62. Pulski filmski festival
Pulski filmski festival predstavlja od 18. do 25. jula gotovo 130 filmova, podeljenih u 12 programskih celina, a uz više od 20 stručnih događaja za filmske profesionalce, radionice, izložbe i muzičke nastupe, prvi put u 62-godišnjoj istoriji ima i dve svetske premijere - film “Pored mene” mladog reditelja Stevana Filipovića iz Srbije, te “Streetkids United II: The Girls from Rio”, u režiji Mari Kler (Marie Clare).
Hrvatski program dugometražnog filma, na koji je prijavljeno 28 ostvarenja, prikazaće 14 filmova, počev od “Imena višnje” Branka Šmita (Schmidt), kojim 62. PFF svečano počinje u pulskoj Areni.
Nova Šmitova drama, prema scenariju Josipa Mlakića, govori o dvoje staraca koji odlučuju da se vrate u svoje selo nakon što su obnovili ratom razrušenu kuću, i nastave život gde je nasilno bio prekinut. Film prati njihovu svakodnevnu muku kroz sva četiri godišnja doba. Iz dana u dan starica se ponaša sve odsutnije i izgubljenije, a starac, umesto da joj pomogne, postaje grublji i agresivniji prema njoj. Kada napokon shvati da je teško bolesna, potpuno menja svoj odnos, ali prekasno...
Imena višnje
U programu “Hrvatski film” su i “Deca tranzicije” Matije Vukšića, “Goli” Tihe Gudac, “Ljubav ili smrt” Daniela Kušana, “Potrošeni” Boruta Šeparovića, “Rakijaški dnevnik” Damira Čučića, “Svinjari” Ivana Livakovića, “Takva su pravila” Ognjena Sviličića, “Ti mene nosiš” Ivone Juka, “Zagrebačke priče vol.3” grupe autora i “Zvizdan” Dalibora Matanića, kao i manjinske koprodukcije “Bićemo prvaci sveta” Darka Bajića (Srbija, Slovenija, Hrvatska), “Cure – Život druge” Andree Štaka (Hrvatska, Švajcarska) i “Ničije dete” Vuka Ršumovića (Srbija, Hrvatska).
Među filmovima u konkurenciji su i debitantski, i višestruko nagrađivani naslovi, a nekoliko ih je dokumentarnih.
U okviru Međunarodnog programa, koji nudi više od 40 naslova iz dvadesetak zemalja, nalazi se i 14 filmova u trci za Zlatnu arenu, među kojima je i ovogodišnji kanski pobednik “Dheepan” Žaka Odijara (Jacques Audiard), te niz drugih nagrađivanih naslova, poput gruzijskog “Corn Island” Georga Ovašvilija, koji će biti i gost, meksičkog “600 Miles” (Gabriel Ripstein), slovačko-češkog filma “Koza” (Ivan Ostrochovski), “The Lobster” (Yorgos Lanthimos)…
Svetsku premijeru u tom programu imaće drama “Pored mene” Stevana Filipovića, koji je i koscenarista sa Minjom Bogavac, a govori o mladoj profesorki istorije udatoj za slikara čija je poslednja izložba izazvala burne reakcije u javnosti. Grupa huligana upravo tu izložbu doživljava kao povod da je napadne. Snimak napada potom kače na internet, a ona otkriva da se krivac nalazi među njenim učenicima. Oduzima im mobilne telefone, preti odlaskom u policiju i u afektu ih zaključava u školskoj zgradi u kojoj, igrom slučaja, nema interneta. U želji da zajedno reše problem, ali i iz nemogućnosti da napuste školsku zgradu, učenici započnu međusobno komunicirati. U jednoj noći, o sebi i svojim školskim kolegama, saznaće više nego svih prethodnih godina...
Pored mene
U međunarodnom programu najavljeni su i norveški film “Out of Nature” (Ole Giaever and Marta Vold), “The Summer of Sangalie” (Alante Kavaite), koprodukcija Litvanije, Francuske i Holandije, američki “Ned Rifle” (Hal Hartley), “Bota” (Thomas Logoreci), koprodukcija Albanije, Italije i Kosova, mađarski “For Some Inexplicable Reason” (Gabor Reisz), češki “Snake brothers” (Jan Prušinovský), “Parabellum” (Lukas Valenta Rinner), koprodukcija Argentine, Austrije i Urugvaja… Van konkurencije biće prikazani američki filmovi “Minions” (Kyle Balda, Pierre Coffin), “Pixels” (Chris Columbus) i “Terminator Genisys” (Alan Taylor).
Međunarodni program obuhvata i netakmičarsku selekciju, kao i program kratkometražnih filmova Samo kratko, organizovan u saradnji sa Evropskom filmskom akademijom, te programe za mlade Dizalica i za decu Pulica.
Deca tranzicije
Festivalski program obuhvata i selekciju Kratka Pula sa 16 naslova hrvatske produkcije nastalih u protekloj godini.
Za nagrade će se takmičiti i kratki filmovi autora iz Danske, Irske, Španije, Bugarske, Portugala, Mađarske, Poljske, Gruzije, Holandije, Finske, Izraela, Nemačke…
Novitet 62. Pule, osim dve svetske premijere, je i to što će van konkurencije u Međunarodnom programu biti prikazan jedan serijal – “Utopija” Denisa Kelija (Dennis Kelly).
Među novitetima PFF-a je i program nazvan Susedi i prijatelji koji je uveden kako bi se osigurala veća vidljivost filmova iz zemalja istorijski i geografski bliskih Hrvatskoj. Za te filmove je ustanovljena i istoimena nagrada, a odabrani su iz postojećih festivalskih programa (Hrvatski program – manjinska koprodukcija, Međunarodni program, Dizalica i Pulica).
Bićemo prvaci sveta
Najveća zvezda među mnogobrojnim gostima 62. PFF je britanski reditelj i scenarista Stiven Daldri (Stephen Daldry), čiji je film “Smeće” u međunarodnoj konkurenciji, a najavljeni su i gruzijski reditelj Georgi Ovašvili, autor višestruko nagradivanog filma “Ostrvo kukuruza”, zatim scenarista “Gomore” i “Pazolinija” Maurizio Braucci iz Italije, srpski reditelj Srđan Dragojević, koji je član žirija Međunarodnog programa, scenograf “Atlasa oblaka” i “Parfema” Uli Hanisch, scenaristkinja poljske “Ide” Rebecca Lenkiewicz, reditelj “Bote” Thomas Logoreci…
I ove godine bogata istorija PFF-a, kao i hrvatske i svetske kinematografije, biće istaknuta kroz programe “Pulska kinoteka” i “Retrospektiva”.
Dheepan
Prošle godine započet program prikazivanja filmova koji su obeležili pulsku istoriju biće nastavljen u aktivističkom smislu, jer je namera organizatora da upozore na “katastrofalnu situaciju u kojoj se nalazi hrvatska filmska baština”. Digitalizovano je nešto manje od 10 odsto hrvatskih dugometražnih igranih filmova i ukoliko se ta žalosna činjenica ubrzo ne promeni, kako je navedeno, dovodi se u pitanje vredna filmska građa. Selekciju filmova i ove godine potpisuje filmski reditelj Rajko Grlić, koji je odabrao pet filmova koji su digitalizovani i restaurisani.
U znak sećanja na Tomislava Radića, biće prikazan njegov prvi film – “Živa istina” (1972) i poslednji dugometražni igrani film “Kotlovina” (2011), koji je osvojio šest Zlatnih arena.
Program “Retrospektiva” predstaviće presek filmskog delovanja majstora maske Ivane Primorac, koja je sarađivala sa nekim od vodećih filmskih autora.
Pulski filmski festival biće i ove godine prilika za susret stručnjaka koji čine ključne figure stvaranja filmskih pratećih i industrijskih programa međunarodnih festivala. Program Pula PROfessional, namenjen upravo filmskim profesionalcima i studentima audiovizuelnih delatnosti, ove godine fokusiran je na scenografiju, odnosno kreiranje filmskih svetova, antropologiju imaginarnog prostora, režiju prostora, Hrvatsku kao “fantastičnu” destinaciju, tajne vizuelne percepcije, produkcijsku stranu dizajna produkcije, vizuelni efekte i virtualnu stvarnost. Učesnici tog programa, koji je osmislila dobitnica Zlatne arene za scenografiju Tanja Lacko, biće u prilici da prošire znanja na stručnim predavanjima poznatih evropskih i hrvatskih scenografa i filmskih profesionalaca (David Munns, Heizo Schulze, Uli Hanish, Damir Gabelica, Tomica Vujnović, Tanja Lacko).
Profesionalni program PFF-a ujedno je prilika za povezivanje studenata šire regije i za razmenu znanja i iskustava. U saradnji sa Akademijom dramske umetnosti u Zagrebu, osmišljen je Studentski program namenjen nacionalnim i međunarodnim studentima, koji imaju priliku da prikažu autorske filmove i time stvore polaznu tačku za buduće filmske profesionalce.
Saradnja u tom programu potpisana je i sa Akademijom likovnih umetnosti u Zagrebu, Akademijom primenjenih umetnosti u Rijeci, Sveučilišnim studijem glume, medija i kulture u Rijeci, umetničkim akademijama u Osijeku i Splitu, Fakultetom dramskih umetnosti u Beogradu, Akademijom umetnosti Novi Sad, Akademijom za pozorište, radio, film i televiziju u Ljubljani, Fakultetom za dramsku umetnost u Skoplju, kao i sa Fakultetom za pozorište i televiziju u Klužu.
Dodatna profesionalna platforma uključuje analiziranje filmova, sticanje znanja potrebnog za istraživanje sedme umetnosti, tumačenje i ocenjivanje domaćih i stranih filmskih ostvarenja, a to je program Kritike mladih filmofila, čiji je mentor ugledni hrvatski filmski kritičar Nenad Polimac. Osmočlana kritika učestvovaće u anketama i diskusijama sa autorima filmova, pisanju blogova i recenzija domaćih i međunarodnih dugometražnih i kratkometražnih filmova.
Predsednik Umetničkog saveta PFF-a Hrvoje Pukšec rekao je 18. jula na konferenciji za novinare povodom svečanog otvaranja 62. PFF-a da “nikada u novijoj istoriji nije bilo ovoliko dobrih filmova i to u svim takmičarskim kategorijama”.
Prema njegovim rečima, hrvatski film “beleži najbolje dane” od proglašenja nezavisnosti.
Članica Umetničkog saveta Tanja Miličić istakla je da se PFF orijentisao na “aspekte filmske umetnosti koji na festivalskoj sceni nisu u centru pažnje, a bez kojih, naravno, nema filma”.
Direktorka 62. PFF-a Gordana Restović istakla je organizaciona dostignuća i značaj tog festivala, uverena da PFF “više nije samo mesto gledanja filmova, već je i mesto susreta i povezivanja filmskih profesionalaca”, kao i “mesto obrazovanja i edukacije budućih naraštaja zaljubljenika u filmsku umetnost”.
“Cilj nam je upravo da posetiocima i učesnicima Festivala omogućimo najbolji mogući doživljaj svih aspekata filmske umetnosti“, naglasila je ona.
Pulski festival nudi i pet izložbi i osam muzičkih događaja na šest lokacija, pa će tako u Galeriji C8 biti održana izložba “Graditelji svetova” o filmskoj scenografiji, u SKUC-u izložba “Mija Aleksić - biti glumac”, posvećena jednom od velikana srpske i jugoslovenske glume, u Galeriji Makina biće izložba fotografija sa filmskog seta “Streetkids United II: Djevojke iz Rija”, u Kinu Valli izložba “Ideja, poruka, koncept” sa plakatima Škole primenjene umetnosti i dizajna iz Pule, dok će izložba “Cinemaniac 2015. Motovunski video susret” smestila u MMC Luka.
U muzičkom programu (u Circolu), nastupiće DJ Filjo, Barbari, Sara Renar, Tamara Obrovac i Transhistria Electric, DJ Dogmatic, Johnatan, Ivana Rushaidat i Rakete, te DJ Mario Kovač.
Grad Pula i ove je godine dao veliku podršku PFF-u, a zamenica gradonačelnika Elena Puh Belci rekla je da Pulski filmski festival svojim kvalitetom iz godine u godinu “opravdava titulu najboljeg festivala filma na ovim prostorima i tako prenosi ime grada Pule i izvan granica Hrvatske”.
Deo programa PFF-a organizovan je u okviru Festivala Francuske u Hrvatskoj “Rendez-vous”, a značaj te saradnje istakla je i francuska ambasadorka Michèle Boccoz.
Ministarstvo kulture Hrvatske, kako je rekao pomoćnik ministra kulture Vladimir Stojsavljević, podržava 62. PFF sa 1,8 miliona kuna, čime pruža podršku i obnovi i razvoju audiovizuelnih umetnosti.
Prošle godine, na 61. Pulskom filmskom festivalu, trijumfovao je akcioni ratni film “Broj 55” Kristijana Milića, osvojivši nagradu Zlatna arena u osam kategorija, uključujući za najbolji film, režiju i scenario.
Festivalski sajt je pulafilmfestival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)