Fuga smrti, omaž Celanu
Izložba “Paul Celan: Fuga smrti” predstavlja od 8. jula u galeriji Sinagoga Narodnog muzeja u Nišu radove umetnika iz 12 zemalja, a priređena je povodom 90 godina od rođenja i 40 godina od smrti Celana (1920-1970), jednog od najznačajnijih pesnika 20. veka, koji je ostavio dubok uticaj na mlađe pesnike širom sveta. Celan je, osim na originalnom, nemačkom, objavljivan i na svim značajnijim svetskim jezicima, a i sam je prevodio sa osam svetskih jezika.
Izložba “Paul Celan: Fuga smrti” predstavlja od 8. jula u galeriji Sinagoga Narodnog muzeja u Nišu radove umetnika iz 12 zemalja, a priređena je povodom 90 godina od rođenja i 40 godina od smrti Celana (1920-1970), jednog od najznačajnijih pesnika 20. veka, koji je ostavio dubok uticaj na mlađe pesnike širom sveta.
Celan je, osim na originalnom, nemačkom, objavljivan i na svim značajnijim svetskim jezicima, a i sam je prevodio sa osam svetskih jezika.
Izložba je nazvana prema Celanovoj pesmi “Fuga smrti”, koja je i naziv knjige njegove poezije koju je preveo i objavio u izdanju “Gradine” iz Niša Zvonimir Kostić Pelanski.
Prema rečima Pelanskog, ni prostor, ali ni povod, ne dopušta bilo kakvu literarnu analizu te, po mnogima, najpoznatije Celanove pesme, upravo zato što je prepuštena svojevrsnim tumačima, kakvi su likovni umetnici.
Njihova dela, iskazana u najrazličitijim tehnikama, na svoj način otkrivaju impresije svojih autora i ujedno predstavljaju omaž tom velikom i tragičnom pesniku.
Reč je o autorima iz Izraela, Nemačke, Austrije, Švedske, Celanove rodne Rumunije, Engleske, Kanade, Japana, Turske, Bugarske, Makedonije i Srbije.
Iz Nemačke učestvuju: Renate Pfrommer, Ingo Cesaro, Doris von Klopotek, Reinmar Senftleben i Volker Beier, iz Austrije: Kurt Stadler i Wilhelm Schramm, a iz Turske: Ismail Coban. Iz Rumunije: Corina Nani i Alexandru Jakabhazi.
Među učesnicima izložbe je i bugarski umetnik Spartak Paskalevski, dok iz Izraela učestvuju: Dina Merhav, Doron Elia, Rory Allweis, Ruth Schreiber, Aviva Shemer i Arieh Weiss, a iz Makedonije Fehim Husković i Trajče Blaževski.
Iz Engleske učestvuje Yael David-Cohen, iz Kanade Jennifer Garrett, iz Švedske Richard Görtz i Hans Verduijn, iz Japana Misako Aoki, a iz Srbije: Miomir Cvetković, Slobodan Radojković, Miodrag Anđelković, Milivoje Novković, Đuro Radonjić, Dobrivoje Jevtić, Dragan Perić, Stevan Cvetković, Brankica Jovanović, Vladimir Vlajić, Velizar Krstić, Stevan Kitić, Slavica Erdeljanović Curk, Franc Curk, Mile Simić, Risto Antunović, Živojin Ćelić, Petar Ognjanović, Ivan Hadži Tančić i Zvonimir Kostić Palanski.
Realizaciju izložbe podržali su Narodni muzej u Nišu, Savetu za kulturu grada Niša i Rotary klub Niš, a otvoriće je ataše za kulturu nemačke ambasade u Beogradu Karin Maršal.
Izložba će biti otvorena do 31. jula.
(SEEcult.org)