• Search form

03.09.2020 | 19:11

11. Organ vida – Neodlučne slike

Međunarodni festival fotografije “Organ Vida”, svečano otvoren 2. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, predstavlja na glavnoj izložbi “Neodlučne slike” radove desetoro umetnika, a fokusiran je na materijalnost i načine proizvodnje slike, njeno konzumiranje u digitalnom dobu i proces u pozadini nastanka slika.

11. Organ vida – Neodlučne slike

Kustoski tim 11. festivasla “Organ Vida” fokusirao se na slike koje su političke prvenstveno u tome kako, a ne u tome šta reprezentuju. Postavljenom temom “Neodlučne slike” kustosi su odlučili da krenu od početka - od same slike, čime žele postupno da promene i poimanje samog “Organa Vida” kao fotografskog festivala.

Na glavnoj izložbi, čije su kustoskinje Klara Petrović i Luja Šimunović, zastupljene su fotografije: Lize Ambrossio (Blood Orange), Marthe Friede Friedel (éclat), Marka Gutića Mižimakovog (Cruising the Manifold, Disoriented), Zhao Qian (A Field Guide), Oskara Schmidta (Liquid), Samar Al (Summary Trust Beauty Bank), Indrė Urbonaitė (Flamingos, Moonrise and the Slippers), Emilia Vavarelle (Amazon's Stravaganza: A Personal Index of Infinite Consumption), Shelli Weiler (Fabulations) i Albe Zari (THE Y).

Umetnica Alba Zari, koja je rođena u Bangkoku a živi i radi u Londonu, koristi u radu The Y fotografiju kao analitički medij i umetnički jezik pomoću kojeg se upustila u potragu za svojim biološkim ocem.

Alba Zari, The Y

Italijanski umetnik Emilio Vavarella predstavlja se istraživačkim fotografskim projektom Amazon’s Stravaganza: A Personal Index of Infinite Consumption u kojem se na različite načine preklapaju konzumerističke i arhivističke prakse pri čijoj je realizaciji koristio virtuelnu asistentkinju Alexu – Amazonovu veštačku inteligenciju za glasovnu kupovinu.

Emilio Vavarella, Amazon's Stravaganza - A Personal Index of Infinite Consumption

Saudijska umetnica Samar Al Summary, koja živi u Bejrutu, gradu kojim se i bavi u svom radu Trust Beauty Bank, pokušava da razotkrije istorijske, ekonomske i materijalne kontekste u kojima nastaju halucinacije moći.

Sammar Al Summary, Trust Beauty Bank

Zagrebački umetnik Marko Gutić Mižimakov se u svom radu, recitalu i vizuelnom eseju Cruising the Manifold, Disoriented, uz pomoć algoritma bavi prikazima fizičkih, gradskih queer prostora. Istorijski su ti prostori često bili parkovi, plaže i javne kupaonice, no usled komodifikacije LGBTQ+ identiteta koja je dovela do pojave i rapidnog širenja dating aplikacija, ti se javni prostori postepeno vraćaju u privatnu sferu i čine queer susrete prekarnijima nego pre.

Marko Gutić Mižimakov, Cruising the Manifold, Disoriented

Finaliste je na osnovu međunarodnog konkursa, koji je sproveden početkom godine, odabrao žiri koji su činili direktor berlinske galerije EXILE Christian Siekmeier, kustoskinja londonske The Photographers’ Gallery Katrina Sluis, urednica i spisateljica Steph Kretowicz, kustoskinja amsterdamskog muzeja fotografije Foam Mirjam Kooiman i kustoskinja u MSU Zagreb Vesna Meštrić.

Shelli Weiler, Fabulations

Festivalska tema upotpunjena je sa tri site-specific izložbe/instalacije pozvanih međunarodnih umetnika/ca: fikcionalnim dokumentarnim filmom marokanske umetnice iz Njujorka Meriem Bennani “Misija tinejdžer/ke” (kustosica Lea Vene), konceptualnom retrospektivom, ali i novim radovima špansko-hrvatskog umetnika Filipa Custica “crno-bilo” (kustos Lovro Japundžić) i višekanalnom instalacijom kanadske umetnice Victore Sin “Narativne refleksije o gledanju” (kustoskinja Barbara Gregov) koja problematizuje društvene konstrukcije roda, ženstvenosti i njihovog odnosa.

Meriem Bennani, Misija tinejdžerke

Filip Custic, Aries Season

Victoria Sin, deo treći, Cthulhu iza ogledala, 2017, kadar iz filma. Fotografiju ustupila umetnica

Drugi festivalski dan, 3. septembar, u znaku je dvostrukog otvaranja samostalnih izložbi mladih umetnika Denija Horvatića i Katarine Juričić.

Deni Horvatić, SKEN

Prošlogodišnji dobitnik nagrade “Marina Viculin” za izvanredna postignuća u području hrvatske fotografije, Deni Horvatić, predstavlja se na izložbi u Galeriji “Miroslav Kraljević”, čiji je kustos Lovro Japundžić, serijom radova SKEN koji se bave konceptom privatnosti u vreme samoizolacije.

Katarina Juričić, Narančasto&Plavo

U Galeriji “Karas” prvom samostalnom izložbom “Narandžasto&Plavo” predstavlja se fotografkinja Katarina Juričić serijom fotografija u formi prostorne instalacije, koja je studija svetla, forme i boje. Fokusirajući se na dve boje iz naslova, Katarina Juričić je rekreirala čitav spektar sunčeve svetlosti. Izložba će biti otvorena do 13. septembra, a kustoskinja je Lea Vene.

Kustoski kolektiv - Lea Vene, Barbara Gregov, Lovro Japundžić, Luja Šimunović, Klara Petrović

Festival “Organ Vida” obuhvata i grupnu međunarodnu izložbu “Izvan margina”, koja će biti otvorena od 4. do 26. septembra u Galeriji “Zvonimir”, a realizovana je partnerski u okviru projekta “From St. Germain to EU – 100 years of a border”. Izložba predstavlja radove Verene Blok, Stefanie Zofie Schulz i Marvina Bonheura koji, fokusirajući se na tinejdžersku i populaciju mladih uopšte, tematizuju različite aspekte evropskih migracijskih politika – od specifičnih iskustava radnih migracija, traženja azila i života u migrantskim naseljima do širih pitanja migrantskog rada, diskriminacije i rasizma. Izložbom se, takođe, nastoji preispitati dominantan dokumentarni pristup tematici – odabrani je projekti obrađuju kroz insceniranu fotografiju, uličnu, snapshot fotografiju, te medij filma.

Stefanie Zofia Schulz, Tolerancija

U okviru diskurzivnog programa, 4. septembra u Uraniji, biće predstavljen rad umetnica Katarine Juričić i Victorije Sin, uz performans Marka Gutića Mižimakova.

Glavna izložba 11. “Organa Vida” otvorena je na novozagrebačkom platou ispred MSU zbog mera predostrožnosti, a okupljenima su se obratile direktorka MSU-a Snježana Pintarić, kustosi Lea Vene i Lovro Japundžić i glavna savetnica hrvatske ministarke kulture Nevena Tudor Perković. Otvaranju su prisustvovali i umetnici Filip Custic, Victoria Sin, Marko Gutić Mižimakov, Deni Horvatić i Katarina Juričić, te kao posebni gosti Virgen Maria i Naive Supreme koji su upriličili muzički performans.

Virgen Maria, performans

Snježana Pintarić istakla je u ime MSU, kao višegodišnjeg partnera festivala “Organ Vida”, da se izložbom ambiciozno, ali sa maskama i uz posebne mere, otvara nova sezona. “Izložba je izvrsna, zanimljiva, raznolika, drugačija, nova, ima aktuelne narative, ali i pokazuje domete današnje fotografije koja ide izvan okvira”, dodala je ona.

Snježana Pintarić, direktorka MSU Zagreb

Kustos Lovro Japundžić rekao je da je 11. “Organ Vida” prekretnica, jer ga prvi put radi kao kustoski kolektiv, a i od ove godine održava se bijenalno.

Nevena Tudor, glavna savetnica ministake kulture

“Organ Vida”, inače, nakon uspešnih deset godina održavanja, ove godine pravi zaokret, pa će se ubuduće održavati bijenalno, dok će festivalska off godina biti obeležena saradnjama s lokalnim organizacijama i festivalima. Organizacijom i festivalom upravlja kustoski kolektiv formiran iz dosadašnjeg festivalskog tima (Luja Šimunović, Klara Petrović, Lea Vene, Barbara Gregov i Lovro Japundžić), nakon što je dugogodišnja umetnička direktorka Marina Paulenka preuzela novu funkciju na čelu UNSEEN-a.

Zbog vanredne situacije izazvane pandemijom virusa korona, organizatori su svečano otvaranje smestili na veliki plato pred MSU-om, a razgledanje izložbe odvijaće se uz kontrolu broja posetilaca i poštovanje svih propisanih mera zaštite.

Naive Supreme, Virgen Maria, Filip Custic

MSU Zagreb je glavni partner 11. festivala “Organ Vida”, koji je otvoren do 4. oktobra, a program je realizovan uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske, Gradskog ureda za kulturu Zagreba i Acción Cultural Española (AC/E).

Festivalski sajt je ovfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Fotografije sa otvaranja: Samir Cerić Kovačević

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav