• Search form

21.11.2015 | 21:02

48. Zlatno pero Beograda

48. Zlatno pero Beograda

Gran pri 48. Zlatnog pera Beograda – 13. Međunarodnog bijenala ilustracije, koje predstavlja više od 500 odabranih radova iz celog sveta, dodeljen je italijanskoj umetnici Sari Maceti (Sarah Mazzetti).

Na otvaranju 48. Zlatnog pera 19. novembra u Galeriji Narodne banke Srbije, međunarodni žiri za nagrade i Udruženje likovnih umenika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodelili su i tri ravnopravne nagrade Međunarodno Zlatno pero Beograda umetnicima Magozu iz Španije, Miroslavi Raković iz Srbije i Žili Hodai (Zhila Hodaee) iz Irana.

Tri ravnopravne plakete Zlatnog pera dobili su Jelena Ristić i Milica Golubović iz Srbije i David Mekmilan (David McMillan) iz Velike Britanije.

Prvi put je dodeljena i nagrada Saveta Zlatnog pera za izvanredni doprinos umetnosti ilustracije – Vitez Zlatnog pera Beograda, a njen dobitnik je doajen ilustracije Bosiljka Kićevac Popović.


  Sarah Mazzetti, Subliminal Messages

Nagrada Kreativnog centra, tradicionalno priznanje za neobjavljeni ilustratorski rad, dodeljena je umetnici Jeleni Vasiljević, kojoj je pripala i novoustanovljena nagrada časopisa “Elementi” Centra za promociju nauke. Prvi put na Zlatnom peru dodeljena je i nagrada izdavačke kuće Klett iz Beograda, koja je pripala Milici Radenković, kao i Pčelice iz Čačka, koja je nagradila Mariju Stojisavljević.


   Bosiljka Kićevac Popović

Na 48. Zlatnom peru, čija je kustoskinja Vesna Milanović, predstavljeno je više od 500 radova odabranih na međunarodnom konkursu na koji stu pristigla autorska dela iz celog sveta – od Kanade i SAD do Uzbekistana i tradicionalnog gosta, Irana.

   Magoz, Loosing the Childhood

Uz učešće nekih od autora sa statusom svetskih zvezda (Kristof Niman, Juko Šimicu, Mar Hernandez), koji su se odazvali pozivu da prikažu novija ostvarenja, na izložbi tradicionalno učestvuju i predstavnici zemalјa iz regiona – Slovenije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, te iz Grčke, Austrije Italije, Španije, Nemačke, Polјske, Holandije, Velike Britanije…

   Zhila Hodaee, The Coach

U okviru pratećeg programa - u jednoj sasvim specifičnoj kategoriji ilustracije, priklјučuju im se i stvaraoci iz još nekoliko zemalјa, okuplјeni oko zajedničkog projekta sa autorskim potpisom Leposave Lepe Milošević Sibinović. U toj grupi posebno su se istakli umetnici iz Meksika, navela je Vesna Milanović.

Iako je izložba i ove godine organizovana u nepovolјnim okolnostima, obeleženim kako stvaralačkim i pokretačkim, tako i neželјenim izazovima i iskušenjima, kreativni tim ULUPUDS-a i novi Savet Zlatnog pera pristupili su pripremi Bijenala sa velikim entuzijazmom, dobrom volјom i želјom da ga blago osveže, uz zadržavanje proverenih vrednosti i prihvatanje svih vrsta i oblika autorskog izraza u umetnosti zbog kojih Bijenale postoji i koje afirmiše, navela je Vesna Milanović.

   Miroslava Raković, Nostalgija

Autori su kroz dela različitih vrsta i oblika, realizovana u različitim materijalima, a namenjena knjigama, časopisima, novinama, unikatnim bibliofilskim izdanjima, izdanjima autorskog stripa, animaciji, elektronskim medijima, video igricama i aplikacijama, muzičkom spotu i advertajzingu, dali doprinos svetu vizuelnih senzacija u kojem živimo. Osim originalnih radova i kvalitetnih printova, postavka uklјučuje i primerke knjiga, časopisa, novina, CD-ova i drugih izdanja u kojima su radovi objavlјeni, kao i uzorke upotrebnih predmeta i neobičnih materijala na kojima su ilustracije izvedene.


Raznovrstan i obiman prateći program Bijenala namenjen je različitim kategorijama posetilaca.

U Galeriji Grafičkog kolektiva priređena je izložba dobitnika Gran prija na prethodnom Bijenalu, portugalskog umetnika Žoaoa Važ de Karvalјa (Joao Vaz de Carvallio), ostvarena u saradnji sa Centrom za portugalski jezik – institutom Kamoiš u Beogradu.

U program Zlatnog pera uklјučuje se i Američki kutak izložbom savremene američke knjige za decu.

Autorska izložba Vesne Pavićević, otvorena u Maloj galeriji ULUPUDS-a, donosi zanimlјivo, pažlјivo smišlјeno, iako svedeno, podsećanje na važne momente iz istorije dečje ilustracije na domaćem tlu. U njenom fokusu je način rešavanja problematike odnosa teksta i slike – s pogledom na mesto izdvojenih momenata u kontekstu dalјih tendencija i mogućnošću poređenja prethodnih težnji sa savremenim umetničkim strategijama.


  Jelena Ristić, Queen Alexandra

Prilika da pokažu svoju nadarenost i angažovano kreativno razmišlјanje data je i najbolјim studentima završnih godina Fakulteta primenjenih umetnosti. U izlozima Ulične galerije prikazaće svoje plakate, zamišlјene i uobličene kao podrška postojećim kampanjama borbe protiv raka i bezbednosti u saobraćaju.

Intenzivan dvodnevni program predavanja, tribina i stručnih razgovora, projekcija video i filmskog materijala, te posebno osmišlјenih edukativnih susreta mladih, budućih i još neafirmisanih umetnika sa uspešnim i istaknutim stvaraocima u različitim oblastima umetnosti ilustracije, posebno i u nekim od vrlo aktuelnih graničnih zona delovanja, najavljen je u Teorijskoj sali FPU. To je, kako je navela Vesna Milanović, i prava prilika da se u okviru Zlatnog pera, kao relevantnog okvira, a u zoni ustanove iz koje se na put realizacije u profesiji otiskuju budući inovatori i autori smelih rešenja, razmotre i iz prve ruke predstave aktuelni primeri divergiranja ilustracije u druge, različite medije, kao i da se osvetle mogući pravci upotrebe nove tehnologije, čiji je prodor u oblast autorskog stvaralaštva nezaustavlјiv.

“Zanimlјiva strana nekih novih tendencija u ilustraciji i graničnim oblastima upravo je važnost načina razmišlјanja, sklop ideja i naročita duhovna osnova koji stoje iza rešenja. S obzirom da ilustracija i vizuelna kreativnost u svemu predstavlјaju važno polazište, pred umetnike ilustratore postavlјaju se i novi zahtevi, a samim tim njihovo umeće i talenat najzad se sve više cene. Globalizovana priroda današnjeg tržišta i povezanost u svim sferama života, zahvalјujući sve dinamičnijem razvoju tehnologije i posebno tehnologije vizuelnih komunikacija – koja je vreme, u kojem živimo, uvela u epohu vizuelnih senzacija i spektakla – plodno su tle za svojevrsnu ‘renesansu’ umetnosti ilustracije. Pojava o kojoj je reč i koju bismo pre opisali kao ‘bum’, povezana s ulaskom digitalne ilustracije na velika vrata istorije vizuelnih umetnosti, poslednjih je godina sve uočlјivija”, navela je Vesna Milanović.

Kustoskinja 48. Zlatnog pera konstatovala je i da su  domaći umetnici, i pored činjenice da istražuju i prihvataju mogućnosti nove tehnologije i doprinose afirmaciji novih vidova primene umetnosti ilustracije, više angažovani i priznati van granica Srbije nego u sopstvenoj sredini.

“Ako se ima u vidu takav kontekst, svaka materijalna i moralna podrška Zlatnom peru Beograda, njegovom osnivaču i organizatoru, doprinosi misiji koja od početka ima jasan smisao i za čije negovanje danas ima sasvim dovolјno razloga i opravdanja. Ona bi bila ohrabrenje za brže korake na putu promena koje se od Zlatnog pera već očekuju”, navela je Vesna Milanović.

Nagrade Zlatnog pera ove godine su u formi predmeta, što je novina u odnosu na prethodna izdanja, a podsećanje na nekadašnju praksu. Dizajnirali su ih Jana Oršolić i Bratislav Nikolić.

Zlatno pero Beograda osnovano je 1959. godine, a 1990. je postalo Međunarodno bijenale.

Izložba je otvorena do 14. decembra, a program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Jelena Žigić

V. Milosavljević (SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r