• Search form

19.11.2016 | 23:14

Zločin i kazna

Zločin i kazna

Društveni odnosi koji oblikuju kategoriju kriminala i odvajaju kriminalno ponašanje od nekriminalnog u fokusu su četvrtog izdanja međunarodnog festivala “Ekstravagantna tela: Zločin i kazna” u Zagrebu i Beogradu, koji obuhvata umetničke produkcije, žive događaje, performanse, predstave, razgovore i radionice, ispitujući koje su ideološke pretpostavke u pozadini društvenih i zakonodavnih regulativa kriminaliteta.

Polazeći od činjenice da se norme koje regulišu društveno prihvatljivo ponašanje menjaju kroz istoriju, što ukazuje da su uvek deo širih ideoloških konstalacija, festival “Ekstravagantna tela: Zločin i kazna”, koji zagrebački Kontejner organizuje ove godine sa beogradskim Kioskom, fokusiran je na šire shvatanje društveno propisane moralnosti, pri čemu zločin posmatra kao najvažniju pukotinu društvene represije.

U vremenu kada se širom Evrope podižu zidovi, u post-snoudenovskoj eri odnosa društva prema informacijama koje izmiču kontroli, u vreme kada povlašćena manjina akumulira kapital nauštrb javnog interesa, postavlja se pitanje kako su granice između kriminalizovanog i zakonskog regulisane i čuvane? Znači li zakon i pravdu, ili postoji nasilje i nepravda koje sam zakon proizvodi, ili koje su u ime zakona proizvedene? Priroda zatvorskog sistema i odnosi koji se unutar tog sistema uspostavljaju, pesnik iz zatvora, dijalog torture, serum istine, odnos seksualnosti, pokoravanja i traume, bol i kazna kao izvor zadovoljstva, inaguracioni govor novog sekretara UN, krađa identiteta, umetnost pred sudom, nasilje u nama, urušavanje sistema društvenog stanovanja, 3D štampa oružja samo su neke od tema koje obrađuje festival “Ekstravagantna tela” koji je počeo 18. novembra u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu otvaranjem međunarodne izložbe koja obuhvata video radove, instalacije, interdisciplinarne projekte i fotografije domaćih, regionalnih i svetskih umetnika.

Program performansa seli se 20. i 21. novembra u Dom omladine Beograda, u saradnji s partnerskom organizacijom Kiosk.


  Karen Finley – Sekstaj mi ako možeš, peroformans; uz dopuštenje Travisa Chamberlaina i The New Museum, New York

Na izložbi u Zagrebu učestvuju: Ana Adamović, ApsArt, Zatvorsko Pesničenje (Igor Čoko i Maestral), Gordana Lebović, Isidora Spasić, Ivan Petrović, Saša Tkačenko i Zoran Todorović iz Srbije, Art Lab, Milijana Babić, Vladimir Dodig Trokut, Vitar Drinković, Amela Frankl, Igor Grubić, Skribonauti, Josip Pino Ivančić, Siniša Labrović, Marko Marković, Ulješure i Sonja Vuk iz Hrvatske, Karen Finley, Michael Benson, Critical Art Ensemble, Lynn Hershman Leeson iz SAD, Richard DeDomenici iz Velike Britanije, Novi kolektivizam iz Slovenije, Stahl Stenslie iz Norveške, UBERMORGEN iz Austrije/Švajcarske i Zhu Yu iz Kine.

U intenzivnom programu performansa u Beogradu, čije su kustoskinje Milica Pekić (Kiosk) i Olga Majcen Linn (Kontejner), takođe učestvuju Karen Finley, Stahl Stenslie, Richard DeDomenici, Siniša Labrović, Marko Marković, Josip Pino Ivančić, Critical Art Ensemble, Lynn Hershman Leeson, te Božidar Katić, Dada Jihad kolektiv - Mario Kovač i Nikša Marinović, kustoski tim Stevan Vuković i Simona Ognjanović – selektori proteklog 28. Memorijala nadežda Petrović “Pred sudom”, Omen teatar, Zatvorsko Pesničenje - Đorđe Vasiljević, Branko Milisković, Marta Jovanović i Heartefact.

Kao i u Zagrebu, i program u Beogradu počinje 20. novembra performansom “Sekstaj mi ako možeš” (Sext Me If You Can) američke umetnice, aktivistkinje i profesorke Karen Finley, koja na licu mesta stvara vizuelne kompozicije inspirisane sext porukama i slikama eksplicitnog, erotskog sadržaja koje joj šalju “klijenti”, tj. publika koja se prijavi za učešće. Prepoznatljiva upravo po umetničkoj provokaciji, Karen Finley i tim performansom daje kritiku društva s posebnim naglaskom na “kulturu selfija”, te sram i poniženje u slučajevima kada privatne fotografije dospeju u javnost.

U holu ispred sale Amerikana biće predstavljen i participativni projekat Critical Art EnsembleTrue Crime”, inspirisan činjenicom da je većina ljudi u nekom periodu svog života učestvovala u ilegalnim aktivnostima, koliko god one bile minorne. U okviru projekta True Crime, Critical Art Ensemble se nada da će učiniti vidljivim tajne strukture svakodnevnog života, i u nekim slučajevima, čak i slaviti trenutke otpora autoritetu.  Rad se kreira donacijama publike koja je pozvana da donese slike predmeta ili situacije koje se vezuju za ilegalnu aktivnost donatora. Svi radovi se predaju anonimno (od 16 do 20 sati).


 Critical Art Ensemble – Istinski zločin, participativni projekat; uz dopuštenje Visual Arts Centra, Sveučilište Boise State

U holu ipred Amerikane biće prikazan i dokumentarni video HeartefactaWakEUp!”, nastao nakon godinu dana iskustva sa dvodnevnim neprekidnim performansom “48 sati budnosti”, koji se izvodi od kraja 2015. godine u Beogradu, Berlinu, Parizu i Sarajevu, a sastoji se od neprekinutog javnog čitanja stotina stranica teksta: ličnih priča i tekstova o sudbini izbeglica, prikupljenih u Crvenu knjigu od antike do danas, koji prikazuju nesreću onih koji su bili primorani napustiti svoje domove. “WakEUp!” je retrospektiva dosadašnjeg iskustva, montiran od ukupno 192 sata performansa u četiri grada.

Istovremeno, u sali Amerikana umetnik Marko Marković iz Hrvatske predstaviće rad “Ko je Marko Marković?“ u vidu javnog razgovora sa umetnikom Markom Markovićem iz Srbije.

Marković je zamenio identitet svoga imenjaka i otišao na Moskovsko bijenale umesto njega. Tokom celokupnog procesa Marković se zatiče u zanimljivim situacijama, u kojima manipuliše digitalnom obradom dokumenata, komunicira sa institucionalnom administracijom i organima upravne vlasti, posećuje znamenitosti, te kreira događaje koji iz performativne prakse prelaze u stvarno vremensko i prostorno okruženje u interakciji s ljudima koji se pitaju: Ko je Marko Marković? U kontekstu kulturnog kriminala, Marković pozicionira svoje iskustvo zamene identiteta u područje sveta umetnosti – marketinške mašine koja drobi sve pred sobom – gde je autor mrtvo slovo na papiru ili samo još jedno ime u nizu.


 Igor Grubić – Velvet Underground, istraživački projekt i fotoperformans; foto: Marija Milin

Među učesnicima programa je i Branko Milisković koji će u Velikoj sali od 17 sati izvoditi performans “Appointed” (živa slika u trajanju). U želji da uputi jasnu kritiku protiv pravila koja važe na teritoriji UN protiv velikih mera bezbednosti i duple čelične konstrukcije koja brani glavnu kapiju od mogućih napada civila, protiv koncepta Tajnog društva koje paralelno ima epitet globalnog mirotvorca, Milisković je odlučio da konstruiše i inauguriše novo telo budućeg fiktivnog generalnog sekretara UN sa neograničenim mandatom. U performansu iznosi osam inauguracionih govora prethodnih sekretara UN od 1949. godine do danas.Publika u klubu DOB-a ima priliku da prisustvuje i performansu Đorđa Vasiljevića, pesnika čija je knjiga “Hronike jednog Ovna” nastala u saradnji sa Pesničenjem, i to prilikom posete Okružnom zatvoru u Beogradu. Vasiljević će tokom performansa podeliti sa publikom svoja iskustva sa zatvorskim sistemom u Srbiji.

Za završnicu programa prvog dana najavljena je predstava Omen teatraTri lica ogledala” - pozorišno istraživanje ektremizma, koja je nastala kroz dijalog, razmenu mišljenja i iskustva svih učesnika, a počela je kao ideja i želja da to ne bude još jedna klasična priča o ekstremnom ponašanju. Zato je postala ekstremno ponašanje samo po sebi, onako kako ono postoji svuda oko nas i kako ga svakodnevno vidimo i doživljavamo. Publika u takvom pozorišnom eksperimentu ima priliku da se prepusti, da aktivno učestvuje, da kreira i pravi izbore.

  Zatvorsko Pesničenje – Slike i reči iz Okružnog zatvora u Beogradu, serija fotografija i poklon knjige poezije; foto: Igor Čoko, iz knjige fotografija "Iza rešetaka: Život osuđenih lica u Okružnom zatvoru u Beogradu"

Londonski umetnik Richard DeDomenici održaće 21. novembra u Amerikani radionicu-performans “Smrt socijalnog stanovanja” kojom poziva sve zainteresovane na zajedničko oplakivanje gubitka prakse društvenog stanovanja, i to tako što će sastaviti svoju maketu kule Balfron iz istočnog Londona, koju je dizajnirao mađarski arhitekta Erno Goldfinger, i iz koje su trenutno izbačeni stanari sa stanarskim pravom. Učesnici su, zatim, pozvani da se od podneva, u tišini, priključe ožalošćenoj povorci koja će se kretati od DOB-a do obale Save, a po dolasku, ožalošćeni su pozvani da održe posmrtni govor nakon puštanja svoje makete u reku. Ožalošćeni su pozvani da dođu u crnini.

I performans Josipa IvančićaOstaci ostataka” biće izveden u javnom prostoru – na putu od Biblioteke grada Beograda do Trga republike.

Budući da je raspeće vekovni simbol ljudske patnje sveprisutan od rimskog carstva i osnivanja hrišćanstva do danas, izabran je krst i čovek na krstu kao okosnica poruke performansa. Taj prizor je u teatrima, verskim blagdanima (Uskrs), performansima, filmovima i uopšte u likovnoj umetnosti, često korišćen i ne izaziva sablazan ni u zemljama gđe je hrišćanstvo ukorenjeno u svim porama društva. Na drugom nivou performans želi podvrgnuti kritici trgovinu predmetima poštovanja, bogaćenje na račun lakovernosti, kriminalne tajkunizacije – privatizacije na zakulisne načine, a da to više nije greh već vrlo unosan i razvijen posao koji “nije” u suprotnosti s etikom, već zaštićen od nepredvidivih situacija “posao cveta”.


 Vladimir Dodig Trokut – Yin Yang Ptice pjevaju, instalacija; uz dopuštenje autora

Norveški umetnik Stahl Stenslie predstaviće 22. novembra u holu ispred Amerikane projekat “Artguns - Criminal Aesthetics” koji prikazuje performativno štampanje funkcionalnog oružja, proizvedenog u realnom vremenu na 3D štampaču. Posetioci se mogu naoružati tako što će preuzeti sa internet besplatni 3D model za ličnu kućnu štampu (Artguns se mogu besplatno preuzeti ovde).

U klubu DOB-a pozorišni reditelj i performer Mario Kovač, u saradnji sa Nikšom Marinovićem, izvešhe predstavu-performans “Iz pakla u pakao”, koja je rezultat dramskih i radionica kreativnog pianja u zatvoru Lipovica. Na jednoj od njih upoznali su Branka Šestaka koji je svoja zatvorska iskustva pretočio u dramsku monodramu “Iz pakla u pakao”. Iz zajedničke saradnje rodila se ideja o uprizorenju Šestakovih zapisa koji na direktan, sirov i necenzurisani način opisuju svet iza rešetaka.

Jedan od najpoznatijih hrvatskih performera Siniša Labrović izvešće u sali Amerikana od 18 sati performans “Intervju”, koji slavi lepotu, estetizaciju i opresivnu normativizaciju u savremenom društvu. U istom prostoru će publika moći da prisustvuje potom i performansu Marte JovanovićThe Beauty of Tight Binding” koji je kreirala koristeći se metodom erotske prakse poznate kao shibari (vezati na japanskom), istražujući prostor između performans umetnosti, krivice, seksualnosti, osude, morala, estetike, zločina i kazne kao i mogućnost da ekstaza sve ove elemente spoji u jedno.


  Siniša Labrović – Postdiplomsko obrazovanje, ilustrovani priručnik; crteži: Igor Hofbauer

U klubu DOB-a nastupa Božidar Katić performansom “Serum istine” u okviru kojeg posetioci imaju pravo da mu, ulazeći jedan po jedan, potave po jedno pitanje na koje odgovara istinom.

U sali Amerikana Simona Ognjanović i Stevan Vuković održaće prezentaciju i učestvovati o razgovoru o izložbu “Pred sudom” 28. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku, čiji su selektori. Na prezentaciji izložbe kustosi će kroz dokumentarnu i video i foto-građu predstaviti njenu tematsku i prostornu organizaciju, uz detaljnije osvrte na pojedinačne radove.

  Stahl Stenslie – Umetnički pištolj-kriminalna estetika, umetnost kao naoružanje: performativne skulpture i printanje 3D oružja uživo; uz dopuštenje autora

Za završnicu beogradskog programa festivala u Velikoj sali DOB-a najavljen je film Lynn Hershman LeesonNepoznata kultura” (Strange Culture, 2007) koji prikazuje slučaj umetnika i profesora Stevea Kurtza, člana organizacije Critical Art Ensemble čiji je rad fokusiran na genetski modifikovanu hranu i druga pitanja nauke i javne politike. Nakon smrti supruge Hope od srčanog udara, bolničari hitne pomoći uočavaju petrijeve šolje i drugu laboratorijsku opremu u Kurtzovom domu. Zovu FBI koji hapsi Kurtza u roku od par sati pod sumnjom na bioterorističke delatnosti. S obzirom da sam Kurtz nije bio u mogućnosti govoriti o svom slučaju, u filmu se koriste glumci koji interpretiraju priču, zajedno s intervjuima s Kurtzom i drugima koji su bili uključeni u njegov slučaj. Kombinacijom dramatične rekonstrukcije, snimaka upotrebljavanih u vestima, animacije i svedočenja, film detaljno analizira paranoju u svetu nakon 11. septembra 2001, te sugeriše namerni napad na Kurtza zbog njegovog delovanja u kritikovanju vladine politike.  

Projekat “Ekstravagantna tela”, pokrenut 2007. godinje, bavi se načinima na koje društvo određuje granice normalnog i patološkog - bilo da je reč o telesnosti, izgledu, ponašanju, seksualnosti ili životnom stilu. Fizički invaliditet, mentalno zdravlje i društvene implikacije treće životne dobi teme su koje su obeležile dosadašnja izdanja tog međunarodnog, transdisciplinarnog umetničkog projekta koji se održava svake treće godine u organizaciji udruženja Kontejner | biroa savremene umetničke prakse.

Kustoski tim čine: Olga Majcen Linn, Jelena Matičić i Tereza Teklić (Kontejner), Milica Pekić (Kiosk), Lois Keidan (LADA – Live Art Development Agency) i Colin Siyuan Chinnery.

Program u DOB-u deo je šireg međunarodnog projekta u okviru kojeg se realizuje izložba u Zagrebu, kao i konferencija u Skoplju, u saradnji sa skopskom organizacijom Kontrapunkt, uz podrsku Kooperative – regionalne platforme za kulturu.

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Trojica
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.