Zvezde SFF-a
Američki glumac Miki Rurk (Mickey Rurke), koji se filmom “Rvač” vratio na svetsku filmsku scenu, biće među gostima 15. Sarajevo film festivala (SFF), pored reditelja Darena Aronofskog (Darren Aronofsky), Olivera Hiršbigela (Hirschbiegel), Hans-Kristijan Šmita (Hans-Christian Schmid) i Lukasa Modisona (Moodysson), kao i britanske rediteljke Andree Arnold i nagrađivanog rumunskog autora Kristijana Munđiua (Cristian Mungiu), čijim će novim filmom “Priče iz zlatnog doba” sarajevski festival i biti otvoren 12. avgusta.
Američki glumac Miki Rurk (Mickey Rurke), koji se filmom “Rvač” vratio na svetsku filmsku scenu, biće među gostima 15. Sarajevo film festivala (SFF), pored reditelja Darena Aronofskog (Darren Aronofsky), Olivera Hiršbigela (Hirschbiegel), Hans-Kristijan Šmita (Hans-Christian Schmid) i Lukasa Modisona (Moodysson), kao i britanske rediteljke Andree Arnold i nagrađivanog rumunskog autora Kristijana Munđiua (Cristian Mungiu), čijim će novim filmom “Priče iz zlatnog doba” sarajevski festival i biti otvoren 12. avgusta.
Mundiju je jedan od autora omnibusa “Priče iz zlatnog doba”, a među gostima SFF-a najavljeni su i ostali koreditelji (Hanno Hofer, Constantin Popescu, Ioana Maria Uricaru), osim Razvana Markuleskua.
Omnibus “Priče iz zlatnog doba” premijerno je prikazan na ovogodišnjem Kanskom festival, a na SFF-u će ga publika videti u Narodnom pozorištu i u Heineken Open Airu.
Reč je o šestodelnom filmu, a na SFF-u će biti prikazana verzija od pet delova, kao i u Kanu. Priča je o urbanim mitovima iz poslednje decenije Čaušeskuovog režima, koju je upravo njegova propagandna mašina nazvala “Zlatnim dobom”. To su priče koje su se godinama prepričavale u dugim redovima za hranu, za koje nije bilo važno ni da li su se zaiste desile ili su plod mašte naroda, a pružale su zadovoljstvo i predstavljale svojevrsnu osvetu režimu koji je, shvatajući sebe preozbiljno, uporno pokušavao da u potpunosti kontroliše svakodnevicu.
Prema navodima organizatora SFF-a, Munđiu je majstorstvom velikog režisera i scenariste, uspeo da oživi na platnu duh vremena 80-ih u zemljama Istočne Evrope, kojoj je, uz sve svoje različitosti, pripadala i tadašnja Jugoslavija.
Dobitnik Zlatne palme u Kanu za film “4 meseca, 3 nedelje, 2 dana” o ilegalnim abortusima u komunističkoj Rumuniji, Munđiu je u jednom intervjuu rekao da je želeo da napravi film koji će priznati kritika, ali koji će pre svega otvoriti srca široke filmske publike.
Zvezda SFF-a na zatvaranju biće Miki Rurk, koji je trijumfovao prošle godine na 65. Mostri filmom “Rvač” Aronofskog, koji je tom problematičnom glumcu i podredio sve u toj drami o bivšem uspešnom rvaču koji je dvadesetak godina kasnije postao ruina, ali pokušava da poveže konce života pomirenjem sa ćerkom koju je zanemario, a doživljava i romansu i novu strast da se vrati u ring.
Aronofski je već gostovao na SFF-u 2000. godine, kada je predstavio film “Rekvijem za snove”, a osim njega i Rurka, najavljen je i producent “Rvača” Skot Frenklin (Scott Franklin).
Rurk je bio nominovan i za Oskara za ulogu u “Rvaču”, za koju je dobio Zlatni globus.
Među gostima 15. SFF-a u programu “Open Air” najavljeni su i glumci filma “Izgubljeni zagrljaji” slavnog Pedra Almodovara - Luis Homar i Tamar Novas, koji će predstaviti taj film 13. avgusta.
“Izgubljeni zagrljaji” premijerno je prikazan ove godine u Kanu, ponovo sa oskarovkom Penelopom Kruz (Cruz) u glavnoj ulozi, a Almodovar, kome je to 17. projekat, definisao ga je kao ličnu deklaraciju ljubavi za film.
Film govori o tragičnoj ljubavi glumice i ostarelog reditelja koji je oslepeo i želi da snimi poslednji film. U središtu su likovi iz filmske industrije čiji su životi isprepleteni u strasnoj priči o ljubavi, moći, tajnama, izdaji i osveti.
Gost SFF-a biće 14. avgusta švedski reditelj Modison, koji će predstaviti film “Mamut”, prikazan u konkurenciji Berlinala ove godine, a prati život uspešnog njujorškog para koji se potpuno posvećuje svojim karijerama.
“Mamut” je jedan od najvećih, ikad realizovanih projekata švedske kinematografije, nastao u koprodukciji sa Danskom i Nemačkom.
Film “Nevreme” nemačkog reditelja Šmita, koji se bavi temom Haškog tribunala, takođe je imao premijeru na Berlinalu, a na SFF-u će biti prvi put prikazan u regionu 15. avgusta.
Delom sniman u Sarajevu, film “Nevreme” govori o hapšenju i suđenju srpskom generalu optuženom za ratne zločine počinjene tokom rata u Bosni i Hercegovini, koji zbog indiferentnosti Tribunala prolazi s malom zatvorskom kaznom. Glavno težište Šmit je dao odnosu glavne tužiteljke i jedne Bošnjakinje, svedokinje masovnih silovanja, kojoj je zbog zakulisnih igara pravosuđa i politike onemogućeno svedočenje.
Holandska glumica Keri Foks (Kerry Fox) je najavljena među gostima SFF-a, kao i scenarista Bernd Lange, producentkinja Brita Knoler (Britta Knoller) i glumci Anamaria Marinca, koja je poznata po filmu Munđiua “4 meseca, 3 nedelje, 2 dana”, te Krešimir Mikić i Minka Muftić.
Gost SFF-a 16. avgusta biće latinoamerički reditelj Adrian Biniez i glavni glumac njegovog filma “Gigante” Horacio Camandule, takođe premijerno prikazanog ove godine u konkurenciji u Berlinu.
Film “Gigante”, snimljen u koprodukciji Urugvaja, Nemačke, Argentine i Holandije, debitantsko je ostvarenje Binieza, nagrađenog Velikom nagradom žirija, nagradom za najbolji prvi film i nagradom “Alfred Bauer” za inovativnost.
Glavni lik je stidljiv i usamljen čovek, koji u predgrađu Montevidea radi kao čuvar u supermarketu. Posao mu ostavlja dovoljno vremena da se bavi i omiljenim razonodama: gledanjem videa, rešavanjem ukrštenica i slušanjem muzike - sve dok jedne noći ne vidi Juliju...
Nemački reditelj Hiršbigel predstaviće 17. avgusta svoj britanski film “Pet minuta raja”, premijerno prikazan početkom godine u Velikoj Britaniji, a potom i na Sandens festivalu, gde je nagrađen za režiju u kategoriji stranog filma i za scenario.
Film “Pet minuta raja” istražuje aspekte političke prošlosti Severne Irske i izazove koje sa sobom nosi budućnost, kroz priču o životima dva muškarca, koji su poreklom iz istog grada, ali se nalaze na suprotnim stranama - jedan je ubica, a drugi brat njegove žrtve.
Kroz film se isprepliće priča o nesposobnosti jednog da traži oproštaj za zločin koji je počinio i nemogućnosti drugog da oprosti.
Osim Hiršbigela, među gostima će biti i jedan od glavnih glumaca - Džejms Nesbit (James Nesbitt) i glumica Anamaria Marinca.
Zvezda SFF-a, koja je među prvima i najavljena, biće i britanska rediteljka i oskarovka Andrea Arnold, koja će predstaviti 18. avgusta porodičnu dramu “Akvarijum”, premijerno prikazanu ove godine u Kanu. Pridružiće joj se i mlada glumica Kejti Džarvis (Katie Jarvis), koja je za ulogu problematične tinejdžerke nagrađena na festival u Edinburgu.
Među gostima SFF-a biće i koreditelji filma “Pitanje veličine” Šaron Majmon (Sharon Maymon) i Erez Tadmor, koji će 19. avgusta predstaviti to ostvarenje, premijerno prikazano na nedavnom otvaranju Jerusalim film festivala.
Ljubav, smeh i sumo-rvanje glavne su karakteristike tog filma koji se bavi osetljivom temom samoprihvatanja gojaznih ljudi.
Sajt SFF-a je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)