Ars PUBLICae
Mogući smerovi razvoja umetnosti u javnom prostoru u Hrvatskoj tema su višegodišnjeg projekta “aRs PUBLICae” Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII) i niza lokalnih partnera, koji se nastavlja 30. juna u Zagrebu razgovorom stručnjaka u toj oblasti i prezentacijom iskustava zapadnih zemalja, uključujući takozvani princip “1% za umetnost”. Projekat “Ars PUBLICae” pokrenut je u cilju istraživanja mogućnosti sistemskog razvoja umetnosti u javnom prostoru kao smislene celine instrumenata i mera kulturne politike koji regulišu to područje.
Mogući smerovi razvoja umetnosti u javnom prostoru u Hrvatskoj tema su višegodišnjeg projekta “aRs PUBLICae” Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII) i niza lokalnih partnera, koji se nastavlja 30. juna u Zagrebu razgovorom stručnjaka u toj oblasti i prezentacijom iskustava zapadnih zemalja, uključujući takozvani princip “1% za umetnost”.
Projekat “Ars PUBLICae” pokrenut je u cilju istraživanja mogućnosti sistemskog razvoja umetnosti u javnom prostoru kao smislene celine instrumenata i mera kulturne politike koji regulišu to područje.
Nakon prošlogodišnjeg inicijalnog predstavljanja Umetnosti u javnom prostoru Donje Austrije i gostovanja Katharine Blaas, projekat se nastavlja u Društvu arhitekata Zagreba (DAZ) razgovorom u kojem će učestvovati Katrina Petter (Public Art Lower Austria), Slavica Radišić (nezavisni stručnjak) i Frano Dulibić (Filozofski fakultet u Zagrebu).
Projekat “Ars PUBLICae” sastoji se od nekoliko celina: prezentacija, panela, diskusija, umjetničkih intervencija, istraživanja postojećih modela i legislativnih okvira, praksi, te propitivanja kontroverzi neizbežno vezanih uz temu javnog prostora.
Tako će Katrina Petter govoriti o razlozima i načinima za podršku umetnosti u javnom prostoru u Austriji i drugim evropskim zemljama, a Slavica Radišić će pružiti uvid u studije slučaja u SAD, Francuskoj i Velikoj Britaniji, s posebnim naglaskom na jednom od najstarijih pravno-finansijskih instrumenata kulturne politike - tzv. principu “1% za umetnost”.
Procenat za umetnost je princip koji podrazumeva da jedan odsto ukupnog ili jednog dela budžeta, namenjenog izgradnji javnih građevina, bude odvojen za njihovu dekoraciju ili realizaciju projekata umetnosti u javnom prostoru.
Razgovor je zamišljen kao otvorena diskusija o datoj problematici, platforma koja okuplja najširi krug stručnjaka, administrativnu upravu, antropologe i etnologe, arhitekte, dizajnere, kulturne praktičare, kritičare i teoretičare, istoričare, kritičare i teoretičare umetnosti, umetnike, te širi krug zainteresovane javnosti, u cilju zajedničkog pronalaženja mogućih smerova razvoja umetnosti u javnom prostoru u Hrvatskoj.
Program podržava Ministarstvo kulture Hrvatske, a inicirali su ga UIII, Slobodne veze, ANA Elizabet i Saša Šimpraga.
Više o projektu na http://slobodneveze.wordpress.com
*Foto: Nils Norman
(SEEcult.org)