Ženska književnost i ratovi
Časopis Knjiženstvo, posvećen teoriji i istoriji ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine, posvećen je u trećem broju vezi ženske književnosti i kulture sa ratovima i revolucijama - Prvim svetskim ratom, ali i ratovima i prevratima na Balkanu.
Centralnoj temi novog broja elektronskog časopisa Knjiženstvo posvećeni su tekstovi o Jeleni Dimitrijević i Virdžiniji Vulf, Isidori Sekulić i Milici Janković, kao i rad o predstavama odnosa žene i nacije u časopisu “Žena” u ratnim i poratnim godinama. Istoj temi pripada i članak o Lizi Majtner i Mariji Kiri.
Novi broj Knjiženstva otvara tekst o Ejbi Lič, prvoj ženi koja je u SAD predavala klasičnu filologiju. Tekst istovremeno predstavlja i ilustraciju digitalne baze podataka posvećene upravo istoriji te discipline u SAD.
Dva teksta posvećena su čuvenom delu Rebeke Vest “Crno jagnje i sivi soko” - u prvom je istražena recepcija dela, a drugi predstavlja izbor iz svojevrsnog nacrta za scenario nastalog na osnovu tog putopisa o bivšoj
Jugoslaviji iz 1941.
U trećem broju Knjiženstva predstavljen je i doprinos žena srpskoj kulturi u srednjem veku, analiziran proces modernizacije i emancipacije Sefartkinja na Balkanu u 19. i 20. veku, te prikazan istorijski niz turskih spisateljica.
O plesu i performansu govore tekstovi posvećeni Magi Magazinović i Marini Abramović.
Segment “Ženska književnost i kultura” završava se analizom jedne televizijske emisije.
Bibliografija u trećem broju Knjiženstva sadrži podatke o godištima časopisa “Ženski svet” od 1894. do 1894.
Takođe, časopis nudi i intervju sa irskom naučnicom Mari-Luiz Kolahan koja koristi baze podataka u istraživanju rukopisne književnosti.
Rubrika “Prikazi” predstavlja osam knjiga - od japanskog izdanja posvećenog digitalnom arhiviranju retkih knjiga do porodičnih i ličnih istorija Ivane Stefanović, odnosno, Delfe Ivanić.
Predstavljeno je i izdanje o rodu i tranziciji, potom uvod u feminističku kritiku, knjiga koja se bavi analizom pojmova “zabave”, te zbornik o Dragi Gavrilović i zbirka intervjua.
Knjiženstvo predstavlja ukratko i nagrađivanu autorku Alis Manro, a novi broj zaokružuje priča o Katarini Milovuk, izgovorena povodom obeležavanja 150 godina od osnivanja Više ženske škole u Beogradu.
Prezentacija trećeg broja Knjiženstva i baze podataka biće održana 28. februara na Filološkom fakultetu.
To je prvi put da je u nauci o književnosti u Srbiji povezano istraživanje ženske književnosti sa digitalnim pristupom istoriji književnosti.
Časopis Knjiženstvo pokrenut je u okviru istoimenog projekta koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.
(SEEcult.org)