Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju
Vlada Srbije usvojila je 9. jula predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, kojima je predviđena veća odgovornost osnivača medija, a bila bi uvedena ponovo i obaveza upisivanja u Registar javnih glasila. Predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju usaglašen je sa Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i sudskom praksom Evropskog Suda za ljudska prava u Strazburu, saopštilo je Ministarstvo kulture, koje je predlagač izmena tog zakona sa Ministarstvom pravde.
Vlada Srbije usvojila je 9. jula predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, kojima je predviđena veća odgovornost osnivača medija, a bila bi uvedena ponovo i obaveza upisivanja u Registar javnih glasila.
Predlog izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju usaglašen je sa Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i sudskom praksom Evropskog Suda za ljudska prava u Strazburu, saopštilo je Ministarstvo kulture, koje je predlagač izmena tog zakona sa Ministarstvom pravde.
Prema navodima u saopštenju, iskustvo je pokazalo da je neophodno utvrditi ko je odgovoran za rad i poslovanje javnih glasila, koja su slobodna i nezavisna u svom radu, ali su u obavezi da se pridržavaju odredaba zakona.
Budući da se često dešava da se javna glasila ponašaju suprotno zakonskim odredbama, a da za to niko ne odgovara, jer postojeći zakon nije dovoljno jasan i precizan, predložene su izmene kojima se precizira odgovornost osnivača medija, navedeno je u saopštenju sa sednice vlade.
Predlogom izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju precizirana su i prava i obaveze distribudera javnih glasila, prema kojima će distributeri koji budu vršili diskriminaciju distribucije javnih glasila iz neekonomskih razloga, biti u obavezi da nadoknade štetu koja je time prouzrokovana.
Predloženim izmenama se uvodi Registar javnih glasila, u želji da transparentnost vlasničke strukture medija , kao jednog od bitnih činilaca u formiranju javnog mnjenja i demokratizaciji društva, konačno bude dostupna javnosti.
Definiše se i odgovornost osnivača javnih glasila u slučaju kada ne izmiruju obaveze prema poveriocima u dužem vremenskom periodu, a uvodi se i povećanje vrednosti osnovnog kapitala osnivača medija, imajući u vidu da je reč o privrednim subjekatima koji obavljaju društveno odgovornu delatnost, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo kulture saopštilo je i da izradom medijskih normativnih akata doprinosi kreiranju ambijenta u kojem će javnost biti objektivno, blagovremeno i uređivački nezavisno informisana.
(SEEcult.org)