• Search form

23.07.2019 | 12:17

Žan-Šarl I primio nagradu Underground Spirit

Žan-Šarl I primio nagradu Underground Spirit

Francuski reditelj Žan Šarl I (Jean Charles Hue), dobitnik nagrade “Undergroud spirit” 26. Festivala evropskog filma Palić, istakao je da je jako dirnut tim priznanjem, jer je svojevremeno i pohađao umetničku školu upravo u želji da stvara andergraund filmove, ali i zato što je svoj prvi film realizovao pre dvadesetak godina u Srbiji.

Žan Šarl I rekao je 22. jula na Letnjoj pozornici da je svojevremeno pohađao umetničku školu upravo u želji da stvara filmove koje je tada nazivao andergraund, diveći se autorima iz tog domena poput F. Ž. Osana.

Osan je, inače, prvi dobitnik nagrade Underground Spirit koja se dodeljuje za dugogodišnji rad na nezavisnom filmu i jedinstvenu poetiku nastalu van okrilja filmske industrije i vodećih kinematografskih tokova.

Kao drugi razlog za posebno zadovoljstvo nagradom, Žan Šarl I naveo je da je svoj prvi film realizovao pre dvadesetak godina u Srbiji, blizu Novog Sada.

“Imam utisak da sam ovom nagradom zaokružio nešto u svom životu i na tome vam zahvaljujem”, rekao je Žan Šarl I, kome je priređen i omaž program u bioskopu "Abazija" koji od 21. do 23. jula obuhvata njegova četiri filma - "Grizi svoje kosti“, "Vožnja gospodnja“, te "Priče iz Tihuane“ i "Topo i vera“.

Žan Šarl I se istakao u Francuskoj dugometražnim filmom "Grizi svoje kosti" (Mange tes morts) za koji je dobio prestižnu nagradu Prix Jean Vigo, koja se dodeljuje francuskim rediteljima za nezavisni duh i stilsku originalnost u radu u kategoriji igranog i kratkog filma.

Nagrada Underground spirit, ustanovljena 2008. godine, dodeljena je do sada F.Ž. Osanu, nemačkom reditelju Uliju M. Šupelu, domaćem reditelju Želimiru Žilniku, Norvežaninu škotskog porekla Jernu Utkilenu, švedskom rediteljskom tandemu Ola Simonsonu i Johanu S. Nilsonu, francuskom animatoru Eduaru Salijeru, mađarskom super-8 dvojcu - braći Buharov, umetničkoj grupi pet španskih reditelja koju je britanski filmski magazin Sight & Sound nazvao “Električnim jahačima Apokalipse”, te jugoslovenskom i slovenačkom direktoru fotografije i reditelju, jednom od začetnika crnog talasa Karpu Godini, francuskom animatoru, reditelju i vizuelnom umetniku Bertranu Mandikou (Bertrand Mandico), kao i italijanskoj rediteljki i scenaristkinji Tic Kovi i austrijskom reditelju i fotografu Rajneru Frimelu

Osim dodele nagrade Underground Spirit, treće festivalsko veče obeležilo je i otvaranje izložbe “Lica Mire Banjac” na Otvorenom univerzitetu u Subotici, kao i filmovi “Oleg” (Juris Kursietis) i “Ljubav na mrežama” (Safy Nebbou) iz Glavnog programa, te “Zaboravljena planina” (Ardit Sadiku) i “Brushalter” (Veit Helmer) u okviru programa Paralele i sudari.

Autori ta dva filma su i gosti 26. FEF Palić, kao i slovenačka rediteljka Urša Menart, čiji je film “Neću da budem luzerka” o odlasku mladih iz Slovenije takođe deo Glavnog takmičarskog programa, a nakon projekcije na Paliću otvara 22. Motovun film festival 23. jula.

Među gostima 26. FEF Palić je i Luis Alzovedo, čija je selekcija video-eseja prikazana u okviru selekcije Mladi duh Evrope, a kako je rekao, voli tu formu zato što mu daje slobodu da se poigrava. “Uglavnom uvek imam neke smernice kojima želim da idem, ali mi video-esej uvek pruža neke nove izbore. Takođe, kroz ovaj vid snimanja imate mogućnost da budete i društveno angažovani i kritički nastrojeni u svom radu”, rekao je Alzovedo.

Gošća na Paliću je i korediteljka filma “Horizont” Anja Cirlina (Anya Tsyrlina), takođe prikazanog u okviru selekcije Mladi duh Evrope, a napravljen je od državnih arhivskih snimaka o njenom rodnom mestu u Sibiru. “Igrom slučaja naišli smo na osobu koja ima dosta materijala koje smo mogli da iskoristimo, a koji nude dosta informacija o tom vremenu. Ovaj film u meni budi nostalgiju jer me vraća u period mog detinjstva”, navela je Cirlina o tom ostvarenju čija je radnja smeštena u vreme SSSR-a.

Gost 26. Palića je i producent kratkog filma “Dogs, moon river and Baudelaire” Marije Kovačine, Milan Milosavljević, koji je izjavio da mu se čini da je u tom ostvarenju, koje je selektor Nil Jang takođe odabrao za Mladi duh Evrope, uspela da svoju estetiku i ljubav prema muzici i filmu stavi poveže na suptilan i nežan način.

Na Paliću je predstavljena i knjiga “The Best Serbian Films of the 21st century” Đorđa Bajića, Zorana Jankovića i Ivana Velisavljevića na engleskom jeziku, u izdanju Filmskog centra Srbije, koja sadrži izbor domaćih ostvarenja predstavljenih u “Kritičkom vodiču kroz srpski film 2000-2017” istih autora. Prvi deo knjige, koji je i najobimniji, predstavlja njihov izbor najboljih filmova, dok drugi segment čini izbor pet najboljih ostvarenja rediteljskih veterana. “The Best Serbian Films of the 21st century” završava se izborom pet najboljih igranih filmova autora mlađih od 28 godina kako bi se time ukazalo da domaća kinematografija ide na bolje, rekao je Janković.

Palićki festival nudi 23. jula, između ostalog, nagrađivani angažovani film Kena Louča “Žao nam je što smo vas propustili”, koji je deo Glavnog programa, ali van konkurencije, te “Okovan” (Yaron Shani), kao i “Preživeti leto” (Marija Kavtaradze) i “Oštrim nožem” (Teodor Kuhn) iz selekcije Paralele i sudari. Tu su i filmovi “Sojalizam” (Stefano Liberti i Enrico Parenti) iz izbora Eco Dox, dokumentarac “Pepe, jedan uzvišeni život” Emira Kusturice iz programa Velikani evropske kinematografije, te film “Gde si, Žoao Žilberto?” (Georges Gachot) u okviru selekcije Novi evropski dokumentarni film.

Palićki festival prikazuje ukupno više od 130 filmova podewljenih u 12 selekcija, uključujući predfestivalske programe.

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto: FEF Palić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.