• Search form

11.08.2010 | 18:11

Šabanu napokon spomenik

Legendarni romski pevač i kantautor Šaban Bajramović ipak će, posle višemesečne nezivesnosti, dobiti spomenik u rodnom Nišu, uoči otvaranja 27. međunarodnog džez festivala Nišville.

Spomenik Bajramoviću svečano će otkriti 12. avgusta u podne ispred bivšeg Doma mladih u Nišu ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i niški gradonačelnik Miloš Simonović, najavilo je Ministarstvo kulture.

Šabanu napokon spomenik

Legendarni romski pevač i kantautor Šaban Bajramović ipak će, posle višemesečne nezivesnosti, dobiti spomenik u rodnom Nišu, uoči otvaranja 27. međunarodnog džez festivala Nišville.

Spomenik Bajramoviću svečano će otkriti 12. avgusta u podne ispred bivšeg Doma mladih u Nišu ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i niški gradonačelnik Miloš Simonović, najavilo je Ministarstvo kulture.

Povodom dve godine od smrti Bajramovića, niški džez festival pokrenuo je inicijativu za podizanje spomenika tom u svetskim razmerama priznatom “kralju romske muzike”. Samo nekoliko dana uoči početka 27. festivala Nišville nije bilo izvesno, međutim, gde će spomenik biti postavljen, a organizatori su najavili da će, ako ne dobiju odobrenje nadležnih, privremeno postaviti u centru Niša - bar za vreme festivala, a potom sačekati konačno rešenje.

Novčane priloge za spomenik Bajramoviću, rad vajara Vlade Ašanina, dali su muzičar Goran Bregović, filmski reditelj Goran Paskaljević, glumac i reditelj Ljubiša Samardžić, niški gradonačelnik...

Bajramović je preminuo 8. juna 2008. godine u bolnici u Nišu od posledica infarkta, a u rodnom gradu je i sahranjen.

Vest o smrti Bajramovića osvanula je u medijima širom bivše Jugoslavije, koji su podsećali na njegovu dugogodišnju karijeru, na desetine izdanja i stotine pesama, kao i tužnu činjenicu da je kraj života dočekao gotovo na prosjačkom štapu.

Bajramović je bio popularan među različitim generacijama ljubitelja romske muzike, ali i džeza, bluza.., održavajući kontakt i sa mladima - nastupima na muzičkim festivalima kao što je novosadski Exit.

Krajem 2008. godine, na inicijativu Ministarstva kulture, u organizaciji festivala Nišville i pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Borisa Tadića, u Sava centru u Beogradu održan je gala koncert posvećen uspomeni na Bajramovića. Među sedamdesetak učesnika bili su i Dado Topić, Zoran Predin, Esma Redžepova i ansambl Teodosijevski, Dixie Pogon i sastav Crne mambe, koji je godinama pratio Bajramovića, Misteriozni glasovi Bugarske - dobitnici Gremi nagrade... Koncert je praćen snimcima Bajramovićevih nastupa, filmova i emisija.

Legendarnom “kralju romske muzike”, koji je ostao bez sredstava za život i lečenje posle 40-godišnje karijere, samo nekoliko dana pre smrti ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić uručio je bio jednokratnu pomoć i najavio dalju podršku u lečenju. Bajramović je tada izjavio da ga je ta pomoć vratila u život.

Neposredno uoči smrti, dobio je i posebno priznanje za izuzetan doprinos nacionalnoj kulturi, takozvanu nacionalnu penziju, ali tu vest nije uspeo da čuje.

Zbog zdravstvenih problema, Bajramović nije mogao da odrzi početkom aprila 2008. godine koncert u Sava centru, kojim je trebalo da, na Svetski dan Roma, predstavi pesme sa novog albuma “Šaban privatno”, koji sadrži njegove necenzurisane replike tokom rada u studiju i na probama u prethodne dve godine.

Rođen 16. aprila 1936. godine u Nišu, Bajramović je muzičko obrazovanje, kao i većina pripadnika romskog naroda, stekao na ulici. Kao mladić je pobegao zbog ljubavi iz vojske, zbog čega je osuđen na tri godine zatvora na Golom Otoku. Pošto je na Vojnom sudu izjavio da niko ne može da ga osudi onoliko koliko on može da izdrži, kazna mu je povećana na pet i po godina.

Na Golom Otoku osnovao je zatvorski orkestar koji je svirao i džez, šansone, španske i meksičke melodije, a kasnije je govorio da mu je to bio “životni univerzitet”.

Prvu od dvadesetak ploča snimio je 1964. godine, a objavio je i pedesetak singlova i napisao i komponovao oko 700 pesama.

Više od 20 godina vodio je grupu “Crna Mamba” sa kojom je nastupao širom sveta, a između ostalog, u Indiji je gostovao na poziv Nehrua i Indire Gandi.

Bajramović je snimio filmove “Anđeo čuvar” (1987) sa Goranom Paskaljevićem, “Nedeljni ručak” (1982) sa Milanom Jelićem i “Ciganska magija” (1970) sa Stoletom Popovim. Pojavio se i u filmu “Crna mačka - beli mačor” Emira Kusturice.

Dokumentarni film “Šaban”, u režiji Miloša Stojanovića, prikazan ke pre dve godine i na čuvenom Vomeksu (Womex) u Sevilji - najvećem svetskom sajmu “vorld muzike”.

Povodom njegove smrti, na festivalu Exit 2008. godine, počast mu je odala i američka grupa Gogol Bordello, zvezde debitantskog igranog filma Madone “Filth and Wisdom”. Lider tog multikulturnog benda, Ukrajinac Eugen Hutz, odao je počast Bajramoviću otpevavši kratko na romskom jeziku jednu od njegovih pesama.

Osim Bajramoviću, festival Nišville odaje ove godine počast i velikanu džez harmonike Mirku Šoucu, dobitniku nagrade za životno delo.

Nišville predstavlja u 27. izdanju, od 12. do 15. avgusta, više stotina izvođača iz celog sveta, a među zvezdama su kralj soula Solomon Bark (Burke), čuveni tenor saksofonista, kompozitor i aranžer Beni Golson (Benny), legenda britanske r’n’b i džez scene Džordži Fejm (Georgie Fame), gitarista Stiv Heket (Steve Hackett) i mađarski sastav Djabe, norveški gitarista i kompozitor Terje Rypdalu, te jedan od vodećih džez trubača i višestruki dobitnik Gremija Roj Hargrouv (Roy Hargrove).

Osim bogatog kocertnog programa sa oko 500 izvođača, koji će nastupiti na dve bine na niškoj Tvrđavi, 27. Nišvil obuhvata i džez radionicu na više punktova u gradu.

Sajt Nišvila je www.nisville.com, a kompletan program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r