zatraženo je i da da celokupni iznos sredstava za periodiku ne bude manji od iznosa tih sredstava za 2012. godinu, uz mogućnost korigovanja samo do onog procenta za koji su eventualno umanjene plate zaposlenih u Ministarstvu, računajući i ministra i njegove pomoćnike, budući da se “radi o sredstvima poreskih obveznika namenjenih kulturi, te da oni koji odlučuju o raspodeli sredstava ne smeju biti privilegovani u odnosu na one koji kulturu stvaraju”.
Prema rezultatima Konkursa, za periodične publikacije u oblasti umetnosti i kulture odobreno je 9.440.000 dinara za 33 projekta, a iznosi se kreću od 80.000 dinara do 700.000 dinara.
U 2012. godini je oko 70 periodičnih publikacija podržano sa oko 24,3 miliona dinara.
(SEEcult.org)