Završnica NOMUS-a
Vojvođanski simfonijski orkestar, pod vođstvom dirigenta Raufa Abdulajeva iz Azerbejdžana, zatvara 20. aprila Novosadske muzičke svečanosti (NOMUS), koji je predstavio proteklih deset dana umetnike iz petnaestak zemalja. Na koncertu u Sinagogi kao solista će nastupiti pijanista Pum Promašar (Tajland/Velika Britanija), a na programu je Rahmanjinov klavir za klavir i orkestar, br.3 d - moll, op. 30, kao i Listova Simfonijska poema br. 3 (Prelidi, 1854) i Mađarska rapsodija br.2 cis - moll.
Vojvođanski simfonijski orkestar, pod vođstvom dirigenta Raufa Abdulajeva iz Azerbejdžana, zatvara 20. aprila Novosadske muzičke svečanosti (NOMUS), koji je predstavio proteklih deset dana umetnike iz petnaestak zemalja.
Na koncertu u Sinagogi kao solista će nastupiti pijanista Pum Promašar (Tajland/Velika Britanija), a na programu je Rahmanjinov klavir za klavir i orkestar, br.3 d - moll, op. 30, kao i Listova Simfonijska poema br. 3 (Prelidi, 1854) i Mađarska rapsodija br.2 cis - moll.
Dirigent Abdulajev, koji ima zvanje “narodnog umetnika”, jedan je od najznačajnijih dirigenata u Azerbejdžanu, a njegov repertoar obuhvata različite epohe, stilove i žanrove.
Nastupao je širom sveta, sarađujući i sa velikanima kao što su Svjatoslav Rihter, Emil Giljels, Leonid Kogan, Mstislav Rostropovič.
Abdulajev je i pionir u osnivanju i organizovanju muzičkih festivala u Azerbejdžanu, među kojima je i “Muzika 20. veka” s Državnim simfonijskim orkestrom.
Pijanista Promašar studirao je kod vodećeg tajlandskog pedagoga Peraponga Suravana, a zatim i s profesorkom Renom Pua i pijanistom Borisom Kraljevićem, koji deluje u Singapuru. Radio je i sa istaknutim pedagozima kao što su Emanuel Krasovski, Oksana Jablonska, Boris Berman, Dominik Merle, Žan Fransoa Antonioli, Vanesa Latarš, a trenutno je još student na Kraljevskom muzičkom koledžu u Londonu, u klasi prof. Ijana Džonsa.
Do sada je nastupao u Tajlandu, Singapuru, Japanu, Mađarskoj, Francuskoj, Švajcarskoj i Srbiji, a kritika ga opisuje kao “mladog Aškenazija”.
Prošle godine pobedio je na petom međunarodnom Memorijalu “Isidor Bajić” i osvojio i specijalnu nagradu za izvođenje klavirskog kvinteta (Bramsov Kvintet u f molu, op.34), kao i nagradu publike.
Dobitnik je i nagrada na petnaestak pijanističkih konkursa, uključujući takmičenja “Kindersli”, “Istborn”, “Ester Fišer”, “Šipdrouv”, Šopenovo takmičenje u Budimpešti.
NOMUS je počeo 11. aprila, u organizaciji Muzičke omladine Novog Sada (MONS), a na deset koncerata predstavio je umetnike i ansamble iz Srbije, kao i iz Turske, Litvanije, Estonije, Letonije, Ukrajine, Rusije, Brazila, Kanade, Mađarske, Francuske...
Među njima su bili i ruski violista Juri Bašmet i Moskovski solisti, kao i violinista Stefan Milenković, koji su nastupili i u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu.
NOMUS je predstavio u 31. izdanju žanrovski raznovrsne koncerte - od kamernih formacija, preko manjih orkestarskih ansambala do velikih simfonijskih orkestara, a iako je pretežno u sferi klasične muzike, bilo da je reč o delima evropskih ili domaćih kompozitora, obeležava ga i iskorak na područje scene i u druge muzičke pravce.
Koncerti su organizovani u Sinagogi, Gradskoj kući i Novosadskom pozorištu.
NOMUS je centralna muzička manifestacija u Novom Sadu i Vojvodini koja prikazuje najuspešnija ostvarenja jugoslovenskih interpretatora i kompozitora, a posle BEMUS-a u Beogradu, to je najstariji festival umetničke muzike u Srbiji.
Sajt MONS-a je www.muzickaomladina.org, a program NOMUS-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)