Buker za 2014. Flanaganu
Australijski pisac Ričard Flanagan (Richard) dobitnik je književne nagrade Buker za 2014. godinu, za roman “The Narrow Road to the Deep North”.
To je “veličanstven roman o ljubavi i ratu, kao i o ljudskoj patnji i prijateljstvu”, rekao je 14. oktobra na ceremoniji u Londonu predsednik žirija nagrade Buker Entoni Grejling (Anthony Grayling), dodajući da su “velike teme književnosti oduvek bile ljubav i rat”.
Flanagan (53) govori u tom romanu o Australijancima koji su, kao japanski ratni zarobljenici, bili primorani da grade železnicu u Burmi. Flanagan je posvetio taj roman svom pokojnom ocu, koji je preživeo prinudni rad, za razliku od hiljada sunarodnika koji nisu.
Smatran jednim od najboljih australijskih pisaca svoje generacije, Flanagan je poznat i po romanu “The Sound of One Hand Clapping”, a između ostalog, koscenarista je filma “Australija” Baza Lurmana (Luhrmann).
Nagrađeni roman pisao je 12 godina, a objavljen je istog dana kada je preminuo njegov otac, čijim je zarobljenickim iskustvom i bio inspirisan.
Flanagan je treći je Australijanac koji je dobio nagradu Buker.
Nagrada Buker, vredna 50.000 funti (oko 63.000 evra), bila je prvi put ove godine otvorena i za američke pisce, a u užem izboru bilo je šestoro autora, među kojima je bio i bivši dobitnik Hauard Džejkobson (Howard Jacobson).
Osim Džejkobsona, u užem izboru se našlo još dvoje britanskih autora (Neel Mukherjee i Ali Smith), uz dvoje američkih (Joshua Ferris, Karen Joy Fowler), te Flanagana.
Autori u užem izboru dobili su po 2.500 funti, uz novo izdanje svojih knjiga.
Buker nagrada dodeljena je 46. put, a ovo je prva godina da su i američki pisci ušli u trku, u koju su ranije uključeni autori iz zemalja Komonvelta, Irske i Zimbabvea. Zbog velike konkurencije američkih autora, u širem izboru su izostala imena iz većine zemalja Komonvelta.
Flanagan je tako bio jedini pisac u širem izboru za Bukera koji je iz žemalja Komonvelta, a nije Britanac.
Na široj listi je bilo 13 autora, od kojih četvoro američkih. Dok u širi izbor nisu uspela da uđu neka poznata književna imena, kao što su Ian Makjuan (Ian McEwan) i Dona Tart (Donna Tartt), u uži izbor se nisu plasirali, između ostalih, autor bestselera Dejvid Nikols (David Nicholls), kao ni Dejvid Mičel (David Mitchell), koji je treći put nominovan, ovoga puta za “The Bone Clocks”.
Prošle godine nagradu Buker dobila je novozelandska autorka Eleanor Katon (Catton) za roman “The Luminaries”. Kao 28-godišnjakinja, ušla je u istoriju kao najmlađa dobitnica nagrade Buker, koja joj je, kako je više puta izjavila, promenila život.
*Foto: Wikimedia
B. Rakočević / SEEcult.org