• Search form

29.10.2018 | 18:44

Budućnost u digitalnom svetu

Budućnost u digitalnom svetu

Međunarodna platforma DLD (Digital, Life, Design), koja kroz konferencije i druge javne skupove istražuje način na koji digitalno doba menja život ljudi, društvo i biznis, prvi put je gostovala 29. oktobra u Beogradu u formi salona, a taj stručni skup, na kojem je jedna od zvezda bio uticajni kustos Hans Ulrih Obrist (Ulrich), otvorila je svečano u Narodnom muzeju premijerka Ana Brnabić, ponovivši opredeljnost Srbije za razvoj digitalnih i kreativnih industrija, ali i kulture, obrazovanja i nauke.

Ocenjujući da Srbija “ima talenat da promeni svet”, Ana Brnabić je zahvalila direktorki DLD Stefi Černi (Steffi Czerny) na izboru Beograda kao domaćina tog skupa, ističući da je reč o platformi koja, prema oceni Ekonomista, organizuje jednu od dve najvažnije konferencije inovativnosti u Evropi.

“To nam zaista mnogo znači i ne mogu da vam zahvalim dovoljno na vašem interesovanju za našu zemlju, kompanije, istraživačke institucije, civilno društvo i saradnju sa vladom”, rekla je Ana Brnabić, na čiji se poziv DLD salon i održava u Beogradu, kao deo platforme Srbija stvara (Serbia creates), koja ima za cilj da predstavi Srbiju kao globalno prepoznatljivu zemlju inovacija i kreativnih stvaralaca.

“Lično sam zainteresovana za podršku ovakvim događajima baziranim na znanju, jer nam obezbeđuju mogućnost da delimo informacije i razvijamo odnose”, rekla je Ana Brnabić i za maj 2019. godine najavila još jednu veliku konferenciju posvećenu inovativnosti “World Minds”.

“Kreativnost, inovativnost, inventivnost i genijalnost ključni su za naš razvoj, a na konferencijama kao što je DLD promovišemo srpski talenat i inovacije u zemlji i svetu. Digitalne i kreativne industrije omogućavaju nam da zaobiđemo nasleđene probleme, zastarele infrastrukture i politike i da se globalno takmičimo na svetskom nivou”, naglasila je Brnabić.

Učesnicima DLD salona, koji su tokom dana prisustvovali predavanjima i razgovorima o različitim temama u oblastima virtuelne realnosti, digitalne edukacije, umetnosti, dizajna i gejminga, premijerka je predočila listu od deset najvažnijih rezulotata u proteklih 15 meseci u vezi sa reformom obrazovanja, odnosno uključivanja IT programiranja u osnovnoškolsku nastavu i uvođenja interneta u osnovne škole, te investicijama u startap firme i drugu inovacionu infrastruktutu, predstojećim otvaranjem naučno-tehnološkog parka u Nišu, usvajanjem zakona o e-vladi i e-biznisu…

“Pokazala bih ovih deset tačaka nemačkoj vladi, imala bi mnogo toga da nauči od vas”, rekla je nakon govora premijerke Stefi Černi, koja je osnovala DLD platformu kao deo nemačke izdavačke kuće Hubert Burda Media.

“U Srbiji osećam onaj pionirski duh iz perioda začetka razvoja interneta u Silikonskoj dolini i Tel Avivu. Usmerenost, strast, odlučnost, posvećenost, pozitivan duh i želja preduzetnika, ali i naučnika i predstavnika Vlade da zajedničkim naporima iskoriste jedinstvenu priliku i prednosti digitalizacije, uverili su me da Srbija neće biti slepa tačka na globalnoj digitalnoj mapi sveta, već naprotiv, izvorište njegovog razvoja”, istakla je Stefi Černi.

Iako je premijerka rekla da se iz stručnih krugova čuju povremeno i kritike i istakla da su dobrodošle, Vladu Srbije pohvalio je ovom prilikom i osnivač Nordeusa Branko Milutinović, koji je i na čelu inicijative Digitalna Srbija.

Prema njegovim rečima, kada je pre sedam godina prisustvovao prvi put DLD konferenciji u Minhenu, nije mogao ni da zamisli da će Beograd biti domaćin jednog takvog skupa, koji će otvoriti premijerka, da će u Beogradu, Novom Sadu i Nišu već postojati na stotine kompanija koje se bave programiranjem i drugim poslovima u oblasti digitalnih tehnologija…

Milutinović je takođe zahvalio predstavnicima DLD na prvom dolasku u Srbiju, kojoj je, kako je istakao, potrebno da bude otkrivena i da . “Muka mi je više da slušam reakcije na to da dolazim iz Srbije u stilu: ‘Stvaarno?’”

Među učesnicima DLD salona su bili i Lazar Džamić sa Fakulteta za medije i komunikacije i digitalni ekspert sa internacionalnim iskustvom iz Gugla, Marija Mitrović Dankulov sa Instituta za fiziku, profesorke Sofija Stefanović i Vesna Crnojević-Bengin, jedan od osnivača BioSense instituta, generalni direktor kompanije Donesi.com Srđan Stanković, nezavisna kustoskinja Maja Ćirić i muzička umetnica i aktivistkinja Emilija Jovanović, koje su učestvovale u razgovoru o digitalnom svetu i umetnosti…

Jedna od zvezda DLD salona bio je umetnički direktor Galerije Serpentajn u Londonu Hans Ulrih Obrist, koji je održao predavanje o novim eksperimentima u oblasti umetnosti i tehnologije, pominjući u tom kontekstu prezentaciju opusa arhitekte Zahe Hadid, realizovanu u saradnji sa kompanijom Gugl, ili umetnički projekat mešanja realnosti, koji je realizovao Kristo.

Navodeći i primere korišćenja društvenih mreža, posebno Instagrama – na kojem je i sam vrlo aktivan, Obrist je ocenio da se beogradska umetnička scena dosta promenila u proteklih deset godina – koliko je prošlo od kada je poslednji put bio u Beogradu. Istakao je da se pojavila nova generacija umetnika, a posebno se pohvalio šalom sa natpisom “I Could Change Myself” koji je dobio od Saše Tkačenka.

Od internacionalnih stručnjaka i inovatora gosti DLD salona bili su i Sascha Knopp (AVA), ekspert za digitalno trziste Katja Speck, Aliz Tepfenhart (Burda Digital GmbH), Isabell Welpe (TU Munchen), Ruthi Koren (OSCAR 4b.com), Christopher Schlafer, Wybo Wijnbergen (WeWork)…

DLD platforma pokrenuta je 2005. godine u Minhenu, a među dosadašnjim učesnicima bili su i osnivač Fejsbuka Mark Cukerberg, Erik Šmit iz Gugla, književnici Dipak Čopra i Paolo Koeljo, arhitekta Zaha Hadid, umetnica Joko Ono, pop zvezda Lejdi Gaga

Učesnici DLD salona imali su priliku i da obiđu Narodni muzej, koji je otvoren krajem juna posle 15-godišnje pauze zbog rekonstrukcije.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i