• Search form

05.11.2013 | 12:07

Atlas podrhtavanja

Međunarodni umetnički projekat “Atlas podrhtavanja”, inspirisan mašinom za tkanje Žozefa Mari Žakara sa početka 19. veka, koja se smatra prethodnikom današnjih računara, imaće prvo javno izvođenje od 8. do 10. novembra u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu.

Atlas podrhtavanja

Međunarodni umetnički projekat “Atlas podrhtavanja”, inspirisan mašinom za tkanje Žozefa Mari Žakara sa početka 19. veka, koja se smatra prethodnikom današnjih računara, imaće prvo javno izvođenje od 8. do 10. novembra u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu.

Publiku će kroz tradicionalne napeve tkalaca i njihove digitalne modulacije provešće Phil Hession, Ivana Ivković, Christian Cherene i Ivan Marušić Klif, najavio je Pogon.

Uzimajući za središnji motiv prethodnika današnjih računara - Žakarov tkalački stan, “Atlas podrhtavanja” predstavlja susret žive izvedbe narodnih napeva i digitalne modulacije zvuka.

Žakarov tkalački stan je tehnološki izum 19. veka - mehanička mašina na kojem su se tkanje i dezeni programirali pomoću bušenih kartica. Reč je o instrumentu koji je obeležio i industrijsko doba i razvoj računara u modernim vremenima.

Polazeći od napeva koje su komponovali i pevali najpre rukotvorci za tkalačkim mašinama, a kasnije radnici u fabrikama tekstila, “Atlas podrhtavanjâ” prati transformacije rada i lokalnih zajednica u procesu povesne tranzicije proizvodnje tekstila - od fabrike industrijskog doba na parni pogon i rad žena i dece do današnjeg zatvaranja pogona širom Evrope. Tekstilna proizvodnja seli se u zone jeftinijeg rada, koordinirana računarsko integrisanim globalnim tržištem. Platno se i danas tka, ali najčešće negde drugde.

Tradicionalni napevi tekstilne proizvodnje eho su rada prethodnih generacija, mapa njegovog društvenog, političkog i tehnološkog sećanja.

Eho ođekuje i iz afektivnih podrhtaja izvođača, koji uživo moduliraju njegovu vokalnu izvedbu i pri svakoj novoj stvaraju jedinstvenu varijaciju dela. Na svakoj novoj lokaciji, sa svakom novom varijacijom “Atlas podrhtavanjâ” mapiraće evoluciju otpevanog materijala, njegove transformacije prema izvođačevom afektivnom stanju, reakciji publike i prostoru u kojem se odvija, rezultirajući otvorenom kartografijom susretâ.

Projekat je nastao u koprodukciji interkulturalne platforme umetnika Corners i Pogona - Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade.

Projekat su podržali: Umetnički savet Severne Irske, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba i Ministarstvo kulture Hrvatske.

Ulaz je besplatan, ali je broj mesta ograničen, pa je dolazak potrebno potvrditi do 6. novembra na adresu marijana.rimanic@pogonzagreb.hr ili na broj telefona 095 872 3563.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r