Beogradska Noć muzeja
Noć muzeja u Beogradu, koja će biti održana 16. maja, uporedo sa još četrdesetak gradova širom Srbije, obuhvata program na više od 80 lokacija, uključujući izložbe, performanse i koncerte, kao i posebne sadržaje posvećene deci. Ukupno će biti otvoreno dvadesetak muzeja, 40 galerijskih prostora, pet stranih kulturnih centara, a oživeće prostor Dvorskog kompleksa na Dedinju, Kalemegdana i Studentskog parka, najavljeno je 7. maja na konferenciji za novinare u Domu omladine.
Noć muzeja u Beogradu, koja će biti održana 16. maja, uporedo sa još četrdesetak gradova širom Srbije, obuhvata program na više od 80 lokacija, uključujući izložbe, performanse i koncerte, kao i posebne sadržaje posvećene deci.
Ukupno će biti otvoreno dvadesetak muzeja, 40 galerijskih prostora, pet stranih kulturnih centara, a oživeće prostor Dvorskog kompleksa na Dedinju, Kalemegdana i Studentskog parka, najavljeno je 7. maja na konferenciji za novinare u Domu omladine.
Prvi put posetioci Noći muzeja u Beogradu, koja je organizovana šesti put, moći će da kroče u zdanje nekadašnje kuhinje Belog dvora i uvere se kako se menjala kulinarska prošlost, od perioda Kraljevine do ere Josipa Broza Tita. Videće autentičnu staru kuhinjsku opremu, šporet na ugalj, stoni mikser, unikatne lonce, ali i nesvakidašnju kolekciju porcelanskog posuđa Rozental s različitim ideološkim simbolima.
U Pedagoškom muzeju biće moguće saznati kako su učenici kažnjavani kroz istoriju, u Galeriji u Eurocentru arhitekta Boža Milinković predstaviće nesvakidašnju izložbu dela savremene umetnosti Budoar, inspirisanu strašću i požudom, dok će Istorijski muzej Srbije predstaviti posmrtne maske poznatih istorijskih ličnosti - Miloša Obrenovića, Nikole Pašića, kralja Aleksandra Karađorđevića, Borisa Kidriča i Moše Pijada, a moto izložbe je pesma grupe Queen “Who wants to live forever”.
Kustosi u Etnografskom muzeju ispričaće kroz jedan odevni predmet skadarsko džube priču o preplitanju različitih kultura i vera.
Vojni muzej će premijerno, uz zvuke iz vojničkog života, predstaviti kolekciju karikatura iz Prvog i Drugog svetskog rata, a ako neko bude želeo da oseti čar oficirskih balova, moći će i da zapleše na platou uz zvuke valcera.
Izložba najboljih novinskih fotografija sa godišnjeg konkursa World Preš Photo, koja obuhvata radove više od 60 autora iz 27 zemalja, biće postavljena u Domu omladine, gde će biti održana i izložba posvećena inicijativi za osnivanje pank muzeja u Beogradu, na kojoj će posetioci moći da vide autentičnu odeću i obuću, stare ploče, kasete, slike, bedževe, ulaznice za koncerte...
U Kući legata biće izložena reprezentativna dela nedavno preminule slikarke i akademika Ljubice Cuce Sokić, a poznati dramski umetnici govoriće tekstove u znak sećanja na nju, u pratnji kompozicija koje su studenti doktorskih studija Fakulteta muzičke umetnosti komponovali u njenu čast.
Gugenhajm u Beogradu u Institutu Servantes Beograd, 13. Trijenale keramike u Muzeju primenjene umetnosti, 40 godina stalne postavke u Jevrejskom istorijskom muzeju, Album misterijskih životinja u Galeriji Feniks, Dajte nam svoje đubre! u ZMUC-u, Dobar dan gospodine Noa u Likovnoj galeriji KCB-a, Efekat Tito u Muzeju "25. maj", Evolucija i Darvin u Galeriji nauke i tehnike SANU, Fotografske retorike teatra u SKC-u, još neke su od mnogobrojnih postavki koje će biti moguće posetiti za osam sati.
Najmlađima će u Muzeju PTT-a biti ponuđene interaktivne igre u kojima će moći da pišu pisma zamišljenim ličnostima i docrtavaju portrete na markicama.
U galeriji Ikar družiće se sa profesionalnim pilotima i uživati u fotografijama starih avijatičara, dok će u Muzeju vazduhoplovstva moći da se slikaju pored korpe sa gorionikom balona, a na Marakani da se druže sa Dragoslavom Šekularcem, Draganom Džajićem, Dušanom Savićem i sadašnjim prvotimcima FK Crvena Zvezda.
I ove godine biće održan raznovrstan muzički program, pa će u Pedagoškom muzeju nastupiti Zigzag kolektiv, u Studentskom parku poznati disk džokeji, a u Muzeju afričke muzike rege grupa Irie FM, dok je u Studentskom kulturnom centru najavljen vremeplov mode, plesa i muzike 20. veka, od balova, preko igranki i diskoteka, do rok koncerata.
Ulaznica za sve programe košta 250 dinara (na dan manifestacije 300) i važi za sve lokacije, koje su podeljene na nekoliko zona.
Manifestacija Noć muzeja prošle godine je održana u 23 grada u Srbiji, a registrovano je 450.000 poseta.
Ovogodišnja Noć muzeja održava se kao deo evropske manifestacije, koja je pod pokroviteljstvom Evropske komisije i UNESCO, a biće organizovana istovremeno u više od 40 zemalja, odnosno u više od 1.900 muzeja i galerija.
Beogradska Noć muzeja organizovana je pod pokroviteljstvom Skupštine grada, a pokrovitelji Nacionalne Noći muzeja su Ministarstvo kulture i gradske opštine - u gradovima koji su se pridružili manifestaciji, dok je generalni sponzor Telekom Srbija.
Sajt Noći muzeja je www.nocmuzeja.rs
(SEEcult.org)