Znaci i šaputanja
Izložba “Znaci i šaputanja” u Galeriji Nova u Zagrebu predstavlja primere umetničkih praksi koje promišljaju pojam granice i reflektuju ekonomske i ideološke uzroke migracija i dominantne politike reprezentacije “migrantske i izbegličke krize”.
Kritički propitujući posledice rastuće militarizacije granica, izložba sučeljava tehnički jezik mapa, dijagrama i fotografskih prikaza sa angažovanim korišćenjem telesnih izraza, glasa i pesme, navela je Galerija Nova koju vodi kustoski kolektiv WHW.
Na izložbi učestvuju Maribel Casas-Cortes & Sebastian Cobarrubias, Domaćigosti, Davor Konjikušić, Daniela Ortiz i Erkan Özgen, a obuhvata i istraživanje “Na mapi je jasno” Thomasa Keenana i Sohraba Mohebbija, koje ukazuje da je od zatvaranja evropskih granica i balkanske migrantske rute koja je uključivala i Hrvatsku, a posebno nakon terorističkih napada u Parizu u novembru 2015. godine, na delu ekstremna militarizacija granica koja bedeme "tvrđave Europe" opasavaju sve strožim i nasilnijim režimima. To uključuje i "eksternalizaciju granica" kojom se kontrola evropskih granica reguliše izvan teritorija Evrope.
Projekat "Na mapi je jasno" (prethodno predstavljen na izložbi u REDCAT-u, Los Anđeles, 2017) istražuje ulogu kartografije u kretanjima velikog broja ljudi iz zona sukoba na Bliskom Istoku i u Africi prema Evropi. Kartografiranja migrantskih ruta obuhvataju mape koje nastaju tokom putovanja i koje njihovi korisnici razmenjuju, kao i mape koje su oruđa provedbe opresivnih režima kontrole kretanja.
Serija fotografija "Aura: F37" (2015) Davora Konjikušića realizovana je pomoću policijskih termovizijskih kamera za noćni nadzor spoljnih granica EU i beleži migrantske prelaske šengenske granice, koje je umetnik upotpunio audio zapisom razgovora migranata.
Prema rečima autora, "dok je prognanik i izbeglica u širem biopolitičkom kontekstu za policijski aparat samo telo, homo sacer, kroz spajanje fotografije i zvuka ovim se prikazima daje jasan društveni identitet”.
Slikovnica "ABC rasističke Evrope" (2017) Daniele Ortiz obuhvata kolaž, sliku i tekst, kojima definiše pojmove koji se odnose na evropski sistem kontrole migracija i kolonijalni rasizam. Različiti termini opisani su iz anti-kolonijalne i anti-rasističke perspektive. Slovo P, na primer, označava "papir", što se odnosi na "pravougli komad belog materijala na kojem se piše ili štampa", kao i na "dokument koji migrantima u Evropi omogućava da u određenom razdoblju ne budu prisilno deportovani”.
Video Erkana Özgena "Zemlja čudesa" (2016) bavi se nemogućnošću opisa iskustva traume. Protagonista videa je dečak Muhamed koji je pobegao iz Kobanija, regije u severnoj Siriji koja se danas zove Rožava, a ušla je u svetske medije zbog 107 dana otpora snagama ISIS-a, koji su počeli u septembru 2014. Budući da je gluvonem, da bi artikulisao svoje traumatično iskustvo, Muhamed koristi samo telo. Nemogućnost da verbalizuje svoje iskustvo i krajnja nemogućnost reprezentacije rata i sukoba, upozorava kako iskustva drugih mogu postati poligon projekcija i nerazumevanja, ali istovremeno - telesnim jezikom, protagonist iznosi šokantno iskustvo traume koje iziskuje da bude podeljeno, kako bi ukazalo na ono što je neopisivo i što ostaje izvan granica jezika.
Hor Domaćigosti, nastao 2016. godine na inicijativu Centra za mirovne studije, okuplja strance i domaće građane koji druženjem i pevanjem žele da ostvare integraciju izbeglica i ostalih stranaca u hrvatsko društvo, te osnaže borbu protiv predrasuda.
Na otvaranju izložbe 29. novembra, hor Domaćigosti izvešće deo svog repertoara koji obuhvata pesme iz raznih delova sveta.
Izložba je deo dvogodišnjeg saradničkog projekta "Oni su bili kakvo-takvo rešenje" koji je u sklopu EU programa Kreativna Europa inicirao kustoski kolektiv Što, kako i za koga/WHW, u saradnji s Tensta Konsthall iz Stockholma, Centrom za mirovne studije iz Zagreba i Evropskim institutom za progresivne kulturne politike (EIPCP) iz Beča.
Izložba će biti otvorena do 10. februara 2018.
Program podržavaju: Foundation for Arts Initiatives, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Zagreba, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Kreativna Evropa, Ured za udruge Vlade Hrvatske i Zaklada Kultura nova.
*Ilustracija: Davor Konjikušić, Aura: F37, 2015.
(SEEcult.org)