• Search form

23.10.2017 | 22:43

Dobre prakse

Dobre prakse

Remont – nezavisna umetnička asocijacija ugostiće 24. oktobra Janku Vukmir iz Instituta za savremenu umetnost (ISU) u Zagrebu, kao i Igora Kuduza i Simona B. Naratha, dvojicu autentičnih autora hrvatske umetničke scene čije raznoliko profesionalno delovanje karakteriše svest o neophodnosti umetničke autonomije u širem polju kulture.

Gosti iz Zagreba učesnici su prvog događaja u okviru projekta “Dobre prakse”, koji Remont realizuje u saradnji sa ISU iz Zagreba i Fakultetom za stvari koje ne mogu da se nauče iz Skoplja i Bitolja, a nastao je iz želje da se “ukaže na ključne regionalne fenomene (individualce, organizacije) koji opstaju na ovom nestabilnom podučju već duže vreme, a imaju bogato iskustvo i svojim primerom utiču na promene i pokretanje novih inicijativa”.

Promovisanjem primera dobrih praksi, partneri u tom projektu žele i da ohrabre i podrže nove generacije da se beskompromisno bore za svoje ideje.

Posetioci Remonta imaće priliku da se upoznaju sa praksama gostiju iz Zagreba kroz prezentaciju radova i umetničkog iskustava, međusobni dijalog i razgovor sa publikom.

Igor Kuduz (Zagreb, 1967) jedan je od suosnivača ISU i dizajner svih publikacija te organizacije, kao i niza publikacija u oblasti kulture i nezavisne kulture (ne samo) u Hrvatskoj. Predaje dizajn medija na Sveučilištu Sjever u Koprivnici. Bio je kustos više izložbi, uglavnom  fotografskih, samostalno ili s Marinom Viculin (1957-2015.) Takođe, izlagao je na izložbama i video festivalima u Hrvatskoj i inostranstvu. U svom radu većinom koristi crtež, video i fotografiju, te je jedan od najaktivnijih autora knjiga umetnika u Hrvatskoj.

Simon B. Narath diplomirao je slikarstvo 1992. kod Đure Sedera na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a od 1993. se bavi digitalnom 2D i 3D animacijom, radi kao reditelj, scenograf, CGI  artist/dizajner/animator… na mnogim umetničkim i komercijalnim projektima u raznim disciplinama, od teatra, muzike i multimedije do reklama i muzičkih i TV spotova. S Vladislavom Kneževićem je inicijator jedinih nekoliko TV programa posvećenih video umetnosti - Modul 8, Videodrom i Animatik, koji su išli na HRT-u. Jedan je od inicijatora festivala eksperimentalnog filma 25 FPS. Kolegije vezane za film i animaciju predavao je na gotovo svim likovnim akademijama u Hrvatskoj, a sada na UNINu Koprivnici na odseku Medijskog dizajna. Radi kao umetnički direktor u produkcijskoj kući Zagreb Film. Objavio je 2017. u vlastitom izdanju knjigu stripa “Saturn's Circle” u kojoj je autor crteža i scenarija, bez teksta.

Institut za savremenu umetnost, organizacija koja se bliži svom 25 rođendanu, izrasla je iz nekadašnjeg Centra za savremenu umetnost (SCCA-Zagreb). U vreme osnivanja 1993. godine, SCCA-Zagreb je imao cilj da postane nadogradnja već postojećem sistemu institucija savremene umetnosti u Hrvatskoj, promoviše likovno i ostalo umetničko stvaralaštvo, te uvodi gde je bilo potrebno izradu umetničke dokumentacije u skladu s međunarodnim standardima i gradi prepoznatljivu mrežu produkcije savremene umetnosti na području na kojem deluje. Tako je delovao kao logistički centar za pomoć umetnicima i njihovoj promociji. Četvrt stoleća kasnije, ISU ima svoju galeriju, biblioteku i arhivu, osnivač je (2002) nagrade “Radoslav Putar” i manifestacije (2015) “Zagrebački vikend galerija”.

Institut je osnovalo 13 istoričara umetnosti, kustosa, umetnika, fotografa, dizajnera, izdavača, profesora na Zagrebačkom sveučilištu i novinara. ISU se danas zalaže za stvaranje prostora delovanja u kojem umetnost može da ostane autonomna i verna sebi, a ne zadacima kulturne politike i menadžmenta.

Projekat “Dobre prakse” podržan je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r