20. IMAF
Međunarodni festival multimedijalne umetnosti – IMAF, posvećen umetnosti performansa, biće održan jubilarni, 20. put od 7. do 9. septembra u Odžacima i Novom Sadu, a predstaviće sedmoro umetnika iz Srbije i devetoro iz Nemačke, Holandije, Finske, Poljske, Mađarske i Austrije.
Izbor umetnika, među kojima su i afirmisani i mlađi predstavnici scene, predstavlja višegeneracijski međudisciplinarni pristup radu uživo, a reč je o umetnicima koji rade dugotrajne, zavisne od mesta, akcione, telesne, situacione i eksperimentalne oblike umetnosti, naveo je osnivač IMAF-a Nenad Bogdanović, koji je i sam jedan od učesnika.
Učesnici jubilarnog IMAF-a su umetnici iz Poljske Dariusz Fodczuk, Laura Ociepa, Ola Koziol i Marta Bosowska, zatim Johannes C. Gerard (Nemačka/Holandija), Maximilian Latva i Katri Kainulainen iz Finske, Yeanet Poett (Mađarska), Bernhard Hansbauer (Austrija), te Danica Bićanić, Predrag Šiđanin, Maja Budžarov, Radoslav B. Čugalj, Saša Denić-Špena, Aleksandar Jovanović i Nenad Bogdanović, kao i studentkinje Scenskog dizajna Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu Milica Cimeša, Ana Škrbić, Anja Tasovac i Milena Novaković.
Umetnici će nastupati najpre 7. septembra na više lokacija u Odžacima, u prostoru hotela “Sloboda” i na gradskim ulicama, a potom će se predstaviti i 8. i 9. septembra u Galeriji SULUV i novosadskim ulicama, u saradnji sa Savezom udruženja likovnih umetnika Vojvodine.
Kao i ranijih godina, IMAF pruža šansu mladim umetnicima za predstavljanje u oficijelnom programu, a ove godine prvi put će javno izvesti svoje umetničke performanse i studenti Scenskog dizajna FTN-a.
IMAF je jedan od glavnih projekata Studija za multimedijalnu umetnost, a doživeo je jubilarno izdanje, uprkos teškim finansijskim uslovima postojanja proteklih 20 godina na nezavisnoj umetničkoj sceni.
U godišnjim programima IMAF-a, koji su realizovani u poslednjih nekoliko godina, umetnici su radili na projektima preispitivanja etičkih principa i problema koji se pojavljuju kao nusproizvod opšte globalizacije, problema ubrzanog tehnološkog napretka u odnosu na civilizacijske i estetske vrednosti. IMAF programima i umetničkim radom upućuje posebno na odnos tela i tehnologije, kroz minimalističke fizičke akcije.
Festival je organizovan uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Program 20. IMAF-a nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)