• Search form

08.11.2013 | 13:03

Da li nam prete nove kulturne politike?

Da li nam prete nove kulturne politike?

Kulturna politika u Srbiji od petooktobarskih promena do danas tema je tribine koju Beton organizuje 11. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a posebno će biti posvećena, između ostalog, i položaju nezavisne kulturne scene, kao i nedavnoj inicijativi grupe pisaca za rešavanje problema u svetu knjige.

Na završnoj, 15. tribini Betona pod nazivom “Da li nam prete nove kulturne politike?” govoriće istoričar umetnosti i bivši pomoćnik ministara kulture Vojislava Brajovića i Nebojše Bradića Branislav Dimitrijević, direktorka Remonta i članica Upravnog odbora Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije Darka Radosavljević Vasiljević i pisac i osnivač uduženja Korokodil Vladimir Arsenijević, jedan od potpisnika inicijative pisaca za redefinisanje stanja na književnoj sceni.

Kako je navela urednica Betonovih tribina Irena Javorski, posle retrogradnog pseudopatriotskog eksperimenta koji je prethodni ministar kulture u vladi naprednjaka Bratislav Petković sprovodio na kulturnoj sceni Srbije, dolaskom novog ministra Ivana Tasovca ponovo se otvara pitanje šta će sačinjavati sadržaj kulturne politike u Srbiji. Nezavisno od sastava Ministarstva kulture, novac iz uvek restriktivnog budžeta do se sada najmanje trošio na nove projekte i programske sadržaje, već dominantno na održanje hladnog pogona, tj. na plate zaposlenih u ustanovama kulture. Od programa su pretežno finansirane proslave: godišnjice državnosti, istorijskih jubileja i crkvenih praznika, dok su umetnici i organizatori kulturnih aktivnosti bili prepušteni sami sebi i projektnom snalaženju.

Povod za razgovor je i nedavna odluka Ministarstva kulture da raskine Protokol o saradnji sa Asocijacijom NKSS, krovnom organizacijom nezavisne scene u kultruri, koja postoji već treću godinu, a okuplja više od 90 organizacija i inicijativa iz gradova širom zemlje.

Takođe, uoči nedavnog 58. Sajma knjiga u Beogradu, 30-ak pisaca pokrenulo je inicijativu za redefinisanje književne scene, predloživši, između ostalog, i da se ustanovi institucija književnih stipendija za pisce, da se izvrši rangiranje književnih časopisa i manifestacija prema njihovom realnom značaju i poboljšaju uslovi otkupa knjiga i rada biblioteka. Povodom te inicijative održana je i javna rasprava sa ministrom Ivanom Tasovcem u Narodnoj biblioteci Srbije, ali iz Ministarstva još nije stigao bilo kakav odgovor na iznete primedbe i predloge.

Postoji li mogućnost da organizacije nezavisne scene budu uvrštene kao obavezna stavka u budžetu za kulturu Republike Srbije, Pokrajine Vojvodine, Grada Beograda ili lokalnih samouprava? Koliko je realno očekivati da Ministarstvo kulture prihvati predlog da izdvaja određeni broj stipendija za pisce i da promeni pristup u finansiranju časopisa, festivala i drugih autonomnih inicijativa u kulturi? Kakva je bila praksa Ministarstva kulture u komunikaciji sa institucijama kulture i predstavnicima nezavisne scene od 5. oktobra do danas, odnosno da li je ikada kod bila formulisana ili sprovođena konzistentna kulturna politika? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici tribine, kojom Beton završava projekat “Ka razvijenoj demokratiji koji je bio posvećen širokom spektru tema - od osnova “obrazovanja za demokratiju” do krize savremenih demokratija i novih oblika moći u globalnom društvu kontrole.

Projekat je realizovan uz podršku Fonda za otvoreno društvo u Srbiji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r