• Search form

26.08.2009 | 12:07

3. Vukovar film festival

Vukovar film festival (VFF), organizovan treći put na šlepu na Dunavu i u Ružičkinoj kući, predstavlja od 26. do 30. avgusta u takmičarskim programima zanimljiv izbor podunavskih dugometražnih i kratkih igranih, te dokumentarnih filmova, uz retrospektivu savremene kinematografije Nemačke - zemlje-partnera.

3. Vukovar film festival

Vukovar film festival (VFF), organizovan treći put na šlepu na Dunavu i u Ružičkinoj kući, predstavlja od 26. do 30. avgusta u takmičarskim programima zanimljiv izbor podunavskih dugometražnih i kratkih igranih, te dokumentarnih filmova, uz retrospektivu savremene kinematografije Nemačke - zemlje-partnera.

Takmičarski program igranog filma, koji počinje 26. avgusta nemačkom tragikomedijom modernog Berlina “Berlin Calling” (Hannes Stöhr), prikazuje dva nagrađivana domaća filma - “Metastaze” Branka Schmidta o posleratnoj Hrvatskoj kojom caruje alkohol i ljubav prema fudbalu i “Kenjac” Antonija Nuića, koprodukciju sa Srbijom, BiH i Britanijom o porodičnom zbližavanju u vreme vojne operacije “Oluja” 1995. godine, sa beogradskim glumcem Nebojšom Glogovcem u glavnoj ulozi.

Oba filma dobila su po tri Zlatne arene ove godine u Puli, pri čemu je Schmidtov dobio glavnu nagradu za najbolji film, a Nuić je nagrađen za scenario.

U konkurenciji je i omnibus prikazan na ovogodišnjem Kanu “Priče iz zlatnog doba”, čiji je koautor nagrađivani rumunski reditelj Cristian Mungiu, a prikazan je i na otvaranju proteklog 15. Sarajevo film festivala. To je bizarna i komična priča naslonjena na doba komunističke Rumunije, kada su carovale “dačije” i sulude direktive, nalik epizodi iz “Zone sumraka”.

Biće prikazan i film “Policijski, pridev” rumunskog reditelja Corneliua Porumboiua, te zapaženi film češkog reditelja Bohdana Sláme “Seoski učitelj” o zavrzlamama rezultiranim seksualnim opređeljenjem prosvetnog radnika i “Made in Hungaria” Gergelya Fonyóa o mladiću koji se sa roditeljima vraća iz SAD u komunističku Mađarsku sredinom 60-ih, kada svi ostali beže ka Zapadu.

Među filmovima u dokumentarnom programu, organizatori su posebno izdvojili nemački “Zaradimo lovu” o svetskim tokovima "našeg" novca, dok će u programu kratkih filmova biti i “Tulum” Dalibora Matanića, premijerno prikazan ove godine u Kanu, te bugarski “Sve za tebe” Tome Waszarowa o nadrealnim doživljajima mlade devojke koja na maskenbalu upoznaje neobičnog muškarca.

U konkurenciji je i mađarski “Večera” (Karchi Perlmann), priča iz malenog sela o “malom” čoveku koji se okliznuo na pod svog svinjca i zapečatio sudbinu, kao i srpski film “Život” Antala Szilárda iz Novog Sada, nagrađen na 56. Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma kao najbolji snimateljski rad.

Dokumentarni program nudi i naslov prikazan na Berlinalu “Put u Aziju” Thomasa Grubea o gostovanju Berlinske filharmonije u azijskim velegradima.

Hrvatski dokumentarni film zastupaju “Sevdah” Marine Andree, koprodukcija sa BiH, u kojem rediteljka sa Damirom Imamovićem isputuje univerzalni ljudski bol akumuliran u sevdalinkama, te “Marija hoda tiho” Marka Stanića o “dobrom duhu grada Zagreba”, 80-godišnjoj fotografkinji Mariji Braut, koja je zanat ispekla kod Toše Dapca, ali i u turbulentnim ličnim dramama koje oblikuju umetnika. Marija Braut biće i među gostima VFF-a.

U žiriju su ove godine nemački novinar i savetnik Berlinala Bernd Buder, hrvatska glumica Nina Violić i hrvatski novinar Janko Heidl.

Stalni prateći program “Svijet” obuhvata, između ostalog, Oskarom nagrađene japanske “Odlaske” Yoyira Takite, “Tražeći Erika” britanskog veterana Kena Loacha, te novi film Pedra Almodovara “Slomljeni zagrljaji”, koji će imati hrvatsku premijeru.

Retrospektiva savremenog nemačkog filma obuhvata nagrađivanu dramu Fatiha Akina “Na ivici raja”, “Oblak 9” Andreasa Dresena o ljubavnoj strasti u poodmaklim godinama, “Absurdistan” Veita Helmera, “Novemberkind” Christiana Schwochowa, te “Trešnje u cvatu” Doris Dorrie.

Priređena je i izložba “Granični slučaj” fotografa Norberta Enkera u Gradskom muzeju Vukovar - Dvorac Eltz, inspirisana padom Berlinskog zida pre 20 godina.

Ove godine organizovana je i Dunavska scenaristička radionica, u saradnji sa rediteljem i scenaristom Ognjenom Sviličićem, koji je izabrao najbolje priče pristigle na konkurs, a saradnji sa Gete institutom, gostuje kao predavač nemački scenarista Yilmaz Arslan.

Vukovarski kafići i lokali tokom VFF-a radiće produženo - do dva sata ujutro, a uvedene su i dodatne noćne linije.

Ove godine organizovan je i besplatan kamp na “vukovarskoj adi”.

Cena ulaznica za sve projekcije na šlepu je deset kuna, dok su projekcije u Ružičkinoj kući besplatne.

Organizatori VFF-a su kompanije Discovery film i grad Vukovar.

Sajt VFF-a je www.vukovarfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav