Dani italijanskog filma, uz omaž Feliniju
Najnovija ostvarenja italijanske kinematografije, uz poseban program posvećen Federiku Feliniju, biće održani od 24. do 28. oktobra u Beogradu, a potom i u Novom Sadu i Nišu,
U organizaciji Ćinećite (Cinecitta), jednog od najvažnijih evropskih filmskih i fotografskih arhiva, Italijanskog instituta za kulturu i MTS dvorane, publika novopokrenute manifestacije “Cinema Made in Italy” videće devet najnovijih ostvarenja italijanske kinematografije, uz poseban program od pet filmova Federika Felinija (1920-1993), povodom 30 godina od smrti tog slavnog reditelja i 60 godina od njegovog kultnog ostvarenja “Osam i po”.
U selekciji kritičara Đorđa Gozetija, u saradnji sa Igorom Stankovćem iz MegaCom Filma, program obuhvata filmove koji prikazani proteklog leta na Venecijanskom festivalu, kao i one koji su uspešno učestvovali na drugim velikim festivalima širom sveta, poput Kana, Roterdama i Toronta, a među njima su i ostvarenja koja tek stižu u italijanske bioskope.
Za otvaranje 24. oktobra u MTS dvorani odabrana je “Beskrajna nedelja” (Una domenica sterminata) Alena Paronija, u prisustvu tog reditelja, koji je dobio nagradu FIPRESCI i nagradu žirija u Veneciji. Ta drama prati Brendu, Aleksa i Kevina koji su negde između provincije i srca velike prestonice Italije, Rima. Kada Brenda sazna da je u drugom stanju, troje tinejdžera se prvi put suočavaju sa izazovima odrastanja. Njihova nezavisnost i sloboda, kao i njihova patnja društvenih autsajdera, stavljeni su u iskušenje.
Među najavljenim filmovima je i “Adađo” reditelja Stefana Solime, za koji je Đanmarko Frankini dobio u Veneciji nagradu za najboljeg mladog glumca, a to ostvarenje nagrađeno je i za najbolju muziku.
Program obuhvata i film “Sunce budućnosti” proslavljenog reditelja, scenariste i glumca Nanija Moretija, premijerno prikazan ranije ove godine u Kanu, te “Vatromet” Đuzepea Fjorela, kao i ostvarenja mladih reditelja koji se bave temom odnosa mladih prema savremenom svetu.
Sunce budućnosti, Nani Moreti
Najavljen je i film “Mimi - Princ tame” (Mimì - Il principe delle tenebre) Branda de Sike, unuka proslavljenog reditelja Vitorija de Sike, čiji je glavni junak tinejdžer - siroče sa deformisanim stopalima, koji radi u piceriji u Napulju. Sudbonosnog dana sreće Karmilu, mladu devojku, ubeđenu da je ona potomak grofa Drakule. Oni odlučuju da zajedno pobegnu iz ciničnog i nasilnog sveta u kojem žive.
Autorka Lida Patituči, najavljena među gostima, obratiće se publici nakon projekcije filma “Kao ovce među vukovima” (Come pecore in mezzo ai lupi) 26. oktobra. Glavni likovi su brat i sestra koji se godinama nisu videli, a pronalaze se u istoj pljački na suprotnim stranama - ona kao policajka, a on kao kriminalac. Stare rane ponovo isplivavaju na površinu i oni moraju da naprave izbor koji ozbiljno može da ugrozi njihove ciljeve.
Kao gošća je najavljena i rediteljka Đinevra Elkan koja će predstaviti film “Rekao sam ti” (Te l’avevo detto), čija se radnja događa u Rimu, tokom januarskog vikenda, kada stiže iznenadni toplotni talas. Sunce je u početku prijatno, ali vrućina brzo eskalira do zastrašujućeg stepena što dovodi do toga da ljudi i životinje gube samokontrolu.
U filmu “Prelepo leto” rediteljke Laure Luketi jednu od glavnih uloga tumači mlada Deva Kasel, ćerka Monike Beluči i Vensana Kasela.
Poseban deo programa manifestacije Cinema Made in Italy posvećen je maestru italijanske kinematografije Federiku Feliniju, a obuhvata njegove filmove “Dangube”, “Sladak život”, “Osam i po”, “Đulijeta među duhovima” i “Glas mesaca”.
Povodom pokretanja Dana italijanskog filma, ambasador Italije u Srbiji Luka Gori istakao je na najavnoj konferenciji za novinare značaj kulture u razvoju odnosa dve zemlje, a posebno ulogu filma u tom procesu. Naglasio je i tradiciju koja postoji u saradnji u oblasti kinematografije, koju bi trebalo da dodatno pospeši i sporazum o koprodukciji filmova. Dani italijanskog filma, kako je istakao Gori, nastavljaju tu tradiciju, a organizovani su uporedo sa Nedeljom italijanskog jezika. “Italijanski film takođe predstavlja naš jezik u svetu”, naglasio je Gori.
Direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Roberto Činkota skrenuo je pažnju na dolazak autora koji će učestvovati u razgovorima sa publikom posle projekcija, posebno pominjući da će Dani italijanskog filma biti održani i u Novom Sadu i Nišu (u novembru), a nakon toga i u Severnoj Makedoniji i u Crnoj Gori. “Jako nam je važno da promovišemo italijanski film u svetu”, naglasio je Činkota.
Kristina Kasano iz Ćinećite istakla je važnost promovisanja mlađih autora: “Gosti će biti mladi autori koji su veoma srećni što će imati priliku da dođu u Beograd. Naša misija je da na svakoj manifestaciji u svetu prusustvuju i autori filmova. Reditelji kada se nađu u bioskopskim salama koje nisu italijanske mogu direktno da vide reakciju publike, a to je za autore, i za poruku koju žele da pošalju svojim filmovima, veoma važno”.
*Foto: Filip Olćan
Studio Ćinećita, inače, jedan je od najvažnijih evropskih filmskih arhiva u kojem se nalaze najznačajniji materijali evropske i italijanske kinematografije. Reč je o velikoj audiovizualnoj zbirci Archivio Luce koja se bavi istorijom 20. veka, a upisana je u Uneskov registar Sećanje sveta (Memory of the World). Ćinećita promoviše italijansku kinematografiju i kao član Evropske filmske promocije (EFP). U pitanju je organizacija čiji je jedini akcionar Ministarstvo ekonomije i finansija, a prava akcionara vrši Ministarstvo kulture Italije.
Manifestaciju Cinema Made in Italy podržali su Ministarstvo kulture Srbije, Opštine Stari grad i ambasada Italije.
Publika će, nakon premijernih projekcija u MTS dvorani, imati priliku da pogleda savremene italijanske filmove dan kasnije u bioskopu Cine Grand BIG Rakovica.
Festivalski sajt je daniitalijanskogfilma.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)