Demanti i poziv LGBT zajednici
Vikimedija Srbije odbacila je kao neosnovane optužbe o svojoj homofobičnosti i pozvala LGBT zajednicu da se uključi u stvaranje sadržaja za Vikipediju na srpskom jeziku, poštujući pravila slobodne enciklopedije.
Vikimedija Srbije odbacila je kao neosnovane optužbe o svojoj homofobičnosti i pozvala LGBT zajednicu da se uključi u stvaranje sadržaja za Vikipediju na srpskom jeziku, poštujući pravila slobodne enciklopedije.
Navodeći da relevantne LGBT organizacije na Vikipediji na srpskom jeziku imaju svoje mesto, te da još od 2007. godine postoji članak o organizaciji Queeria, jedan od osnivača i globalni administrator Vikimedije Srbije Miloš Rančić dodao je , naveo je u saopštenju i da je LGBT tematika relativno kvalitetno obrađena, što uključuje i članke “lezbejka”, “gej”, “biseksualnost”, “transrodnost”, “homofobija” i “pregled LGBT istorije”.
“Vikipedija je isključivo orijentisana ka relevantnom znanju, a nikako
ka bilo čijim interesima, političkim ili ideološkim. Za rad na
Vikipediji nije bitna ideološka, politička ili seksualna orijentacija i
pravila su ista za sve. Ukoliko određena grupacija ima interesa da
određeni članak o relevantnoj organizaciji bude plasiran na Vikipediji,
slobodna je da ga napiše i objavi, ali samo poštujući pravila slobodne enciklopedije”, dodao je Rančić.
Prema njegovim rečima, među postojećim člancima na Vikipediji na srpskom jeziku moguće je pronaći članke o istaknutim ličnostima različitih rasa, vera, ideoloških ubeđenja, seksualnih orijentacija, što je čvrst dokaz da ne postoji isključivost zajednice prema bilo kojoj grupaciji, već samo prema vandalizmu i kršenju pravila slobodne enciklopedije.
Tako su izbrisani i samopromotivni članci slikara, ali to ne znači
da je Vikipedija homofobična, dodao je Rančić.
Rančić je podsetio i da je slobodna ekciklopedija Vikipedija, kao najveća
u istoriji čovečanstva, otvorena za sve koji žele da doprinesu stvaranju i širenju slobodnog znanja. Koncept slobodnog znanja zasnovan je na humanističkoj ideji koja je ponekad bila predmet kritika i zloupotreba kompanija, političkih partija, verskih zajednica, različitih društvenih grupa i pojedinaca koji su u Vikipediji videli mogućnost promocije sebe, svojih tumačenja ideologija, istorije ili proizvoljnih opisa i definisanja vrednosti.
Kada se utvrdi da je u pitanju kršenje pravila Vikipedije, među kojima
je i samopromocija, vikipedijanska zajednica hitno reaguje štiteći
kredibilitet projekta uklanjajući takve članke, naveo je Rančić i pozvao u ime zajednica oko Vikipedije pripadnike svih organizacija i svakog zainteresovanog pojedinca, uključujući i pripadnike LGBT populacije, da se uključe u stvaranje sadržaja za Vikipediju na srpskom jeziku, poštujući pravila slobodne enciklopedije.
Kada su u pitanju organizacije ili kompanije, pravila su jasna i administratori ih se pridržavaju bez obzira u čijem je interesu određeni članak. Jedno od bitnih pravila slobodne enciklopedije je to da se članak o određenoj organizaciji može publikovati samo ukoliko je organizacija društveno relevantna.
Konkretno, to bi značilo da organizacija treba da ima svoju istoriju, aktivnosti koje su bile drušveno uočene i prepoznate kao izraz interesa određene društvene grupe.
U suprotnom bi svaka novonastala organizacija svoju istoriju i relevantnost kreirala uz pomoć slobodne enciklopedije, a to nikako ne može biti cilj, jer Vikipedija nije informativni medij koja utvrđuje i publikuje istinu, već je enciklopedija koja svoj prostor ustupa relevantnim člancima.
(SEEcult.org)