Supstituciona emigracija
Galerija Remont započinje 15. januara ovogodišnju sezonu izložbom “Supstituciona emigracija” autora Nikole Radića Lucatija koji predstavlja grupu umetnika iz Beča, Beograda, Berlina i Izraela, koji se bave pitanjem migracije kao derivata stanja permanentne nestabilnosti, kretanja i nesigurnosti određenih socijalnih grupa u okviru procesa represivnih usporavanja dinamičkog strukturiranja društva.
Na izložbi, uz autora Nikolu Radića Lucatija, učestvuju i umetnici Igor Bararon i Arye Wachsmuth iz Beča, Vladimir Margulis iz Berlina i Raeda Saadeh iz Jerusalima i Rami Tsalka iz Tel Aviva.
Kao supstitut za političku aktivnost i rezultat okupacije privatnog života, emigracija postaje, prema navodima Lucatija, naizgled dobrovoljni, prihvatljiv ishod represije, hijerarhijski rangiran ispod praga direktno administriranih oblika progona, ali ipak, dovoljno jasan indikator karaktera države i društva koje svesno vrši konverziju potencijalnih klasa disidenata u klasu emigranata.
U radovima autora na izložbi, koji su i sami dislocirani, emigracija postaje usvojena datost i jedan od osnova ponašanja i rada koju otkrivaju kao stanje međuzavisnosti višestrukih fiksiranja kretanja, permanentne re-klasifikacije društvenih grupa i repetativnih pokušaja resetovanja ličnih autonomija, te finalne karike reakcije na uzroke emigracije, navedeno je u najavi izložbe. Dinamički raspon psiholoških i političkih stanja biva uspostavljen suočevanjem sa nemogućnošću politički aktivne egzistencije, replicirajem dinamika uzročnika emigracije, insistiranjem na narativima, prostoru i topografiji svedoka.
Usporavanjem kinematografskog, živog zapisa, autori aktiviraju ideološke terminologije “govora države”, negirajući politike predstavljanja realnog i poželjnog u nametnutoj inherentnosti “mobilnog karaktera nosioca narativa” time braneći i karakter sopstvenog rada.
Izložba će biti otvorena do 7. februara u Remontu.
Savet galerije Remont je, inače, odabrao za 2014. godinu, na osnovu rezultata javnog konkursa, autorsku izložbu “Pisma iz daljine 3.0” (Edith Payeri i Dragana B. Stevanović), kao i samostalne/grupne izložbe Davora Gromilovića, Dejana Markovića, Tanje Juričan, Fokus grupe iz Rijeke, Katarzyne Tretyn-Zečević iz Poljske, te Ivane Popov i Nataše Kokić.
Prezentaciju u Remontu imaće inicijativa Kooperacija iz Makedonije.
Savet galerije Remont radio je u sastavu: istoričarka umetnosti i kustoskinja Irena Šimić (Perionica), umetnik Nemanja Lađić i istoričar umetnosti i kustos Remonta Miroslav Karić.
*Foto: Vladimir Margulis
(SEEcult.org)