Dan sećanja na razaranje NBS
Narodna biblioteka Srbije tradicionalno obeležava 6. aprila dan kada je početkom Drugog svetskog rata bombardovana njena zgrada na Kosančićevom vencu u Beogradu, a celokupni knjižni fond, sa vrednim i originalnim srednjovekovnim rukopisima, nepovratno je izgubljen. Program “Povratak knjige na Kosančićev venac”, kojim NBS poziva sve da doniraju po jednu knjigu za biblioteku u Kuršumliji, biće održan 6. aprila u 11 sati na Kosančićevom vencu u Beogradu, gde se do 1941. nalazilo zdanje NBS.
Narodna biblioteka Srbije tradicionalno obeležava 6. aprila dan kada je početkom Drugog svetskog rata bombardovana njena zgrada na Kosančićevom vencu u Beogradu, a celokupni knjižni fond, sa vrednim i originalnim srednjovekovnim rukopisima, nepovratno je izgubljen.
Program “Povratak knjige na Kosančićev venac”, kojim NBS poziva sve da doniraju po jednu knjigu za biblioteku u Kuršumliji, biće održan 6. aprila u 11 sati na Kosančićevom vencu u Beogradu, gde se do 1941. nalazilo zdanje NBS.
Očekuju se mnogobrojne zvanice, članovi diplomatskog kora, predstavnici Grada Beograda i beogradskih opština, institucija kulture, prosvete i nauke, kao i građani, a ceremoniju će predvoditi ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković, najavila je NBS.
Nakon pozdravnog obraćanja v.d. upravnika NBS Dejana Ristića i besede književnika Aleksandra Gatalice, okupljeni će biti pozvani da po jednu knjigu, koju su poneli sa sobom, postave u okviru lokaliteta nekadašnje NBS. Sve knjige, koje će biti prikupljene na taj način, namenjene su biblioteci u Kuršumliji.
NBS je pozvala i građane da se okupe na Kosančićevom vencu i donošenjem knjige zajednički podsete na nenadoknadivo stradanje nacionalen kulturne baštine.
U umetničkom delu programa učestvuju solisti Filharmonije mladih “Borislav Pašćan” Petar Stevanović, Andrija Gavrilović, Milica Budimirov, Nikolas Stivens i Miloš Budimirov.
Program obeležavanja Dana sećanja na razaranje NBS obuhvata i promociju prvog toma kapitalnog izdanja “Srpska bibliografija periodike 1768-2005.” u današnjoj zgradi NBS, kao i predavanje Irene Špadijer o rukopisu “Zbornik srpskih žitija”. U pitanju je vredan rukopis, nastao u 14. veku od strane taha monaha Marka, koji istovremeno predstavlja jedinu knjigu koja nije stradala 6. aprila 1941. godine.
U želji da javnosti pruži priliku da vidi taj spomenik srpske srednjovekovne kulture koji se čuva u trezoru NBS, to delo biće izloženo 6. aprila od 12 do 20 časova u specijalnoj komori koja će biti postavljena u holu Centralne čitaonice.
Program obeležavanja Dana sećanja obuhvata i promociju monografije “Svakodnevni život pod okupacijom 1941-1944.” koju su priredili istoričari Dušan Nikodijević (NBS) i Nataša Milićević (Institut za noviju istoriju Srbije), a pored autora, govoriće i vd. upravnika NBS, direktor Instituta za noviju istoriju Srbije Momčilo Mitrović, prof. dr Ljubodrag Dimić, doc. dr Mira Radojević i dr Kosta Nikolić.
Ristić će prethodno potpisati Protokol o saradnji NBS i Matice srpske u Crnoj Gori sa predsednikom Upravnog odbora Matice srpske u Crnog Gori Blažom Papovićem.
Najavljeno je i predstavljanje projekta “Serbia Forum” koji se realizuje u saradnji sa Matematičkim institutom Srpske akademije nauka i umetnosti. Takođe, biće predstavljen i projekat “Digital Mathematics Library” koji takođe realizuje Matematički institut.
Za završnicu programa najavljen je koncert Srpsko-jevrejskog pevačkog društva.
NBS se u današnjoj zgradi na Vračaru nalazi od 1973. godine.
NBS je uoči početka Drugog svetskog rata, 1. aprila 1941. godine, bila spremna za evakuaciju.
Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisi posebno u 38 (svaki je bio težak oko 80 kg), a stari časopisi u 22 sanduka.
Međutim, tadašnje Ministarstvo prosvete zabranilo je 3. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredilo da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.
Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 6. aprila u 16 časova i izgorela je do temelja.
Sajt NBS je www.nb.rs, a program obeležavanja Dana sećanja se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)