Zvezde protiv kresanja budžeta
Neka od najvećih imena britanskog filma, televizije i teatra, upozorila su na teške posledice vladinog plana da smanji budžetska sredstva za umetnost.
Neka od najvećih imena britanskog filma, televizije i teatra, upozorila su na teške posledice vladinog plana da smanji budžetska sredstva za umetnost.
U pismu “Observeru”, Helen Miren (Mirren), Dejvid Tenant (Tennant), Kenet Brana (Kenneth Branagh), Džeremi Ajrons (Jeremy Irons), Majk Li (Mike Leigh), Šejla Henkok (Sheila Hancock), Miranda Hart, Toni Robinson (Tony), Majkl Šin (Michael Sheen), Imelda Stonton (Staunton), Džuli Volters (Julie Walters), Viktorija Vud (Victoria Wood) i mnogi drugi, istakli su da se ulaganje u umetnost vraća zemlji i da “kultura ne može i ne bi smela da bude laka meta” za kresanje budžeta.
Potpisnici protestnog pisma podsetili su i da je u prošloj predizbornoj kampanji obećano “zlatno doba” za umetnost, ali da je stvarnost daleko od toga.
“Trenutno se suočavamo sa pretnjom finansiranju umetnosti i kulture kakva se nije dogodila decenijama”, naveli su slavni umetnici u pismu, napominjući da sektor kreativne industrije učestvuje u nacionalnoj ekonomiji više od sedam milijardi funti godišnje.
Britanski ministar kulture Džeremi Hart (Jeremy Hunt) izjavio je, međutim, da je smanjenje budžeta za umetnost manje nego u drugim oblastima.
Hart je rekao i da zvezde imaju pravo da budu zabrinute zbog dešavanja u pojedinim lokalnim oblastima, zbog čega je lokalne vlasti i pozvao da “prepoznaju veliki ekonomski značaj umetnosti, kao i njenu važnost za kulturu i društvo”.
Na nacionalnom nivou, kako je dodao, smanjenje sredstava za umetnost je “svega 11 odsto” i to je mnogo manje nego što je predviđeno, na primer, za policiju ili Ministarstvo spoljnih poslova.
Britanska vlada je u oktobru prošle godine najavila da će Arts Council England, koji distribuira sredstva za stotine umetničkih centara, pozorišnih grupa i galerija, imati manji budžet za 30 odsto. Od tada je niz lokalnih saveta za kulturu takođe najavilo smanjenje investicija, a usledila je i odluka o gašenju Britanskog filmskog saveta, koji je zaslužan, između ostalog, i za film “Kraljev govor” koji je trijumfovao na nedavnoj dodeli Oskara i prethodno na dodeli nagrada Bafta.
Sajt britanskog Ministarstva kulture, medija i sporta je www.culture.gov.uk, a pismo britanskih zvezda u “Observeru” nalazi se OVDE
(SEEcult.org)