• Search form

22.01.2023 | 23:53

ARTE predstavlja... u Kinoteci

ARTE predstavlja... u Kinoteci

Smotra srpskih filmova nastalih u koprodukciji sa ARTE svečano je otvorena 22. januara u Jugoslovenskoj  kinoteci, u okviru obeležavanja 60-godišnjice potpisivanja Jelisejskog sporazuma i 30-godišnjice osnivanja francusko-nemačke televizije ARTE.

Program “ARTE predstavlja: Filmovi rođeni pod srećnom zvezdom”, u organizaciji ambasada Francuske i Nemačke, Francuskog instituta, Gete instituta i Jugoslovenske kinoteke, obuhvata do 26. januara pet dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova renomiranih srpskih reditelja.

Ambasador Francuske Pjer Košar i ambasadorka Nemačke Anke Konrad istakli su značaj Jelisejskog sporazuma, potpisanog 22. januara 1963. godine u Jelisejskoj palati, kojim je posle duge istorije neprijateljstava počeo period dobrosusedskih odnosa i svestrane saradnje dve države.

“Nadam se da takvo pomirenje može biti inspiracija za rešavanje konflikata kojima danas svedočimo širom sveta, pa i za Zapadni Balkan”, rekla je Anke Konrad.

Košar je skrenuo pažnju na značaj kulture u tom kontekstu i posebno na doprinos ARTE, ističući da su i Francuska i Nemačka ponosne na tu televiziju koja kroz koprodukcije povezuje kinematografije velikog broja zemalja.

Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić istakao je da je Jelisejski sporazum “postavio temelje Evrope kakvu poznajemo” i da se u periodu kada se Evropa suočava s mnogobrojnim izazovima ne smeju  zaboraviti evropski principi i vrednosti prevazilaženja konflikata, pomirenja i saradnje.

“Kultura i umetnost, u ovom slučaju film, oduvek su imale moć da prevazilaze barijere, zaceljuju traume i predstavljale su dragocene prostore susretanja, jer čovek do rešenja problema prvo dolazi u polju imaginacije, da bi se potom uspostavile nove ili obnovile pokidane veze i u realnosti. Zato su dva jubileja koja obeležavamo simbolički bliska: s jedne strane skrećemo pažnju na volju i snagu da se nakon trauma Drugog svetskog rata izgradi jedan svet na temelju opraštanja i pomirenja, a s druge slavimo rad televizijske i producentske kuće koja je zaslužna za proizvodnju, promociju i širenje umetnosti pokretnih slika, umetnosti koja komunicira na jednom dubljem i univerzalnom nivou, mimo svakodnevnog jezika koji često može biti i izvor naših nesporazuma”, izjavio je Pantelić.

Za otvaranje smotre odabrani su “Krugovi” (2013) Srdana Golubovića, nagrađivani film inspirisan herojskim činom Srđana Aleksića, mladog Srbina u Trebinju koji je pre 30 godina tragično stradao u pokušaju da spasi prijatelja muslimanske nacionalnosti od napada pripadnika svog naroda.

Golubovićev film “Krugovi” je, prema rečima Pantelića, uspeo da jedan herojski, ali i ekscesni čin u toku ratova 90-ih na ovim prostorima podigne na nivo metafore.

“Umetnost ima tu moć da skrene pažnju na ono što je ljudsko i u neljudskim okolnostima, da pojedine događaje izdvoji iz haosa i istakne smisao koji u njima već posotoji, ali koji usled ratne buke i besa ne uspevamo da na adekvatan način sagledamo. Koncentrični krugovi kreću od jednog takvog naizgled neprimetnog događaja čiji odjek postaje mera njegove vrednosti i značaja i kojim uspeva da prevaziđe stvarnost sa svim njenim sitnim i banalnim zlom i tako pruži primer, uzor, ali i nadu da je drugačiji svet moguć”, istakao je Pantelić.

Srdan Golubović je izjavio da je srećan i počašćen što njegov film otvara program povodom jubileja televizije ARTE, koja je podržala i njegov naredni film “Otac” (2020).

“Za nas je to bila ogromna podrška - finansijska, ali pre svega potvrda da smo deo evropskog sveta. Mi smo devedestih bili potpuno odbačeni. Podrška francuskih i nemačkih filmskih fondova i ARTE nas je vratila na filmsku i kulturnu mapu”, istakao je Golubović.

Napominjući da pripada generaciji koja je bila okrenuta kulturi celog sveta, a posebno evropskoj muzici, filmu, literaturi, Golubović je naveo da njegovu Evropu čine Dostojevski, Tarkovski, Lorka, Bunjuel, Hamsun, Bodler, Prever, Godar, Fazbinder, Gete…

“Verujem da će podrška ARTE da se nastavi. To je posebno važno za nove generacije filmskih autora, da ih ohrabri da je Evropa ustvari naša kuća i da je to prostor kome pripadamo”, izjavio je Golubović.

Reditelj Mladen Kovačević, čiji će film “Srećna Nova, Jivu” (2020) biti prikazan 24. januara, predstavio je taj dokumentarac snimljen u Kini, u koprodukciji šest zemalja i uz podršku nekoliko televizija.

“ARTE je bio prvi koji je pokazao interesovanje za ovaj projekat. Nakon toga stvari su se brzo razvijale. Zato mi je podrška ARTE bila veoma značajna”, rekao je Kovačević.

Program obuhvata i filmove “Druga strana svega” (2017) Mile Turajlić, “Slatko od Ništa” (2017) Borisa Mitića i “Ordinary People” (2009) Vladimira Perišića.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.