Devet godina CK13
Omladinski centar CK13 u Novom Sadu obeležava 13. aprila devet godina rada tokom kojih je postao jedno od nezaobilaznih centara nezavisne kulturne scene, čiji značaj uveliko prevazilazi lokalni kontekst.
Kao i svake srede, zainteresovani su pozvani na “Zajedničku vegansku večeru” koju priprema kolektiv Otvorene kuhinje CK13, a potom će biti održan koncert novosadskog sastava Deep Steady – instrumentalnog ska/džez/rege benda, u kojem sviraju muzičari iz grupa Lost Propeleros, Ringišpil, Rab L Khali, Microsonic i Saigon Express.
Ulaznica je donacija za Deep Steady, koji čine Dušan Maurić (gitara), Vuk Čuvardić (kontrabas), Sava Botić (klavijature), Predrag Okiljević (tenor saksofon) i Marko Marić (bubnjevi).
Tokom slavljeničke večeri nastupiće i ad hoc bend iznenađenja, koji će, kako je najavljeno, iznenaditi prisutne i tajmingom i repertoarom.
Omladinski centar CK13 je alternativni i edukativni prostor namenjen podsticaju i razvoju društvenog angažmana i političkog aktivizma pre svega mladih, koji podrazumeva visok stepen samoorganizacije i samoodrživosti aktivnosti mladih generacija i njihovih nezavisnih akcija.
CK13 osnovale su tri nezavisne organizacije iz Novog Sada: Kružok, Alternativna kulturna organizacija (AKO) i Centar za nove medije_kuda.org, u nastavku njihovog zajedničkog rada na problemima desnog ekstremizma, fašizma, nacionalizma i ksenofobije.
Omladinski centar CK13 pokrenut je usled dramatičnog nedostatka alternativnih, vanškolskih edukativnih i medijskih centara u Novom Sadu, koji konceptualno povezuju različite potrebe mlade populacije i koji su otvoreni i dostupni upravo mladima.
“Sistemska nebriga vladajućih struktura za razvoj javnih i nezavisnih kulturnih i omladinskih prostora u Novom Sadu od 1980-ih godina do danas, dovela je najpre do devastacije tih prostora, a zatim i do marginalizacije društvenog angažmana mladih generacija. Danas, bilo kakav oblik nezavisnog društvenog angažmana trpi značajan pritisak instrumentalizacije, gde se pod kapom neoliberalizma opravdava njegova veza sa specifičnim i vrlo uskim značenjem demokratizacije i sa nekritički prihvaćenim mehanizmima ekonomske normalizacije. Na taj način, svaki aktivizam u polju kulture, umetnosti, društva i politike postaje komodifikovan i otuđen od svog prvobitnog značenja, kao potencijala za pokretanje konkretnih i kontroverznih društvenih promena”, navode u CK13 povodom razloga za pokretanje tog alternativnog kulturnog centra, koji deluje kroz različite metode transdisciplinarnosti i umrežavanja kao prostor namenjen javnim diskusijama, istraživačkim projektima, nezavisnom izdavaštvu, koncertima, radionicama i predavanjima.
U tom smislu, CK13 predstavlja tačku integracije različitih društveno-političkih inicijativa i njihovog zajedničkog rada na istraživanju desnog ekstremizma u našem društvu, (anti)-rasizma, (anti)-fašizma i (anti)-nacionalizma, u okviru istraživackog centra, biblioteke i arhiva Omladinskog centra.
CK13 je u više navrata i sam bio na udaru ekstremista, koji su nanosili materijalnu štetu na objektu u kojem se nalazi.
Otvaranje CK13 omogućeno je inicijalnom podrškom fondacije Schueler Helfen Leben iz Berlina, koja je obezbedila finansijska sredstva za kupovinu “Crne kuće” u Vojvode Bojovića 13.
Omladinski centar CK13 je jedna od oko 90 članica Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS).
(SEEcult.org)