Zbogom andergraund
Opus Saše Markovića Mikroba (1959-2010), prerano preminulog beogradskog umetnika, biće predstavljen zajedničkim projektom “Zbogom andergraund” Muzeja savremene umetnosti i Remonta, koji obuhvata retrospektivu u Salonu MSUB i tematsku izložbu u galeriji Remont, kao i monografiju.
Retrospektiva u Salonu MSUB, čiji je kustos Dejan Sretenović, biće otvorena 27. januara, dok će 20. februara u Remontu, biti otvorena izložba “Priče iz automata”, čija je kustoskinja Darka Radosavljević-Vasiljević.
U Salonu MSUB biće predstavljeni izabrani radovi iz Markovićevog opusa, odnosno svih ciklusa i područja njegovog umetničkog delovanja, uključujući fanzine, radove iz foto-automata, crteže, maske, fotodokumentaciju performansa, akcija i izložbi, video-radove, autorske omote za muzičke diskove i instalacije. Nastanak i polazne ideje radova i ciklusa predstavljenih na izložbi naratizovani su kroz prateće Markovićeve iskaze izvađene iz intervjua, autorskih tekstova i predavanja.
U galeriji Remonta - nezavisne umetničke asocijacije, čiji je Marković bio jedan od osnivača, biće izložene fotografije nastale krajem 80-ih i početkom 90-ih godina u beogradskim automatima za fotografisanje.
Na kaiševima automat fotografija i njihovoj poleđini zabeležene su najrazličitije situacije i likovi, preko brojnih javnih ličnosti, pa sve do slučajnih prolaznika. Kroz spontano kreirane situacije i performativno fotografisanje nastao je materijal koji je postao više od dokumenta specifične duhovne klime.
Projekat “Zbogom andergraund: Saša Marković Mikrob“ zajednički je omaž MSUB-a i Remonta tom umetniku koji je bio samosvojna pojava po tome što je produkciju zasnovao na šest principa kojih se pridržavao tokom cele karijere: umetnost mora biti narativna, svima pristupačna, zabavna i smešna, dosledna, lokalno orijentisana i proizvedena jeftinim sredstvima. Na tim osnovama izgradio je umetnički idiom koji je spajao njegov životni habitus sa umetničkim izražavanjem, refleksiju svakodnevne društvene i političke stvarnosti sa ličnom mitologijom, autoironijski govor u prvom licu sa govorom o drugima, vizuelni i tekstualni jezik, proizvodnju slika i performativno ponašanje...
Njegova umetnost je samonikla, rođena u miljeu beogradske subkulture u kojem se kretao, ali je istovremeno snažno konvenirala temama i preokupacijama sveta savremene umetnosti u koji je stupio početkom 90-ih i tokom čitave karijere u njemu aktivno participirao kao učesnik brojnih značajnih izložbi, manifestacija i događaja.
Za Markovića je umetnost pre svega bila oblik socijalne komunikacije, druženja, umrežavanja i darivanja, način bivanja u svetu i stalnog traženja vlastitog mesta u njemu.
Saša Marković Mikrob, poznat i kao Meksikanac, Mladoženja, Bambus i Ganeša, bio je i vizuelni umetnik, i novinar, radijski voditelj, društveni radnik i po mnogo čemu jedinstvena pojava na srpskoj alternativnoj i umetničkoj sceni.
Studirao je jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, a umetnošću se bavio od 1985. godine, kada počinje da se fotografiše u foto-kabinama. Na umetničku scenu stupa početkom 90-ih, kada svoja dela počinje da izlaže u galerijama.
Samostalno i grupno izlagao je na većem broju izložbi i manifestacija u zemlji i inostranstvu, izveo je pedesetak performansa, vodio umetničke radionice, držao predavanja i prezentacije, sarađivao sa drugim umetnicima, umetničkim kolektivima i režiserima (Led art, Škart, Mixup, Janko Baljak, Ivan Markov, Era Milivojević, Milica Tomić, Tomislav Gotovac i dr.).
Sa grupom umetnika je 1999. godine osnovao Remont - nezavisnu umetničku asocijaciju.
Bio je autor izložbe “Autodidakt“ u okviru 42. Oktobarskog salona (Salon MSU, 2001).
U aprilu 2008. je sa Stevanom Novakovićem osnovao grupu Radar.
Radovi mu se nalaze u više privatnih kolekcija.
Sredinom 80-ih radio je kao tehnički urednik u listu “Student”, a od 1990. radio je na Radiju B92 u emisiji “Ritam srca”. Od kraja 90-ih vodio je i uređivao “Lepi ritam srca” koji je otvarao prepoznatljivim pozdravom “Zdravo živo!”. Nakon toga je do 2006. sa Mićunom Ristićem na Radiju SKC vodio emisiju “Black Market” koja se bavila beogradskim muzičkim i koncertnim dešavanjima. Emisija je imala i izdanje uživo u Domu kulture “Studentski grad“ i drugim prostorima u Beogradu. Na Kontak radiju 2003. godine uređivao je i vodio emisiju “Put u Indiju”.
Sa Nebojšom Kandićem i Rambom Amadeusom je 1987. osnovao tajnu organizaciju KPGS (Kurac! Pička! Govno! Sisa!).
Vizuelno je oblikovao specijalno izdanje omota albuma “O, tugo jesenja” Ramba Amadeusa (1988) u 90 primeraka.
Bio je član one-man benda Tobića Tobića, a pojavljivao se i u muzičkim spotovima grupe Familija, Bajage i instruktora, Dejana Cukića i grupe Repetitor.
Bio je diskofil, poznavalac rok-muzike, redovan posetilac koncerata i izložbi u Beogradu, pisao je poeziju, sanjao da otputuje u Indiju...
MSUB i Remont su, povodom projekta “Zbogom andergraund”, zahvalili na podršci Divni i Borivoju Markoviću, Zoranu Vujičiću, Đorđu Balmazoviću, Aleksandru Rafajloviću, Mariji Ćosić i Veranu Matiću.
Izložba u MSUB biće otvorena do 18. marta, a u Remontu do 16. marta.
(SEEcult.org)