6. BeFem u Gradu
Festival feminističke kulture i akcije BeFem nudi 6. i 7. decembra u Kulturnom centru Grad u Beogradu eklektičan, političan, duhovit i kritički orijentisan program, koji će začiniti razgovori o borbi protiv neofašističkih inicijativa na prostoru bivše Jugoslavije, otporu nehumanim migracionim politikama širom Evrope, pravima transrodnih osoba, internetu kao poprištu novih feminističkih borbi, transformisanju javnih prostora, jačanju regionalnih feminističkih platformi...
Šesti BeFem nudi intenzivan program diskusija, umetničkih radionica, izložbi, projekcija filmova, kabare i muzičkih nastupa, kojima nastavlja da afirmiše feminističke strategije otpora patrijarhatu, homo(trans)fobiji, nacionalizmu, fašizmu, retradicionalizaciji i svim oblicima konzervativizma.
“Nije BeFem jedna žena – dođite i pridružite se neustrašivoj zabavi i nadahnutim razgovorima”, poručuje tim aktivistkinja i teoretičarki BeFema, kojima će se pridružiti oko 80 govornica i govornika iz Srbije, regiona i sveta.
Festival će početi radionicom “Migraciona politika i otpor”, u okviru koje će ekipa koja stoji iza antinacionalističkog kabarea o migracionim politikama “Evropa Evropa” ukazati na mogućnosti otpora nehumanim migracionim politikama širom Evrope, te na izazove, strategije i politike koje različite zemlje koriste u borbi za svet bez granica.
Sledi razgovor o prelaženju i/ili nepostojanju granica između mode, umetnosti, muzike, novih tehnologija, kao i o umetničkim praksama koje (p)ostaju feminističke strategije, te prostorima koje de/konstruišemo i/ili prisvajamo i muzejima koji se pretvaraju u noćne klubove. U razgovoru o imaginacijama i intervencijama u/o prostorima učestvovaće Marina Marković, Darija Medić, Zoja Borovčanin i Jovana Đorđević.
Najavljena je i diskusija “Pola ure twiterature” o ženama i tehnologiji, a posebno o seksizmu na internetu i feminističkim strategijama za njegovo suzbijanje, u kojoj će učestvovati i gošće iz regiona: Nina Đikić – Okvir (Sarajevo), Biljana Ginova - LGBT aktivistkinja (Skoplje), Sanja Pavlović – FemWiki (Beograd) i Valentina Pellizzer, OneWorldSEE (Sarajevo), uz Dragoslavu Barzut kao moderatorku.
O tome da li je bicikl i dalje najinkluzivnija aktivistička platforma, da li savremeni sport reprodukuje rodne stereotipe i u biciklizmu, koji su novi trendovi sprečavanja žena da “osvoje slobodu” svojim biciklima i kakve pesmice protiv ženskog bicikliranja postoje, biće reči na panelu “I want to ride my bicycle: nove aktivističke platforme” uz učešće Nine Đ. Filipović, Sande Brumen, Paole Petrić i Papergirl (Radmila Jeremić), te moderatora Danila Ćurčića.
Na panelu “Sve je jasno samo istina se krije” biće reči o transformaciji javnog prostora, diktaturi kapitala i mogućim odgovorima zajednice, a govoriće Dunja Kukovec, Iva Čukić, Iva Marčetić, Dubravka Sekulić i Marko Miletić, uz moderatorku Mariju Ratković. Učesnice će pričati i o tome šta je političko prijateljstvo, kakve su zajednice u kojima žive i rade, koji su novi modeli javnih prostora odgovarajući, te koji su putevi prevođenja društvene i arhitektonske imaginacije u polje političke/političkih stvarnosti jugoslovenskih prostora.
Gošće iz Makedonije iz grupe Tiiiit!Inc. otkriće zašto se već dve godine 8. mart u Skoplju ponovo promišlja i redefiniše, kako je nastao festival Prvo pa žensko i da li je situacija u makedonskom društvu tako strašna kako je prikazuju mediji. Kristina Lelovac, Jana Kočevska i Jana Stardelova govoriće i o ženskom pitanju, abortusu, napadima na LGBT aktiviste i prekretnici na kojoj se makedonsko društvo nalazi…
Na BeFemu će biti reči i o kritičkoj funkciji dizajna, o čemu će govoriti Karin Ehrnberger i Camilla Andersson, koja će predstaviti arhitektonski predlog kojim preispituje heteronormativne standarde. Njene skice problematizuju statistike u vezi sa porodičnim životom, te daju izbor pet nacrta stanova koji predstavljaju najčešće "devijacije" heteroseksualne norme (porodično nasilje, razlike u platama, samohrane roditelje i razvod).
Predstavnice kolektiva Lezbično-feministična univerza, festivala Rdeče zore, Vstajniške socialne delavke i feministički hor Z'borke, govoriće o promenama na feminističkoj sceni u Sloveniji, sličnostima i razlikama u delovanju, kao i o razlozima za organizovanje protesta protiv seksizma i marša “Noć je naša”. U diskusiji “Smrt seksizmu, sloboda feminizmu” učestvovaće Anja Kocman, Danijela Zajc, Danaja Grešak…
Posebno će biti predstavljen sajt transformering.se, kao jedinstven prostor za vidljivost i prava trans omladine u Švedskoj i u Skandinaviji. Predstavnici Transformeringa govoriće, između ostalog, i o iskustvu u pružanju vršnjačke podrške trans omladini imejlom, a u otvorenoj debati pridružiće im se predstavnici/e trans zajednice u Srbiji.
Najavljeni su i razgovori u troje sa umetnicom Helenom Janečić – između ostalog i o stripu i slikarstvu, gradovima koji su dobro za život umetnika…
Posetioce BeFema očekuju i projekcije nekoliko filmova, počev od kratkog slovenačkog dokumentarca “Čekajući Aksela” (Andrea Celija, Simona Jerala) o transrodnom mladiću kome neprekidno odgađaju početak obećane hormonske terapije, preko portugalskog “Alis i mi” (Alexander Mihalković i Simona Jerala) o suočavanju sa ograničenjima sopstvenih shvatanja, te hrvatskog filma “Još jednom” (Ana Opalić i Noah Pintarić) o životu pet prijatelja - četiri lezbijke i jedne transrodne osobe u periodu od 2007. do 2013. godine.
Muzički program započeće Sara Parkman i Samantha Ohlanders koje će predstaviti švedsku antinacionalističku folk muziku – stare melodije u spoju sa novim, kao i pesme koje same pišu, a bave se socijalnim pitanjima i odišu humorom.
Prvo festivalsko veče zatvoriće zagrebačke rokerke Seven Mouldy Figs, koje prvi put gostuju u Beogradu, te maRie cheRie & TЯANS / YU-G●! / TЯ●N.
Drugog dana Befema Šveđanke Sanna Beer i SaraBeata Hagström predstaviće inicijativu Equalisters – novu strategiju protiv stereotipa oko nas. To je onlajn mreža koja konkretnim aktivnostima menja politike reprezentacije u medijskom i javnom kontekstu, a okuplja više od 60.000 ljudi, pomažući urednicima/ama, organizatorima/kama festivala i kompanijama da unaprede heterogenost i raznolikosti.
Među gošćama BeFema su i umetnice i aktivistkinje France Rose i Helle Grøndal, koje će održati seminar o modernoj umetnosti kao strategiji kvir-feminizma i LGBT pokreta.
Na tribini “Internet je za sve?” biće reči o sadržaju onlajn komunikacija u vezi sa rodom i seksualnošću, a govoriće Ana Andrejić, Dragan Nikolić i Ana Jovanović.
Koliko animirani junaci i junakinje svojim izgledom i ponašanjem deci nude model za kreiranje rodnih uloga tema je panela “Cinderella Ruined My Life: proizvodnja patrijarhata u animiranim filmovima”, a učesnici su Milica Batričević, Mina Damjanović i Nemanja Marinović.
Najavljen je i panel “EkonomiJA - 5 za 5” čije će učesnice podeliti sa publikom svoja poslovna iskustva u agrobiznisu, proizvodnji jagoda, reciklaži tekstila…
Posetioci BeFema imaće priliku i da nauče da kreiraju sopstveni fanzin, dok će na radionici "genijalki” istražiti kako se osećaju pretenciozni muški geniji i koliko se žene usuđuju da budu pretenciozne, naivne i slobodne u kreativnom radu.
Poseban panel “Padaj silo i nepravdo” posvećen je načinima za delovanje u vremenu novih oblika robovlasničkih odnosa, militarizma i fašizacije gotovo svih segmenata života, institucionalizovanog rasizma, seksizma, dominirajućih diskursa nacionalizma, tradicionalizma i provincijalizma. Iako se neprestano priča o politici, živimo u vremenu političkih apatija, nemoći, odsustva političke imaginacije i delovanja, zbog čega jedan od najvažnijih zadataka u savremenom svetu jeste redefinisanje i rekonstrukcija samog koncepta politike i/ili političkog. O toj problematici govoriće Tajana Broz, Nenad Porobić, Josip Šipić, Celia Shomal i Johanna Palmström, uz moderaciju Jelisavete Blagojević.
Učesnica tog razgovora, mlada umetnica Celia Shomal iz Irana, koja je imigrantkinja u Holandiji, i posebno će predstaviti svoj rad koji zasniva na ličnom iskustvu, suočena sa snažnim kontrastom iranskog i holandskog društva. U umetnosti vidi poeziju, životnu energiju i otpor za koji kaže da je neophodan. Fasciniraju je feminističke ideje i postkolonijalni razvoj istoka i zapada. Razgovor sa njom vodiće beogradska umetnica Ivana Smiljanić.
Posebno će biti predstavljena i prva studija - priča o lezbejkama u romskoj zajednici (Džuvljarke) koju je podstakla feministička lezbejka Vera Kurtić iz Ženskog prostora, organizacije za osnaživanje žena iz marginalizovanih društvenih grupa iz Niša. Kroz razgovor sa autorkom BeFem želi da približi publici okrutnu stvarnosti Romkinja koje su odlučile da ne zavise od muškaraca, dok žive u dubokom ćutanju i otporu u svojim naseljima i široj zajednici. Razgovar će voditi Lepa Mlađenović.
Posetioci BeFema upoznaće se kroz dokumentari film Romane Caran “Odbrana” i sa radom grupe ACT Women, koja je 2012. godine proslavila 10 godina postojanja i izvođenja angažovanih uličnih performansa u gradovima širom Srbije, u okviru kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.
U završnici BeFema najavljen je bend Rome is Not a Town koji svira “arogantni i moćni rok sa jakim primesama ambivalentnih melodija i upotpunjen direktnim, beskompromisnim i samouverenim tekstovima”, a plesaće se potom uz pesme masovnog uništenja, hitove meseca, jadranske romanse, bisere “Jugovizija”, muziku sletova, himne disko-klubova, letnjih terasa, đačkih ekskurzija, studentskih domova i JNA spavaonica. Za veče najreprezentativnije muzike sa prostora bivše države (AFŽ YU dernek) muziku će birati Direktor i Koviljka "Coco" Granata.
U okviru pratećeg programa, biće moguće zaviriti u Romsku sobu u kojoj se kroz kratke filmove, zvučne zapise i slike ulazi u priče Romkinja. Biće moguće pogledati i istoimeni veb dokumentarac Sandre Mandić. Takođe, grupa Femix predstaviće svoje muzičke kompilacije “Femikseta” koje promovišu domaće ženske bendove i kompozitorke.
Helena Janečić predstaviće izložbu crteža “Velika želja”, a ukoliko neko želi da prodiskutuje o aktivizmu ili ulozi civilnog društva u procesu demokratizacije, moći će to da učini “u kutiji” sa Pernillom Johansson iz Kalifornije, koja ima životno iskustvo u rešavanju upravo takvih i sličnih problema.
BeFem je nastao 2009. godine saradnjom švedskih i srpskih feministkinja (ali i feminista), a osnovale su ga Christina Wassholm i Jelena Višnjić, u cilju stvaranja otvorenog, kreativnog i progresivnog prostora za diskusiju o feminističkoj misli i akciji.
“Svih ovih godina, BeFem raste kroz razmenu i proizvodnju drugih i drugačijih znanja i kroz zajedničko promišljanje feministkinja i feminista koji deluju u postjugoslovenskom i prostorima internacionalne feminističke misli i akcije sa ciljem da dođemo do strategija i tehnika otpora svim oblicima patrijarhata, nacionalizma, fašizma, homo(trans)fobije, retradicionalizacije i konzervativizma”, poručuju organizatorke tog angažovanog festivala.
Festivalski sajt je befem.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)