• Search form

30.10.2011 | 15:21

Čitajuće grupe u CZKD-u

Čitajuće grupe Kratkog kursa istorije mišljenja u Jugoslaviji i O pojmu zajednice biće nastavljene 1. i 2. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a posvećene su knjizi “Bit i suvremenost” Vanje Sutlića (1967), odnosno delu “Communism, the Proper Name” čiji je autor Georges Van Den Abbeele.

Čitajuće grupe u CZKD-u

Čitajuće grupe Kratkog kursa istorije mišljenja u Jugoslaviji i O pojmu zajednice biće nastavljene 1. i 2. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a posvećene su knjizi “Bit i suvremenost” Vanje Sutlića (1967), odnosno delu “Communism, the Proper Name” čiji je autor Georges Van Den Abbeele.

Kao deo platforme “Učitelj neznalica i njegovi komiteti: mesto samoobrazovanja - arhiv tekstova, periodike i knjiga jugoslovenske humanistike”, čitajuća grupa “Kratak kurs istorije mišljenja u Jugoslaviji” baviće se 1. novemvra knjigom “Bit i suvremenost” Vanje Sutlića (1967).

Cilj grupe, koja ima do deset stalnih učesnika, jeste da reaktivira odabrane tekstove i njihov zahtev za kritikom, jednakošću i solidarnošću.

“Kratak kurs istorije mišljenja u Jugoslaviji”, koji je organizovan svakog utorka od 25. oktobra do 29. novembra, bavi se pitanjima da li je bilo mišljenja u socijalizmu i, ako jeste, da li su njegovi agencti biti filozofi, pisci, marksisti, pesnici, radnici, partijska inteligencija ili disidenti.

Opšte je rasprostranjeno mišljenje da u socijalizmu nije bilo mišljenja zbog zakonske zabrane govora koja je i “indeks nemogućnosti mišljenja”, s obzirom da su mišljenje i govorenje neodvojiv par.

Kroz izbor i čitanje deset knjiga napisanih u SFRJ grupa će locirati “mesto proboja govorećeg subjekta u prostor teksta i pratiti njegovu sudbinu: logiku premeštanja, dislokacije, bekstva i ponovnog pronalaženja”.

Moderator je Branimir Stojanović, koji je napravio i izbor knjiga.

O pojmu zajednice, na osnovu knjige “Communism, the Proper Name”, čiji je autor Georges Van Den Abbeele, biće reči 2. novembra, uz moderaciju Noe Treister.

Reč “zajednica” (community) deo je svakidašnjeg jezika i izgleda kao da intuitivno već znamo šta ona znači. Zajednica je u osnovi mnogih pojmova: komunizma sa njegovim zahtevom za jednakošću i ravnopravnošću, etničke zajednice, rodne zajednice, političke zajednice, subkulturne zajednice… i njome se naglašavaju ne samo granice i razlike, nego i bivstvovanje u zajednici.
Pitanja koja će grupa pokušati da rasvetli su: da li sadržaj pojma zajednice može biti odvojen od njenog načina postojanja; da li je moguća zajednica u razlici; da li može postojati zajednica bez imena; šta bi ime, esencija, agenda zajednice značile u globalizovanom svetu, u kojem je značenje pojma zajednice holofrazirano od tržišta i moći; odnosno pitanje o zajednici bića, a ne biću zajednice.

Platforma “Učitelj Neznalica i njegovi komiteti” 30. oktobra trebalo je da počne projekat “Razmicanje – imenovati TO ratom” u Muzeju 25. maj, u okviru Oktobarskog salona, ali je u znak podrške studentskim blokadama premeštena na Filozofski fakultet u Beogradu, gde je najavljen plenum sa umetnicima.

Diskusija će biti posvećena problemima radnika u kulturi kao delu širih društvenih problema i predlozima za njihovo sistemsko rešenje.

Koja je veza radnika u kulturi i studentskog protesta i kako možemo sebe da prepoznamo u tome i aktiviramo naše snage; na koji način je društvo vezano za blokadu fakulteta i na koji način umetnički koncepti mogu pokazati tu vezu; koje strategije se mogu razviti u okviru blokade i plenuma i kako im umetnost može doprineti – pitanja su koja će biti razmotrena u diskusiji, uz predlog za formiranje radne grupe studenata i radnika u kulturi.

Projekat “Učitelj neznalica i njegovi komiteti: mesto samoobrazovanja - arhiv tekstova, periodike i knjiga jugoslovenske humanistike” počeo je u februaru 2011. u CZKD-u predstavljanjem izdavaštva Multimedijalnog instituta, kolektiva MAMA iz Zagreba, a za godinu dana predviđeno je predstavljanje i okupljanje 16 izdavačkih projekata iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, uključujući Kosovo.

Nakon toga biblioteka - arhiv “Učitelj neznalica i njegovi komiteti” trebalo bi da preraste u trajni javni arhiv tekstova, periodike i knjiga dostupan za samoobrazovanje.

Zadatak projekta je da kroz kritičku diskusiju, čitajuće grupe, prevodilačke grupe i radionice pisanja, priredi digitalizovanu verziju nazjnačajnijih tekstova, knjiga i periodike jugoslovenske humanistike.

CZKD je jedan od tridesetak učesnika programa beogradske nezavisne kulture “Na sopstveni pogon”, koji od 25. oktobra do 5. novembra na desetak lokacija u gradu predstavlja više od 70 programa gotovo 30 nezavisnih organizacija i inicijativa u kulturi.

Učesnici programa “Na sopstveni pogon” su i ApsArt, Bazaart, BIGZ, Cirkusfera, Centar za razvoj fotografije, Dah teatar, Dez org, ERGstatus, Hop.la!, Kiosk, Kontekst u mesnoj zajednici, Kornet, Kulturni front / KC Grad, Liceulice, Magacin, Mimart, nKA, O3one, Plavo pozorište, KC Reks, Remont, SEEcult.org, Stanica Treći Beograd i ZMUC.

Partneri u projektu su Remont - nezavisna umetnička asocijacija, Kulturni front/Kulturni centar Grad, ZMUC - Zemunski mali umetnički centar, SEEcult.org, Liceulice i Dah teatar - Centar za pozorišna istraživanja, u saradnji sa svim ostalim učesnicima programa “Na sopstveni pogon”.

Projekat je podržala Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima Gradske uprave Beograda.

Medijski sponzori: Tanjug, Beograd 202, B92, Studio B, Politika, Mondo, Izlazak.com, Mreža kreativnih ljudi, Ogledalce.co.rs i SEEcult.org, koji je i jedan od organizatora.

Više o manifestaciji “Na sopstveni pogon” na: www.seecult.org/blogs/na-sopstveni-pogon, a satnica se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav