Završnica 10. Trencha
Hrvatske grupe Lollobrigida i Psihomodo Pop, koje imaju mnogobrojne obožavaoce u Srbiji, kao i italijanski sastav Port-royal, glavne su zvezde završnice desetog Trenchtown festivala u Horgoškoj šumi 2. maja. Elektro pop sastav Lollobrigida, koji je nedavno imao i prvi veliki koncert u Beogradu, jedan je od najpopularnijih hrvatskih sastava medju publikom u Srbiji i regionu, a prošle godine ovenčan je i MTV nagradom (po glasovima publike) za najbolji regionalni bend.
Hrvatske grupe Lollobrigida i Psihomodo Pop, koje imaju mnogobrojne obožavaoce u Srbiji, kao i italijanski sastav Port-royal, glavne su zvezde završnice desetog Trenchtown festivala u Horgoškoj šumi 2. maja.
Elektro pop sastav Lollobrigida, koji je nedavno imao i prvi veliki koncert u Beogradu, jedan je od najpopularnijih hrvatskih sastava medju publikom u Srbiji i regionu, a prošle godine ovenčan je i MTV nagradom (po glasovima publike) za najbolji regionalni bend.
Lollobrigida je vremenom prerasla u šestočlani bend, sačinjen od muzičara iz Slovenije, što je rasteretilo izuzetno harizmatične pevačice Idu i Petru, koje se bave isključivo zabavljanjem publike.
U pesmama se bave seksom (žale se da im je dosadan), žurkama (dobrim i lošim), slatkišima i drogama, uz neizbežnu dozu humora, Lollobrigida se nametnula hitovima kao što su “Moj dečko je gay”, “Party”, “Bublegum Boy”, “Nesretan Božić”, “Ružna Devojka”, “Volim te”, “Mr. Yuppie”, “Seks nam je dosadan Štefan Frank”, “Miss Right And Mr. Wrong”...
Od osnivanja do danas Lollobrigida je imala mnogobrojne nastupe u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, BiH, Austriji, Mađarskoj.., a posebno se ističe serija nastupa na festivalu Exit u Novom Sadu, čiji su postali svojevrsni zaštitni zank sa pet uzastopnih učestvovanja od 2005.
Iz Zagreba stiže i harizmatični Davor Gobac sa Psihomodo Popom, jedan je od najdugovečnijih hrvatskih sastava, koji postoji gotovo tri decenije, a ostavio je značajan trag u istoriji rokenrola celog regiona.
Grupa Psihomodo Pop poznata je i po povremeno šokantnim nastupima na prostoru cele bivše Jugoslavije, SSSR-a, Holandije.., a osim Gopca, bend čine i Tigran Kalebota (bubnjevi), Šparka (bas gitara), Brada (gitara) i Jurij Novoselič (saksofon, klavijature).
Zvezde Velike bine poslednjeg dana Trencha su i članovi italijanske grupe Port-royal, čiji opus odlikuje širok muzički potez na granici moćne elektronske muzike uživo, ambijenta i modernih formi post-roka.
Osnovani su 2000. u Đenovi, a vremenom im se priključilo nekoliko članova iz Berlina i Beča.
Njihov zvuk je prožet i akcentovan sa jakim i eksplicitnim elementima plesne muzike, a bitan deo njihovih impresivnih nastupa čine video projekcije.
Protekla dva dana medju zvezdama Velike bine desetog Trenchtowna bili su i Veliki prezir, Obojeni program, Irie Mafie, zatim Darkwood Dub, Sunshine i Zoster.
Među učesnicima završnice programa na Maloj bini su Superstar Selektor, Put kojim se gyere ide, Omladinac 11, White City Massive, ZAA, Line Out i DJ Necone, a posetioci imaju priliku da učestvuju i u raznovrsnom pratećem programu zabavnog, edukativnog i kreativnog karaktera.
Poslednjeg festivalskog dana biće održana radionica sportske fotografije (voditelji: Tanja Uverić i Darko Stojkov), kao i slikarska radionica “Neke fleke lepe” (voditelji: Vanja Subotić i Sonja Paunović), a u završnici će biti dodeljena i nagrada “Recan” Fonda za povraćaj i reciklažu limenki.
Najavljen je i političko-poetički performans Bailout, grupe koju čine pesnikinje Milena Stefanović, Dragana Despotović i Maja Solar.
Jedna od atrakcija tokom vikenda je i finale “Pesničenja”, treninga aktivne poezije koji okuplja već mesecima u Beogradu neformalnu grupu pesnika i pesnikinja, a nedavno su prvi put gostovali i u Zagrebu.
Za vreme Trenchtowna otvorena je u Etno kući i grupna izložba “Mladi majmuni (zaposedaju grad)”, na kojoj učestvuju mladi umetnici iz Srbije u izboru Mihaela Milunovića, kao i izložba Guerilla Art kolektiva.
Trenchtown se održava tradicionalno u Etno kampu, koji se nalazi u Horgoškoj šumi i predstavlja posebnu oazu prirode - samo dva kilometra od centra grada Palića i 1,5 kilometar od mađarske granice.
Posetiocima je obezbeđen besplatan autobuski prevoz za posetioce festivala, pri čemu su polasci sa Železničke stanice u Subotici u 17, 19, 20, 21 i 22 sata, a iz Etno kampa u 18, 01, 02, 03 i 04 sati.
Takođe, svim posetiocima dostupan je taksi prevoz (takozvani Trench taxi) po popularnim cenama do Etno kampa.
U okviru festivalskog prostora, koji je kompletno ograđen, nalazi se kamp čiji je kapacitet zbog velikog interesovanja ove godine uvećan na 700 šatorskih mesta, a dostupan je i parking sa 600 mesta za posetioce i 100 za goste i medije.
Trenchtown i ove godine organizuje FOKUS fondacija.
Prošlogodišnji Trenchtown posetilo je za tri dana oko 11.000 ljudi.
Na do tada najposećenijem festivalu nastupili su Kanda Kodža i Nebojša, Edo Maajka, Laibach i Darko Rundek sa Cargo Orkestrom, kao i Belga, S.A.R.S, Petrol, Sajsi, Pionir 10, kao i DJ-evi Siniša Tamamović (BiH), Zero (Hrvatska), Vladimir Aćić (Novi Sad), Max Demand
(Mađarska), Jan Nemeček (Beograd), Arszenik (Hrvatska) i drugi.
Sajt Trenchtowna je www.trenchtown.org, a program sa satnicom nalazi se i OVDE i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)