• Search form

12.05.2009 | 11:00

Honorarci u borbi za prava

Predstavnici više od 40 omladinskih i drugih organizacija, okupljenih u inicijativu "Honorarci Srbije u borbi za svoja prava", najoštrije su protestovali protiv drakonskog povećanja poreza i doprinosa na neto honorare, zahtevajući od Ministarstva za omladinu i sport i drugih nadležnih ministarstava da se hitno zauzmu za povlačenje spornih zakonskih odredbi.

Honorarci u borbi za prava

Predstavnici više od 40 omladinskih i drugih organizacija, okupljenih u inicijativu "Honorarci Srbije u borbi za svoja prava", najoštrije su protestovali protiv drakonskog povećanja poreza i doprinosa na neto honorare, zahtevajući od Ministarstva za omladinu i sport i drugih nadležnih ministarstava da se hitno zauzmu za povlačenje spornih zakonskih odredbi.

Inicijativa "Honorarci Srbije u borbi za svoja prava" pokrenuta je povodom stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana 8. maja, a njeni osnovni ciljevi su izmena novih zakonskih resenja prema kojima porez na autorske honorare iznosi 50,6 odsto za zaposlene i čak 76,8 odsto za nezaposlene, kao i nalaženje dugoročnog održivog rešenja statusa honoraraca u Srbiji.

Pokretači inicijative zatražili su od Ministarstva za omladinu i sport da hitno i energično stane u odbranu opstanka omladinskih organizacija, zauzme javni stav o problemu povećanja poreza i doprinosa, kao i da svim raspoloživim sredstvima utiče na povlačenje spornih zakonskih odredbi.

“Bez obzira na to da li je zakonodavac ovom merom želeo da napuni državnu kasu ili da uvede red u oblast autorskih honorara, način na koji to država pokušava da uradi samo će proizvesti kontraefekat i ojačati sivu zonu ekonomije”, navedeno je u zajedničkom saopštenju četrdesetak organizacija, koje su pozvale i ostale da im se pridruže.

Prema njihovom mišljenju, najteže će stradati oni kojima su autorski honorari za povremene i kratkoročne poslove osnovni oblik obezbeđivanja egzistencije, a to su u prvom redu nezaposleni mladi, aktivisti nevladinih organizacija, brojni umetnici raznih profila i spoljni saradnici medijskih kuća.

“Uvođenje tako brutalnih poreskih stopa blokiraće kulturno-umetničku produkciju u zemlji i izazvaće ogroman haos u funkcionisanju civilnog društva”, naveli su pokretači inicijative, dodajući da, kao organizacije koje se u radu posebno bave mladima, zahtevaju hitnu reakciju i od ostalih nadležnih ministarstava.

Inicijativa je pokrenula i grupu na Fejsbuku, koja je za četiri dana okupila 880 članova (www.facebook.com/group.php?gid=72652727700).

Inicijativi su se do sada priključili: AIESEC, Beograd, ALTERO - Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje, Beograd, BalkanIDEA, Novi Sad, Beogradska otvorena škola, Centar za decu i omladinu, Vrnjačka Banja, Centar za građansko delovanje, Obrenovac, Centar za integraciju mladih, Beograd, Centar za omladinski rad, Novi Sad, Društvo za pomoć deci sa posebnim potrebama "Naši snovi", Valjevo, Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine, Niš, Edukativni centar Roma, Subotica, Esperanca, Novi Sad, Euroinicijativa, Beograd, FORCA, Požega, Građanske inicijative, Beograd, Grupa "Hajde da...", Beograd i Grupa PAAD, Novi Bečej.

Priključili su se i Gypsy Soul, Bor, Humanitarno udruženje Roma, Niš, Inkluzivni pokret, Beograd, Kancelarija za mlade Obrenovac, Klub Mirabela, Beograd, Klub OPA "Omladina preuzima akciju", Beograd, Moja Srbija, Beograd, Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR), NVO Roma "Ruke prijateljstva", Kraljevo, Omladinski klub Novi Bečej, OSMEH - Organizacija za Solidarnost, Mobilnost, Ekologiju i Humanost mladih, Beograd, Queeria centar, Beograd, Razvojni fond za mlade, Novi Sad, SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja u Beogradu i Novom Sadu, Studentska unija Beograda, Udruženje Romkinja "Osvit", Niš, Udruženje "Stav +", Subotica, Udruženje za pomoć obolelim od hroničnih virusnih hepatitisa - HRONOS, Smederevo, Udruženje žena Peščanik, Kruševac, Urban-In, Novi Pazar, Viktimološko društvo Srbije, Beograd, Volonterski centar Vojvodine, Novi Sad i Ženski centar Užice.

Izmene Zakona o porezu na dohodak građana kritikovalo je nedavno i Ministarstvo kulture, navodeći da će nove zakonske odredbe negativno uticati na umetničko stvaralaštvo i na sam rad umetnika.

Prema oceni tog ministarstva, nove zakonske odredbe mogu dovesti ustanove kulture u poziciju nemogućnosti ispunjavanja umetničke i finansijske obaveze prema angažovanim saradnicima.

Ministarstvo je saopštilo i da je na tu činjenicu ukazalo dajući svoje mišljenje na predložene izmene člana 56. Zakona (član 7. Nacrta zakona), a najavilo je da će i u narednom periodu nastojati da “svim raspoloživim sredstvima zaštiti položaj stvaralaca u Srbiji i utiče na zakonske promene koje se odnose na poboljšanje tog položaja”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav