• Search form

01.04.2009 | 22:44

Balet Monte Karla otvorio BDF

Beogradski festival igre svečano je otvoren 1. aprila prvim gostovanjem Baleta Monte Karlo, koji obeležava ove godine vek postojanja, a publika u punom Sava centru, čijom je brojnošću bio oduševljen i umetnički direktor te baletske kuće Žan-Kristof Majo (Jean-Christophe Maillot), dugo je ispraćala aplauzom internacionalni ansambl iz Monaka, posebno oduševljena novim Majoovim delom “Altro Kanto II”.

Balet Monte Karla otvorio BDF

Beogradski festival igre svečano je otvoren 1. aprila prvim gostovanjem Baleta Monte Karlo, koji obeležava ove godine vek postojanja, a publika u punom Sava centru, čijom je brojnošću bio oduševljen i umetnički direktor te baletske kuće Žan-Kristof Majo (Jean-Christophe Maillot), dugo je ispraćala aplauzom internacionalni ansambl iz Monaka, posebno oduševljena novim Majoovim delom “Altro Kanto II”.

Majo se i sam pridružio na bini umetnicima, a uoči otvaranja šestog BDF-a rekao je da je počastvovan što nastupaju pred tako mnogobrojnom publikom i pohvalio celokupan program, koji do 15. marta obuhvata još sedam predstava cenjenih kompanija i koreografa iz Švedske, Holandije, Nemačke, Brazila, Velike Britanije i Francuske.

Iako je najpre bila najavljena u programu predstava “Altro Kanto II”, redosled je promenjen, pa je publika u Sava centru najpre videla “Pejzaž”, nakon što je direktorka BDF-a Aja Jung predstavila ukratko koncepciju šestog izdanja tog festivala i zahvalila Skupštini grada Beograda i Ministarstvu kulture Srbije, kao i sponzorima na podršci.
Majo je predstavu “Pejzaž”, na muziku Džona Adamsa (John), posvetio svom ocu, koji je bio slikar i dizajner.

Taj polusatni komad, koji predstavlja život i energiju koju je imao otac Majoa, naglašene razigranom koreografijom i blokovima raznobojnog svetla pastelnih boja, prvi put je izveden zajedno sa predstavom “Altro Kanto II”, a premijera mu je bila 2005. u Monte Karlu.

Publika je na “Pejzaž” reagovala uzdržanije nego na apstraktniji “Altro Kanto II”, najvećim delom zbog muzike Adamsa, koja nije svima “legla” uz taj komad - kako se čulo za vreme pauze.

Majo je prethodno rekao novinarima da je za “Pejzaž” odabrao Adamsovu muziku zbog energije koja dovodi do euforije, iako nema najbolju strukturu za igru.

Njegovo novo, i kako je sam priznao za sada omiljeno delo - “Altro Kanto II”, čija je međunarodna premijera u Beogradu, publika BDF-a ispratila je burnim i dugim aplauzom, uz zvižduke, povike i pozive umetnicima da izađu još koji put na poklon.

Baveći se time ko smo i ko bismo mogli biti, kako je to definisao sam koreograf, “Altro Kanto II” je apstraktna predstava senke i igre na muziku Bertrana Majoa (Bertrand Maillot).

Osim plesnog, “Altro Kanto II” je i vizuelni događaj, zahvaljujući minimalizmu i geometriji boja, u savršenom skladu sa igrom i dizajnom svetla (Dominique Drillot).

Balet Monte Karla, koji baštini tradiciju koja potiče još od Đagiljeva sa početka 20. veka, obnovljen je sredinom 80-ih zahvaljujući princezi Karolini od Hanovera, na osnovu želje njene majke, princeze Grejs od Monaka i slavne holivudske glumice.

Majo je radio i opere, poput nedavne premijere “Norme” u Monaku, a voli i druge umetnosti i posebno nastoji da uvlači mlade umetnike i da istražuje.

Nakon studija u rodnom Turu i Kanu, Majo je počeo da gradi karijeru najpre pobedom na baletskom takmičenju u Lozani, a potom u Baletu u Hamburgu, aplesnu karijeru prekinuo je zbog povrede, nakon čega je postavljena za direktora i koerografa u Turu, gde je osnovao i Nacionalni koreografski centar. Za tu kompaniju postavio je dvadesetak baleta i 1985. osnovao festival igre.

Poziv da kreira za Balet Monte Karla dobio je 1987 godine, a postavke “Rastanci” i “Čudesni mandarin”, a tokom sezone 1992-93. postao je umetnički savetnik, a potom i direktor i koreograf te kuće.

Osnivač je i čuvenog Plesnog foruma u Monaku, međunarodne smotre koreografa koja je za oblast umetničke igre u svetu, po važnosti jednaka Festivalu u Kanu za filmsku delatnost, a čiji vrhunac predstavlja dodela nagrada Nižinski.

Poslednjih godina Majo je gostujući koreograf u mnogim prestižnim kompanijama, a pored mnogobrojnih nagrada, nosi i titulu Oficira za zasluge u oblasti kulture i Viteza reda Grimaldi u Kneževini Monako, kao i Viteza reda umetnosti i kulture i Viteza Legije časti u Francuskoj.

Krajem 2000. godine Balet Monte Karla otvorio je sezonu na ogromnoj sceni novog kongresnog centra u Monaku, Foruma Grimaldi. Majo je izgradio originalni repertoar sačinjen od sopstvenih kreacija i istraživanja, ali i naslova koje potpisuju Vilijam Forsajt, Jirži Kilijan, Pol Lajtfut i Sol Leon, Načo Duato, Sidi Larbi Čerkaui, Moris Bežar, Anželin Preljokaž, Icik Galili...

BDF će biti nastavljen 3. aprila gostovanjem londonskog Rendom Densa (Random Dance), pod vođstvom Vejna MekGregora (Wayne McGregor), jednog od najzanimljivijih plesnih stvaralaca 21. veka, čiji će projekat “Entitet” biti izveden takođe u Sava centru.

“Entitet” je nastao u saradnji s najznačajnijim britanskim psihijatrima, a govori o odnosu teorijskog rada i igre koja iz njega nastaje, istražujući načine na koje možemo koristiti telo da bi otkrili ko smo.

Poznat po korišćenju savremenih tehnologija, a široj publici po osmišljavanju pokreta za filmove o Hariju Poteru, MekGregor je jedini stalno angažovan koreograf iz sveta savremene igre u istoriji londonskog Kraljevskog baleta.

“Entitet” je dve godine unapred rasprodat u Engleskoj, a MekGregor je u igru tog komada, koji prikazuje kako se želja pretvara u pokret, uveo i sajber svet - nove tehnologije, pa čak i virtuelne igrače, s obzirom da je rastao uz kompjutere.

Poseban događaj BDF-a biće i predstava “Odskok” poznate holandske koreografkinje Koni Jansen, koja će biti izvedena 5. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Reč je o pozorišnom i inventivnom plesnom projektu snažne i pokretačke energije, koji podrazumeva znalački odabranu muziku, izuzetnu režiju i dizajn svetla, ali i virtuoznu igru i kvalitet isključivo muških igrača, od kojih je trupa sastavljena.

Jedine dve predstave šestog BDF-a koje nisu iz Evrope dolaze iz Brazila - plesna kompanija Sociedade Masculina iz Sao Paola, koja okuplja isključivo muške igrače, predstaviće se prvi put u Beogradu radom popularnih koreografa Enrikea Rodovalja (Između tela i plave boje) i Andonisa Fonjadakisa (Palpable) 7. aprila u Ateljeu 212, dok će 9. aprila u Sava centru nastupiti njznačajnija baletska kompanija Južne Amerike, Balet Sao Paola, koji često gostuje na prestižnim svetskim scenama i festivalima.

Balet Sao Paola izvešće tri plesne postavke različitih senzibiliteta, koje potpisuju koreografi Gagik Ismailian (dualidade@br), Sandro Boreli (Jezero) i Luis Fernando Bonđovani (Podela).

Publika BDF-a videće 11. aprila u Ateljeu 212 i “Don Q”, jedinstvenu plesnu postavku Štutgart Baleta i Štutgart Teaterhausa, koja angažuje dve plesne generacije.

Fasciniran dvojicom umetnika različitog iskustva i jednako snažnog personaliteta, koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji jedne od najznačajnijih evropskih baletskih kompanija, koreograf Kristijan Spuk (Christian Spuck) isčitava i predstavlja Servantesovog junaka, na potpuno nov način, dočaravajući kako život prihvata nove izazove i mešanje kultura.

Među učesnicima BDF-a je i Emanuel Gat, jedan od najboljih igrača, ali i najtalentovanijih koreografa - predstavnika savremene izraelske plesne škole, koji je osnovao kompaniju Emanuel Gat Dance u francuskom gradu Istru, a publici BDF-a predstaviće 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu postavkom “Zimsko putovanje” i “Posvećenje proleća”, koje su mu donele prestižnu nagradu Besi u Njujorku, ali i prvi angažman s Baletom pariske Opere, za koji kreira celovečernju predstavu.

Sam kraj BDF-a obeležiće, nakon uspešnog nastupa na četvrtom izdanju tog festivala, povratak Kulberg balet na scenu Sava centra, postavkama Johana Ingera “Prazna kuća” i “Lutajući ludak”.

Oba naslova, koja će biti izvedena 15. aprila, postala su prethodnih sezona nezaobilazan repertoar ne samo Kulberg baleta, već i mnogih važnih baletskih kompanija širom sveta, pre svega zbog potpuno novog rečnika kojim Inger vešto postavlja savremene plesne standarde.

BDF je osnovan na inicijativu Međunarodnog saveta za igru CID UNESCO iz Pariza, a dobitnik je nagrada Evropske inicijative i Fonda “Jelena Šantić” (2006), kao i priznanja UNESCO-a u vidu titule vodećeg plesnog projekta u regionu jugoistočne Evrope (2006). Takođe, primljen je u Svetsku plesnu alijansu 2007. godine.

Sajt BDF je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r