• Search form

04.04.2017 | 15:17

Zatvaranje i odbrana CEU

Zatvaranje i odbrana CEU

Mađarski parlament usvojio je 4. aprila zakonske izmene koje vode ka ukidanju Centralnoevropskog univerziteta (CEU) u Budimpešti, uprkos protestima na hiljade građana i stručne javnosti, koji će biti nastavljeni.

Za izmene Zakona o visokom obrazovanju, koje onemogućavaju rad CEU, glasalo je 123 poslanika, dok se 38 izjasnilo protiv, prenela je građanska inicijativa koja se bori za opstanak tog univerziteta čiji je osnivač Džordž Soros, američki milijarder mađarskog porekla.

Zakonskim izmenama predviđeno je da CEU od 1. januara 2018. godine neće više imati dozvolu da upisuje nove studente na bilo koji program ukoliko do septembra ne bude postignut sporazum o daljem radu sa američkom vladom, Državom Njujork i mađarskom vladom i ukoliko CEU ne otvori studentski kampus u SAD u narednih šest meseci, budući da je u Njujorku akreditovan, ali tamo nema obrazovne aktivnosti.

Ustavni sud bi mogao da oceni da je novousvojeni zakon diskriminatorski, čemu se i nadaju učesnici protesta, smatrajući da je osmišljen isključivo za slučaj CEU. Takođe, slamka spasa mogao bi da bude Evropski sud za ljudska prava – ukoliko CEU odluči da mu se obrati.

CEU je osudio zakonske izmene, navodeći da predstavljaju rizik za akademsku slobodu ne samo tog univerziteta, već i drugih akademskih i istraživačkih institucija u Mađarskoj. Rok koji je dat je još kraći nego u prethodnim verzijama zakonskog teksta, a zahtev da CEU dobije autorizaciju federalnih vlasti pokazuje nepoznavanje američkog Ustava, budući da je nadležnost za visoko obrazovanje na pojedinačnim američkim državama.


   Protest u Budimpešti

“Od 2004. godine smo funkcionisali na takvom sporazumu, ali potpisanom između guvernera Države Njujork i mađarske vlade”, izjavio je predsednik i rektor CEU Majkl Ignatif i pozvao vladu na dijalog o mogućnostima rešenja novonastale situacije.

CEU je izrazio žaljenje i zbog klevetničkih napada kojima je izložen proteklih dana u medijima, a ujedno je zahvalio mađarskoj akademskoj zajednici, studentima i institucijama na podršci.

U Budimpešti već nekoliko dana traju protesti zbog najave zatvaranja CEU, a novi skup za akademske slobode je zakazan za popodne. Takođe, najavljeno je formiranje “lanca solidarnosti” oko zgrade CEU, uz zahtev predsedniku Mađarske Janošu Aderu da ne potpiše novi zakon ili da u roku od pet dana podnese predlog Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti.

“Želimo da izrazimo duboko razočaranje radom mađarskog parlamenta. Tražimo poštovanje slobode obrazovanja, slobode istraživanja i učenja. Zahtevamo da političari poštuju glas mađarskih građana koji su se okupili na protestima”, poručili su organizatori demonstrancija na kojima e tokom proteklog vikenda okupilo više od 10.000 ljudi.

Mnogi mađarski i strani univerziteti i institucije, kao i predstavnici akademske zajednice, izrazili su podršku opstanku CEU, koji je Soros osnovao 1991. godine.

Mađarski premijer Viktor Orban smatra Sorosa ideološkim neprijateljem, budući da je njegov koncept “otvorenog društva” u suprotnosti sa politikom koju sam vodi, a koja doživljava, inače, oštre kritike zbog ugrožavanja građanskih sloboda i manjinskih prava, posebno migranata.

Orban je optužio nedavno CEU da “vara” i da se “nepošteno takmiči” sa domaćim univerzitetima, jer njegove diplome priznanju i Mađarska i SAD.

Ministar za ljudske resurse Zoltan Balog, koji je predstavio u ime vlade zakonske izmene parlamentu, smatra da one ne predstavljaju udar na akademske slobode i autonomiju univerziteta.

“Postojanje snažnog, autonomnog i međunarodno priznatog univerziteta je u interesu Mađarske. Ali, nije u našem interesu da imamo igrače u pozadini koji će praviti zavere protiv naše demokratski izabrane vlade… Sorosove organizacije nisu iznad zakona”, poručio je Balog, koji je optužio Sorosa i da je uključen u “svetsku prljavu kampanju” protiv Mađarske. Dodao je da će novi zakon razotkriti sile koje stoje iza te mreže.

Pojedini poslanici su tokom rasprave, kako je preneo The Hungarian Free Press, predložili cinično da Soros pokuša da izlobira kod Trampa optanak CEU. Bilo je i ocena da mađarska opozicija potcenjuje Trampa ako misli da on ne može da potigne dogovor sa mađarskom vladom do septembra. S druge strane, ocenjeno je da je zatvaranje CEU previsoka cena koju treba platiti zbog puke želje Orbana da bude pozvan u Belu kuću. Opozicioni poslanici optužili su Fides, vladajuću desničarsku stranku premijera Orbana, da vraća Mađarsku u najmračnije dane komunizma.

Nezavisni poslanik Sabolč Sabo uspeo je i da odloži za par minuta glasanje tako što je prekinuo raspravu glasnom sirenom, a zbog tog gesta, koji je vladajuća stranka ocenila kao remećenje rada parlamenta, biće kažnjen.

Bivši ministar prosvete Ištvan Hiler rekao je da je Austrija već spremna da ponudi gostoprimstvo CEU, jer za razliku od Mađarske, ne smtara da je taj univerzitet bilo kakav teret.

Zvaničnici gradskih vlasti Beča nedavno su izjavili da će toplo dočekati CEU ako odluči da napusti Mađarsku. Rektor Univerziteta u Klagenfurtu, koji je i predsedavajući Rektorske konferencije Austrije, ocenio je da bi Beč, Grac ili Klagenfurt bili idealne lokacije za CEU ukoliko ode iz Budimpešte. Takođe, i gradonačelnik Viljnusa izrazio je spremnost za relokaciju CEU u glavni grad Litvanije.

CEU je dobio podršku 17 dobitnika Nobelove nagrade i više od 500 evropskih i američkih profesora i drugih stručnjaka. Takođe, opstanak CEU u Mađarskoj podržali su i predsednik Mađarske akademije nauka Laslo Lovač, Mađarska nacionalna studentska konferencija, kao i brojni mađarski univerziteti i Evropska univerzitetska asocijacija.

Pokrenuta je i onlajn peticija za podršku CEU, koju je za pet dana potpisalo više od 42.000 ljudi.

*Foto: Fb I stand with CEU

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.