Zatvaranje izložbe Mikroba
Izložba Saše Markovića Mikroba u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) "Budućnost je nenapisana", nastajala proteklih meseci na nesvakidašnji način - donošenjem radova tog prerano preminulog beogradskog umetnika i jedinstvenog aktera kulturne i medijske scene, biće na nesvakidašnji način i zatvorena tokom vikenda 15. i 16. maja. Posetioci su pozvani na dvodnevno javno zatvaranje izložbe koje počinje u subotu u podne i traje do nedelje u isto vreme, kada će biti obavljena završna manifestacija skidanja postavke i vraćanja radova.
To če biti još jedna prilika za okupljanje Mikrobovih prijatelja i poštovalaca, kao i svih drugih zainteresovanih - posle više od tri meseca od inicijalnog predavanja Darke Radosavljević Vasiljević "Uvod u Mikroba“ i otvorenog poziva za donošenje njegovih radova kako bi se gradila izložba u okviru Likovnog programa CZKD-a ”Umetnost, kritika, politika”. U raznim fazama nastanka i širenja, uključujući prikupljanja, prezentacije i diskusije, otvorene pozorišne probe, studentske posete i druge formate socijalnog života "pod maskama", izložbu Mikroba videlo je više stotina ljudi, pri čemu nije klasično najavljena i promovisana putem medija.
Izložba "Budućnost je nenapisana" predstavljala je priliku za zajedničko prikupljanje prošlosti i promišljanje pogleda na budućnost. Neposredni povod za organizovanje izložbe predstavljalo je obeležavanje 25 godina od osnivanja CZKD.a i performansa sa K Foundation koji je 1995. godine izveo Saša Marković Mikrob, a kojim je otvorio pitanje dualiteta margine (i marginalizovanosti) i centra (reprezentativnog umetnika).
"Naš pogled u prošlost usmeren je na afirmaciju politika otpora, što je neraskidivo povezano sa pitanjem zajedništva. Umetnička praksa Saše Markovića vezana je za pitanje društvenosti, socijalnog foruma i načina na koji se umetnost koristi kao posrednik za razmenu mišljenja, iskustava i stavova. U uslovima u kojima je (bilo) onemogućeno okupljanje, smatrali smo važnim da se izložba Saše Markovića misli zajednički, i uputili smo poziv njegovim prijateljima, kolegama i poštovaocima da donesu radove koje poseduju, ali i da se okupimo na (polu)javnim događajima. Umetnički radovi koje je Saša Marković koristio kao sredstvo za uspostavljanje komunikacije i razmene, danas su posrednik stvaranja novih veza i društvenih odnosa. Izložba je realizovana kroz dijalog i razmene likovnog i pozorišnog programa CZKD, a u okviru (polu)javnih proba predstave Autentična tumačenja: devedesete", naveo je CZKD.
CZKD je veliku zahvalnost za podršku u realizaciji izložbe izrazio porodici Marković, Nebojši Kandiću, Darki Radosavljević i Aleksandru Vasiljeviću, Aleksandri Nikšić Nikši, Mišku Bilbiji, Tanji Cvjetičanin, Branku Dimitrijeviću i Branislavi Anđelković, Srđanu Veljoviću, Svetoliku Trifunoviću, Dušanu Čaviću, Aleksandri Sekulić, Vesni Jovanović, Dušku Veselinoviću, kao i umetnicima i kolegama čiji su radovi predstavljeni na izložbi, te Janku Baljku - "Budućnost je nenapisana, zbogom andergraund“ (1997), Milici Tomić "Od socijalizma do kapitalizma i nazad“ (2010), Milošu Tomiću - "Stevan i Mikrob“ (2010), Slađani Petrović Varagić "Ideja - (ne) - realizacija“ (2008) i MIXUPu (Stephen Howard, "Mikrobova Soba").
Saša Marković Mikrob: "Nekoliko reči o mom radu":
1. Rad mora biti narativan, da "priča priču"
2. Produkcija mora biti jednostavna i jeftina.
3. Rad mora biti pristupačan svim ljudima, bez obzira na kulturu, sistem vrednosti ili nivo obrazovanja.
4. Svi radovi se nadovezuju jedan na drugi. Čitav opus se može posmatrati kao jedan rad. Tako posmatrano, pojedinačni radovi su tek "poglavlja".
5. Umetnost mora biti "lokalna" da bi eventualno postala "globalna". Obrnuti smer od ovoga meni izgleda kao laž.
6. Umetnost mora biti smešna.
Kustos Likovnog programa CZKD-a "Umetnost, kritika, politika“ je Dejan Vasić.
Izložba je otvorena za posetioce u subotu od 12 do 22 sata, i u nedelju od 10 do 14 sati.
*Foto; Vladimir Opsenica
(SEEcult.org)