Zvono u Tejt Liverpul
Umetnička grupa Zvono, osnovana početkom 80-ih u Sarajevu, učestvuje na međunarodnoj izložbi “Art Turning Left: How Values Changed Making 1789-2013” u galeriji Tejt u Liverpulu, čiji konceptualni okvir čine ideje kolektivizma i solidarnosti i njihov uticaj u umetnosti od Francuske revolucije do danas.
Umetnička grupa Zvono, osnovana početkom 80-ih u Sarajevu, učestvuje na međunarodnoj izložbi “Art Turning Left: How Values Changed Making 1789-2013” u galeriji Tejt u Liverpulu, čiji konceptualni okvir čine ideje kolektivizma i solidarnosti i njihov uticaj u umetnosti od Francuske revolucije do danas.
Cilj izložbe, koja će biti otvorena 8. novembra, jeste da reformuliše debate o “političkoj” umetnosti, pomerajući fokus od eksplicitnih političkih poruka ka vrednostima umjtničkih procesa i strategija kojima se umetnost približava široj javnosti.
Među takvim procesima i strategijama biće predstavljeno delovanje umetnika i grupa iz različitih delova sveta u vremenskom rasponu od dva veka: Atelier Populaire, Marianne Brandt, Luis Camnitzer, Jacques-Louis David, Jeremy Deller and Alan Kane, Equipo 57, Pinot Gallizio, Piero Gilardi, G.R.A.V., Walter Gropius, Guerilla Girls, The Hackney Flashers, El Lissitzky, Maximilien Luce, Cildo Meireles, The Mass Observation Movement, David Medalla, László Moholy-Nagy, William Morris, Palle Neilsen, Tim Rollins and K. O. S., Allan Sekula, Paul Signac, Iwao Yamawaki...
U fokusu izložbe “Art Turning Left: How Values Ćanged Making 1789-2013” su vizuelne i materijalne manifestacije ideja kolektivizma i solidarnosti. Predstavljena umetnička đela ne izvode specifične tvrdnje o uspehu umjetnosti da doprinese političkim ili društvenim promenama. Radi se o emancipatorskim idejama koje su umetnici iz različitih delova sveta i u različitim društvenim kontekstima pokušavali sprovesti u svom delovanju i to delovanje podeliti sa ljudima i izvan galerijskog prostora.
Osnovana u aprilu 1982. godine, likovna grupa Zvono je u načinu doživljaja i predstavljanja umetnosti kreirala umetnički koncept koji se razlikovao od tadašnjih dominantnih obrazaca, u permanentnoj nameri približavanja umetnosti i najširih slojeva publike.
Prema rečima istoričarke umetnosti Branke Vujanović, ulične izložbe i grupni performansi Zvona u prirodi prenosili su nepretencioznu filozofiju igre i spontanosti kao kontrapunkt konzervativnim vrednostima, destruktivnim porivima i otuđenosti ljudi jednih od drugih, kao i od prirode, umetnosti i prostora koji ih okružuje.
Ujedinjavajući faktor grupe Zvono bio je naglasak na kolektivnom delovanju, kao i potreba da to delovanje ostvare u prostoru svakodnevnog života, u urbanom i prirodnom ambijentu. Tumačenje neposredne stvarnosti i razmatranje aktuelnih umetničkih problema (povratak slici, odnos dekorativnog i figurativnog, reference iz istorije umetnosti, eklekticizam 80-ih, spoj visoke i rock kulture, umjetnosti i zanatstva) uvek je prolazilo kroz filter zaigrane nekonvencionalnosti i prijemčivosti raznovrsnoj publici.
Članovi grupe Zvono - Aleksandar Saša Bukvić, Sead Čizmić, Biljana Gavranović, Kemal Hadžić, Narcis Kantardžić i Sadko Hadžihasanović, i tri decenije nakon osnivanja neguju isti odnos prema umetnosti, izlažući i zajednički kreativno delujući kad god im okolnosti dozvole, s obzirom na trenutnu fizičku udaljenost.
Njihovi radovi, nastali pre više od 20 godina, neretko su uvršteni u aktuelne međunarodne postavke, poput prošlogodišnje izložbe “Fudbal i art” u ljubljanskoj Mestnoj galeriji.
Izložba u Tejt Liverpul biće otvorena do 2. februara 2014.
(SEEcult.org)