I kultura na Geosrbiji
Baza podataka o ustanovama kulture i zaštićenim kulturnim dobrima uključena je u geoprostornu mapu Srbije - Geosrbija.rs.
Uređeni podaci, sortirani u kategorije i setove, dostupni su na četiri jezika (srpski, engleski, ruski, kineski), a prema navodima Ministarstva kulture i informisanja, to je prvi takav set podataka u Evropi po načinu povezivanja sa ostalim geoprostornim podacima, ali i po prikupljanju arheološke dokumentacije i integracije sa Nacionalnom infrastrukturom geoprostornih podataka (Geosrbija.rs).
Ministarstvo kulture i informisanja je, u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom, napravilo bazu podataka u dve kategorije: zaštićena kulturna dobra (nepokretna kulturna dobra od izuzetnog značaja, nepokretna kulturna dobra od velikog značaja i zaštićena nepokretna kulturna dobra) i ustanove kulture (arhivi, biblioteke, bioskopi, zavodi za zaštitu spomenika, zavodi za kulturu, muzeji i galerije sa fondom, pozorišta i polivalentni centri za kulturu), saopšteno je 20. decembra na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Borko Drašković, Vladan Vukosavljević, Dejan Masliković, foto: Ministarstvo kulture
Ministar Vladan Vukosavljević istakao je da je kreiranje mape ustanova kulture Srbije odličan primer kako ustanove i institucije iz različitih oblasti mogu i treba da sarađuju u korist građana i celokupnog društva.
“Saradnja sa Republičkim geodetskim zavodom omogućila je da se mapa i podaci migriraju na geoportal Srbije i predstave jedan od značajnijih segmenata državne digitalne infrastrukture”, rekao je Vukosavljević.
Pomoćnik ministra kulture Dejan Masliković istakao je da suština digitalizacije nije samo pretvaranje analognog u digitalno, fotografisanje i skeniranje dokumenata, već i “omogućavanje dostupnosti tih podataka građanima i stvaranje jednog novog sveta otvorenih podataka koji će značajno doprineti unapređenju naučno-istraživačkog rada, obrazovnog sistema, razvoju privrede i kreativnih industrija”.
Beogradska tvrđava
Za svaku od jedinica urađeni metapodaci su harmonizovani i povezani sa ostalim prostornim podacima. Takav način obrade i organizacije omogućava njihovo kombinovanje sa preostalih 214 setova podataka javnog sektora koji su takođe dostupni na pomenutom sajtu.
“Svi podaci koji su vezani za kulturu u sinergiji su sa ostalim podacima javnog sektora i proizvode neverovatne informacije koje mogu da koriste sve strukture, potpuno besplatno”, rekao je direktor Geodetskog zavoda Borko Drašković.
Dečani
Ministarstvo kulture i informisanja u celokupnom procesu promocije digitalne transformacije kulture, ali i celokupnog javnog sektora, u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom, preko digitalne platforme Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka najavljuje novi pristup digitalizacije objedinjene arheološke dokumentacije modelom crowdsourcing-a. Takav način povezivanja i integrisanja areheoloških sa ostalim geoprostornim podacima, kako je istaknuto, jedinstven je u Evropi.
(SEEcult.org)