• Search form

18.01.2014 | 10:42

NIN-ova nagrada uručena Gociću

NIN-ova nagrada uručena Gociću

NIN-ova nagrada za najbolji roman 2013. godine, vredna milion dinara, svečano je uručena 17. januara u Skupštini grada Beograda Goranu Gociću za roman “Tai”, a ceremoniji povodom 60-godišnjice tog književnog priznanja prisustvovali su i dosadašnji laureati i najviši zvaničnici Vlade Srbije i gradskih vlasti.

Zahvaljujući na priznanju, Gocić je podsetio na dosadašnji angažman u novinarstvu u Beogradu 90-ih i potom u Bi-Bi-Si-ju po odlasku u Veliku Britaniju, kao i na povratak u Srbiju i Beograd početkom 2000-ih, kada je, kako je zaključio, doneo ispravnu odluku, a sada definitivno i podvlači crtu na lična i profesionalna dvoumljenja.

“Danas, podvlačim i zamišljeno podebljavam crtu ispod svojih izbora i odluka, svojih prihoda i rashoda, svojih ostvarenih i neostvarenih planova, svojih obećanja i mogućnosti, svoje biografije koju sam rešio da nastavim u svojoj zemlji - tamo gde je uvek najlakše i najteže, gde o svemu gajite najintenzivnija osećanja i najisključivije stavove”, rekao je Gocić na svečanosti u Starom dvoru, dodajući da siguran da čovek treba da bude istrajan u svojim opredeljenjima i da je 2001. godine doneo ispravnu odluku.

Nagradu su uručili glavni i odgovorni urednik NIN-a Milan Ćulibrk, koji je podsetio na dosadašnje laureate, i u ime sponzora novčanog iznosa NIN-ove nagrade - direktorka marketinga Pošte Srbije Nela Bojović, koja je istakla značaj podrške tom književnom priznanju. NIN-ova nagrada, kako je istakla, predstavlja “ne samo kao kulturno dobro i nacionalnu vrednost”, već i čuvara “kolektivne svesti i pamćenja”, i pisane reči.

Uručenju 60. NIN-ove nagrade prisustvovali su i premijer Ivica Dačić, ministar saobraćaja i bivši gradski funkcioner Aleksandar Antić i predsednik Privremenog organa grada Beograda Siniša Mali i brojne ličnosti iz javnog i kulturnog života.

Član žirija NIN-ove nagrade Mileta Aćimović Ivkov pročitao je obrazloženje, prema kojem se Gocićev roman o Tajlandu, u izdanju Geopoetike, izdvojio u “obimnoj prošlogodišnjoj produkciji ozbiljnošću autorske problematizacije odnosa istočne i zapadne civilizacije”.

Glumac Tihomir Stanić pročitao je odlomke iz Gocićevog romana - ljubavne priča putopisnog karaktera kojom taj autor, poznat do sada najviše po nizu studija o masovnoj kulturi, nudi i slojeviti kulturo-sociološki prikaz tajlandskog društva i njegovih razlika u odnosu na “Daleki Zapad”.

To je debitantski roman Gocića, a nagrađen je većinom glasova žirija, koji je pročitao ukupno 182 knjige objavljene u 2013.

Gocićev roman, za koji je već dobio nagradu “Miloš Crnjanski”, nadmašio je za jedan glas roman “ArkadijaMilete Prodanovića, u izdanju Arhipelaga, za koji su glasala dva od ukupno pet članova žirija nedeljnika NIN. U žiriju su, osim Ivkova, bili i Vasa Pavković (predsednik), Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković i Mića Vujičić.

Prvu beogradsku promociju nakon osvajanja NIN-ove nagrade, roman “Tai” imaće 22. januara u Parobrodu, a osim Gocića, o tom delu govoriće i Mileta Aćimović Ivkov i urednica književnog programa u Parobrodu Katarina Lazić.

Gocić je poznat, između ostalog, i po studijama “Endi Vorhol i strategije popa” (1997/2012) i “Emir Kusturica: Kult margine” (2001/2006).

Rođen 1962. u Užicu, diplomirao je anglistiku na Filološkom fakultetu u Beogradu i magistrirao medije i komunikacije u Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka. Napisao je poglavlja u 15 knjiga o masovnoj kulturi, između ostalog - u zbornicima “Degradirana moć: Mediji i kosovska kriza” (2000) i “Želimir Žilnik: Iznad crvene prašine” (2003), koji su objavljeni na po tri jezika. Radio je kao novinar i urednik u tridesetak medijskih kuća. Dobitnik je više nagrada za eseje. Autor je i dugometražnih dokumentarnih filmova “Bloody Foreigners” (2000) i “Balkanski dnevnik: Bugarska” (2010).

U užem izboru za 60. NIN-ovu nagradu kritike za najbolji roman bilo je 15 naslova, a u širem 38, dok su ukupno pristigla 182.

*Foto: Beograd.rs

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r