• Search form

04.05.2009 | 22:47

7. Queer Zagreb

Zagrebački Queer festival biće održan sedmi put od 5. do 10. maja, a obuhvata predstave i performanse iz Nemačke, Brazila, Bugarske i Francuske, kao i raznovrstan DJ i VJ program, dok će u okviru svojevrsnog filmskog nastavka, prikazati do 14. maja i zanimljiv izbor evropskih premijera igranih i dokumentarnih filmova iz desetak zemalja.

7. Queer Zagreb

Zagrebački Queer festival biće održan sedmi put od 5. do 10. maja, a obuhvata predstave i performanse iz Nemačke, Brazila, Bugarske i Francuske, kao i raznovrstan DJ i VJ program, dok će u okviru svojevrsnog filmskog nastavka, prikazati do 14. maja i zanimljiv izbor evropskih premijera igranih i dokumentarnih filmova iz desetak zemalja.

Početak festivala obeležiće u Zagrebačkom kazalištu mladih nemačka predstava “Bolero Variations” Raimunda Hoghea, poznatog publici Queer Zagreb festivala od pre tri godine, kada se predstavio interpretacijom “Labudovog jezera” (Swan Lake, 4 Acts), a sada gostuje koreografijom zasnovanom na poznatom Ravelovom “Boleru”.

Prema navodima Hoghea, njegovo prvo sećanje na tu melodiju potiče iz 1984. i Olimpijade u Sarajevu, kada su zlatnu medalju u umetničkom klizanju osvojili Jayne Torvill i Christopher Dean, klizajući na “Bolero”.

Prvi gost iz Brazila, koreograf i plesač Andre Masseno, nastupa 6. maja u Teatru ITD predstavom “I am not here or the Dying Swan”, koja je koreografski dijalog između njega i Michela Folkinea, na čiju se koreografiju iz 1907. godine (The Dying Swan), stvorenu posebno za Anu Pavlovu, taj rad i naslanja.

Masseno će izvesti i 7. maja predstavu “Billboard Body Machine”, čija je polazišna tačka medijski stereotipizirano muško telo, odnosno telo heroja, snažno, lepo i poželjno, koje se lako prodaje, jer je nametnuto kao ideal kulture u kojoj je fizičko (naj)bitnije. Masseno transformiše svoje telo i percepciju publike kombinovanjem različitih verbalnih i vizuelnih poruka, zasnovanih na preteranoj muževnosti iza koje se gotovo uvek krije drugačiji (queer?) identitet.

Među gostima je i Dominic Johnson iz Velike Britanije, koji će 6. maja izvesti performans “Transmission”, koji dovodi u vezu spektakl kao ideju i čin stvaranja i ukrašavanje rana. Testirajući vlastite granice bola i privikavajući se na njega prateći ritam muzike i svog tela na crvenim svetlom obojenoj sceni, performans efektnom dramaturgijom prerasta iz uobičajene estetike bodi arta u atrakciju.

Mladi koreografi Francois Chaignaud i Cecilia Bangolea (Francuska / Argentina) 7. maja izvešće predstavu “Paquerette”, koja se bavi penetracijom kao koreografskim i plesnim momentom, radikalizujući telo izvođača i pretvarajući užitak u grč (ili obratno?), najavili su organizatori.

Koreografski par Chaignaud i Bangolea gostuje i 9. maja predstavom “Les Sylphides” u Histrionskom domu, posvećenom mitskim i nematerijalizovanim bićima silfama, koja egzistiraju kao delići mašte i kao takva mogu biti poveznica sveta živih i mrtvih. Mitska priča o silfama romantični je balet o nedostižnoj ljubavi, a Chaignaud i Bangolea stvorili su njeno drugačije čitanje, eksperimentišući pomagalima koji onemogućavaju vitalne telesne funkcije ili ih smanjuju na minimum.

Prema navodima organizatora, predstava “Les Sylphides” efektno i nemilosrdno dolazi do novih razumevanja ljudskog tela, njegovog propadanja i mogućnosti ponovnog rođenja i jedna je od najčudnijih i najupečatljivijih plesnih predstava koje je publika festivala imala prilike da vidi.

Jedna od zvezda Queer Zagreba je i bugarski koreograf Ivo Dimčev, koji je već gostovao pre dve godine, a sada se predstavlja koreografijom “Paris”, stvorenom posebno za plesača Christiana Bakalova iz Bugarske, koji pleše kod Jana Fabrea i gotovo već 20 godina živi u Parizu.

Dimčev je napravio predstavu prema svojim, kako sam kaže, mešanim iskustvima s Parizom, njegovim centrom i stanovnicima. To je grad koji zrači nonšalancijom i lakoćom, a istovremeno guši opterećujućom istorijom i težinom, ostavljajući duboke tragove u svesti svojih imigranata, a savremeni ples istočne Evrope često i zavisi baš od imigracije.

Iz Francuske dolazi Alain Buffard, koji će 8. maja u Galeriji Studentskog centra izvesti predstavu “Good Boy”, kojom ocrtava balans vitalnosti i bolesti. Jednostavnom transformacijom navlačenja brojnih muških slip gaćica na golo telo, otvara novo značenje odnosa na koji nezdrava tela treba da se naviknu.

Buffard učestvuje i 9. maja, kada će u Histrionskom domu izvesti predstavu “Les inconsoles”, koja je najavljena kao neutešno čitanje Geteove pesme “Der Elkönig”. Uloge u predstavi neprestano se izmenjuju i izvođači su u jednom trenutku žrtve, u drugom mučitelji, zatim pristalice i protivnici, odrasli i deca...

U završnici Queer Zagreb festivala gostovaće brazilski teatar Oficina i legendarni reditelj Jose Celso Martinez Correa, koji će raditi s glumcima, muzičarima, likovnim umetnicima i performerima na produkciji Platonove “Gozbe”.

Teatar Oficina (www.teatroficina.com.br) jedna je od najpoznatijih pozorišnih trupa u Brazilu, osnovana pre 50 godina, i važi za jednog od najvažnijih predstavnika tropikalizma, umetničkog i društvenog pokreta koji je obeležio čitavu savremenu brazilsku umetnost, teatar, muziku, arhitekturu i film.

Program Queer Zagreba obuhvata svake večeri i žurke na različitim lokacijama, a među učesnicima će biti zagrebački audio-vizuelni parti kolektiv deMode i umetničko-muzički projekat Blitz-Kidz, koji će 9. maja predstaviti program avangardne i progresivne elektronske muzike.

Queer Zagreb prvi put je održan 2003. godine i izrastao je u najveći festival te vrste u jugoistočnoj Evropi, okupivši do sada više od 400 izvođača iz celog sveta.

Između ostalog, pokrenuo je sopstvenu pozorišnu produkciju, realizovao projekat Queer Zebra, izložbu “Postsocijalistički queer identitet”, na kojoj su izlagali umetnici iz regiona... Objavljena je i knjiga “Poqueerene priče” - prva zbirka queer kratkih priča iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije i Crne Gore. U okviru filmskog programa u bioskopu Tuškanac, prikazano je na desetine queer filmova.

Queer Zagreb predstavio se međunarodnoj javnosti i kroz partije u Njujorku (2003), Londonu (2004), Beogradu (2005) i Berlinu (2006).

Festival sarađuje s brojnim drugim udruženjima, kulturnim centrima i manifestacijama u Hrvatskoj, a međunarodno je povezan sa sličnim inicijativama u svim zemljama Evrope, SAD, Japanu, Australiji i Brazilu.

Ovogodišnje izdanje finansijski su podržali Ured za kulturu grada Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske, ministarstva kulture i spoljnih poslova Brazila, Francuski institut u Zagrebu i Hrvatski audiovizuelni centar (HAVC), a partner festivala je Studentski centar (Kultura promjene).

Sajt Queer Zagreb festivala je www.queerzagreb.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.