Biografija Karle Frači na filmu i u knjizi
Igrani film „Karla“ (2021), o italijanskoj i svetskoj baletskoj zvezdi Karli Frači (1936-2021), koji je na osnovu njene autobiografske knjige „Korak po korak“ režirao Emanuele Imbuči, biće prikazan 23. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci, u prisustvu reditelja i glumca Stefana Rosija, a tom prilikom biće predstavljena i knjiga čije je srpsko izdanje objavio Beogradski festival igre, u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu.
Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori istakao je da je to važan kulturni događaj i izrazio „divljenje prema jednoj od najboljih balerina svih vremena“.
„Mi u Italiji osećamo ponos kada se govori o Karli Frači, ali ne samo zbog njene virtuozne plesne tehnike i gracioznosti, već i zbog njene izuzetne ličnosti“, rekao je Gori 22. septembra na konferenciji za novinare u ambasadi Italije.
Direktorka BFI Aja Jung rekla je da joj je žao što srpsko izdanje autobiografije Karle Frači nije izašlo pre nego što je velika umetnica prošle godine preminula, ali da je ponosna što je to prvo izdanje nakon italijanskog, koje je objavila čuvena kuća Mondadori, kao i što će projekcija filma „Karla“ u Kinoteci biti prva premijera van Italije tog ostvarenja u produkciji RAI Fiction i kompanije Aneli.
„Karla Frači je jedno od najozbiljnijih i najdužih poglavlja u istoriji baleta. Kada kažemo (Mihail) Barišnjikov i (Rudolf) Nurejev, možemo isto da kažemo (Margo) Fontejn i Frači. Takvih karijera i takvih zvezda više nema“, ocenila je Aja Jung. „Imali smo sreću i privilegiju da Karla Frači bude gost Beograda 2015. godine i da svojom besedom svečano otvori BFI“, naglasila je Aja Jung.
Lik i delo Karle Frači pratili su je lično još od detinjstva, kada je uramila njenu fotografiju, pa tokom cele karijere. Bila je presrećna kada ju je 1995. godine upoznala i od tada povremeno sretala. I svoj kafe u Beogradu nazvala je „Frači“.
Italijanski reditelj Emanuele Imbuči rekao je da je Karla Frači „najsjajnija zvezda našeg baletskog neba“ i da su film snimali „sa željom da se i dalje prenosi njena svetlost“.
Karla Frači je blisko sarađivala s filmskom ekipom tokom priprema i snimanja, ali nije videla završenu verziju.
„Razumela nas je kao umetnike. Nismo znali da je bolesna. Iznenada nas je napustila, a mi smo odlučili da film dovršimo poštujući ono što smo se s njom dogovorili“, rekao je Imbuči, dodavši da je finalnu verziju odobrio njen životni partner, i sam umetnik Đuzepe Bepe Menegati.
Prisetio se detalja sa snimanja u milanskoj Skali, kada su ih Karla i Bepe posetili noseći maske zbog pandemije.
„Videle su joj se samo oči. Dok je gledala svoj život na sceni, ja sam u tim očima video njenu veliku ljubav prema onome što gleda na monitoru. Ona je zaista uvek volela sve što je radila. I u tome je tajna njenog uspeha“, istakao je Imbuči.
„Film je postavljen kao intimistička priča, iz Karlinog ugla. U tom stilu sam radio i neke dokumentarce, na primer o Mikelanđelu. Uvek želim da pokažem emotivnu i ljudsku stranu, jer smatram da se veličina tih ličnosti rađa iz njihove unutrašnjosti. Kada ju je glumica pitala šta bi želela da prenesemo na veliko platno, odgovorila je: ponos, ozbiljnost i ljudskost“, izjavio je Imbuči.
Karlu Frači igra poznata glumica Alesandra Mastronardi, a Bepea Menegatija, s kojim je bila duboko povezana i emotivno i profesionalno, Stefano Rosi.
Rosi je izjavio da nosi lepa iskustva sa snimanja, mada je to bila i velika odgovornost jer je igrao stvarnu osobu. „Drago mi je da je Menegati odobrio film. Nadam se da sam mu svojom glumom odao počast. Moj zadatak je bio da prenesem njihovu čistu ljubav i simbiotski snažan odnos. Oni nisu mogli da žive jedno bez drugog“, rekao je Rosi.
Kako je dodao, zahvalan je na svemu što mu je doneo ovaj projekat. Na snimanju je prvi put bio u milanskoj Skali. Tu je prvi put i video ovaj film, a sada je zbog njega i prvi put u Beogradu.
Na predstavljanju knjige, koja je plod prve saradnje Mondadorija i BFI, govoriće Enriko Roteli (Mondadori) i Frančeska Pedroni (Teatar milanske Skale).
U knjizi “Korak po korak” Karla Frači pripoveda o detinjstvu provedenom u lombardijskom selu, o polasku u Baletsku školu milanske Skale, diplomskom nastupu i trijumfalnom uspehu na najznačajnijim pozornicama sveta: u Milanu, Njujorku, Los Anđelesu, Moskvi, Havani, Tokiju, Londonu…
Ćerka tramvajdžije Luiđija i radnice Santine, dalja rođaka Đuzepea Verdija, Karla Frači priča i o ljubavi prema porodici i časnom pristupu igri koju je nastojala da dovede i do najudaljenijih mesta, o velikim umetnicima, svojim prijateljima i savremenicima koji su ostavili neizbrisiv trag u svetu opere, baleta, filma, muzike, politike…
Bila je Žizela, Julija, Pepeljuga, Medeja, Svanilda, Frančeska da Rimini… Iznela je na pozornicu više od dve stotine likova, oživljavajući priče s neverovatnom raznolikošću i iz dubine duše, jer „jezik igre je prodorniji u odnosu na pozorišni, upravo zbog odsustva reči”. Uz pohvale najuticajnijih baletskih kritičara i obasipanje aplauzima najraznovrsnije publike, nastupala je rame uz rame s čuvenim svetskim igračima: Erikom Brunom, Rudolfom Nurejevim, Mihailom Barišnjikovim, Marijom Pistonijem, Paolom Bortolucijem... Delila je scenu i sa Margo Fontejn, Dželsi Kirkland, Alisijom Markovom... Sarađivala je sa koreografima poput Džona Kranka, Morisa Bežara i Entonija Tjudora, a značajnu ulogu u njenom životu imali su pesnici, među kojima i čuveni Euđenio Montale koji joj je posvetio mnoge poznate stihove.
O meni je sve ili skoro sve rečeno. Ne osećam se ni kao neka ikona, ni kao neko na pijedestalu, već samo kao žena koja je mukotrpno radila i bila rođena pod srećnom zvezdom… Umetnost treba da bude dostupna svima. Ako želimo da se vlast promeni, pre svega treba da dovedemo kulturu u najzabačenija mesta, na koja su svi zaboravili...Igra je evolucija tela u svoj njegovoj lepoti, celovitosti i ponosu. Imala sam sreću da upoznam ovaj svet i da budem njegov deo… Priroda mi je podarila vitko telo, nežan vrat i ruke, kao i dečji osmeh s malim i lepo vidljivim zubima. Pojačala sam brzinu, sposobnost i liniju nogu… Na pozornici sam bila i vilin konjic i tigar, nežna i strastvena, detinjasta i ratoborna… neke su od misli Karle Frači u autobiografiji „Korak po korak“.
(SEEcult.org)