Digitalna foto istorija ex-YU
Muzej istorije Jugoslavije omogućio je digitalizacijom svog istorijskog foto arhiva pretraživanje onlajn baze od 150.000 fotografija doživotnog jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita, snimljenih od 1947. do 1980. godine.
Projekat “Digitalizacija istorijskog foto arhiva MIJ”, svečano predstavljen 27. novembra u bioskopu Muzeja 25. maj, realizovan je zahvaljujući podršci Telenor fondacije, a omogućava pretraživanje baze koja do sada nije bila dostupna javnosti.
Bazu je moguće pretražiti po datumima, ponudjenim ključnim rečima, kao i ponudjenim listama ličnosti, mesta, država i bilateralnih odnosa.
Kroz foto arhiv doživotnog predsednika SFRJ ispričan je važan deo istorije 20. veka, a osim pretraživanja baze po različitim kriterijumima, moguće je, otvaranjem naloga, praviti i sopstvene galerije izabranih fotografija.
Foto-građa MIJ dokumentuјe društveno-političku aktivnost Јosipa Broza sa više od 150.000 crno-belih fotografiјa (formata 18x24 cm) i 800.000 negativa, kojima su obuhvaćeni svi značaјni događaјi od 1947. do 1980. godine u kojima je učestvovao i kojima je prisustvovao Tito. Fotografski su zabeležena Titova putovanja u zemlji i inostranstvu, posete stranim/nih šefov(im)a država i vlada, susreti sa svetski poznatim ličnostima iz svih sfera јavnog života, istupanja na međunarodnim skupovima i kongresima, momenti iz njegovog svakodnevnog života.
Projekat digitalizacije foto-građe MIJ predstavlja saradnju muzejskih, arhivskih i informacionih stručnjaka u cilju iznalaženja novih pristupa kulturnom nasleđu. Aktivnosti na projektu uključuju istraživanje i indeksiranje fotografija, zaštitu muzejske građe kroz digitalizaciju, razvijanje softverskih rešenja za obradu i onlajn interaktivni pristup materijalu, kao i promociju mogućnosti koje projekat pruža istraživačima i široj zajednici na internetu.
Projekat ukazuje, kako ističu u MIJ, i na uticaj koji fotografija ima na percepciju i razumevanje istorijskih momenata, kao i na to kako se ti trenuci transformišu od vizure jedne ličnosti (fotografa) u sliku “kolektivnog sećanja”. Digitalizacija fototeke MIJ pružiće posetiocima, kako onima koji posećuju realni muzej, tako i onima koji posećuju virtuelni MIJ, mogućnost da bolje razumeju, ali i preispituju odnos ikoničnih fotografija i kolektivnog sećanja na događaje koje te fotografije dokumentuju. Pored unapređivanja dostupnosti muzejskog materijala i načina njegove eksploatacije, projekat doprinosi povećanju sadržaja na srpskom jeziku na internetu, u naučnim projektima, odnosno podizanju nivoa razvijenosti informacionog društva u Srbiji.
Podrška Telenor fondacije omogućila je timu MIJ uspešnu realizaciju projekta i obezbedila uslove za popularizaciјu i promociјu arhivskog nasleđa i muzeјske građe, a time i doprinos razvoјu informacionog društva i društva znanja.
Za organizaciju i koordinaciju projekta zaslužni su Katarina Živanović i Ivan Manojlović, a koordinator istraživanja bio je kustos MIJ Radovan Cukić. U istraživanju i indeksiranju materijala učestvovali su i Jovana Nedeljković i Marko Radovanović.
(SEEcult.org)