Ilić-Gverović u Tejtu
Izložba “Izvrnuta kuća” (Inverted house) umetnika Siniše Ilića iz Srbije i Tine Gverović iz Hrvatske biće otvorena 21. novembra u Muzeju Tejt Modern u Londonu, u saradnji sa Muzejem savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), a polazi od pitanja namene muzeja danas kroz posmatranje sličnosti u promišljanju programa i rada dve institucije, uprkos jasnim ekonomskim i socijalnim razlikama dve zemlje.
Izložba je deo projekta saradnje dve institucija i kustoskinja Une Popović i Hane Devar na dve izložbe - nakon “Izvrnute kuće” u Tejt Modern, sredinom 2014. godine u Salonu MSUB biće otvorena izložba na kojoj će sličnu temu preispitati radovi drugih umetnika.
Siniša Ilić i Tina Gverović, koji već duže vremena realizuju zajedničke projekte, prikazaće radove koji su umetnički odgovor na samu zgradu čuvenog londonskog muzeja savremene umetsnosti, njegove zbirke i posetioce, ali su i odraz širih međunarodnih tema koje povezuju MSUB i Tejt Modern u globalnom kontekstu.
Dvoje umetnika je za izložbu “Izvrnuta kuća” pripremilo kolaborativni rad specijalno urađen za tu priliku.
Kustoskinja MSUB-a i ko-kustoskinja izložbe Una Popović kaže da je saradnja sa renomiranim londonskim muzejem i tema kojom se izložba bavi od velikog značaja za MSUB, budući da skreće pažnju na pitanje pozicije umetnosti i kulture danas, ali i na postojanje jedinstvenog stava koji u svetu umetnosti postoji, uprkos različitim sredinama i kontekstima iz kojih dolazimo.
“Pitanje namene muzeja danas, kroz promatranje sličnosti u promišljanju programa i rada dve institucije, uprkos jasnim ekonomskim i socijalnim razlikama dve zemlje, jeste polazna tačka ovog projekta. Ali sama tema izložbe jeste šira i ponudila je umetnicima, Siniši i Tini, da promisle o prostoru Muzeja Tejt Modern, a kroz to vizualizuju globalnu i internacionalnu priču stvaranja, konzumiranja i prisvajanja umetnosti”, navela je Una Popović povodom izložbe, koja je prvi deo projekta saradnje MSUB-a i Tejt.
Dok je zgrada MSUB-a na Ušću zatvorena već sedam godina i postavlja se pitanje izlaganja zbirki, upotrebe i komunikacije sa publikom, Tejt Modern je, s druge strane, institucija od svetskog značaja i same okolnosti, ekonomske i druge u kojima deluje i način na koji deluje, prilike izlaganja i interakcija sa publikom, potpuno su različiti.
Prema rečima Une Popović, za MSUB, za nju kao kustosa i za umetnike, izložba u Tejt Modern predstavlja “značajno iskustvo, ali i veliki stimulans”.
Izložba “Izvrnuta kuća” Ilića i Gverovićeve, istražujući prirodu rezidencijalnog boravka kao kreativnog procesa, bavi se pitanjima muzeja, kolekcija, socijalnih interakcija, ali i samog potencijala kolaborativnog udruživanja.
Rad dvoje umetnika podrazumeva instalaciju u prostoru, mural i crteže.
“Pokušali smo da sagledamo muzej kao prostor za razmišljanje, prostor u kojem se radi, formira proces. Siniša i ja smo do sada sarađivali na nekoliko site-specific projekata koji su se bavili problemima pripadanja, raseljenosti, nestabilnosti i nesigurnosti. Sve je mikro prostor koji se bavi jednako ličnim kao i geopolitičkim stanjima nestalnosti, nepostojanosti i zavisnosti o takvim stanjima”, navela je povodom izložbe Tina Gverović, koja već duže vreme radi u Londonu.
Prema rečima Siniše Ilića, izlaganje u Tejtu predstavlja značajno iskustvo i zanimljivo je na više nivoa.
“Umetnost, umetnički radovi i komunikacije se dešavaju u različitim kontekstima i prostorima. Odlučili smo da izložba bude novi rad, najviše fokusiran na organizovanje izlagačkog prostora u kojem nam se sve čini poznato, ali ne dovoljno”, naveo je Ilić.
Izložba obuhvata prostorne instalacije i crteže koji se na različite načine fizički, metaforično ali i fenomenološki oslanjaju na pitanje muzeja i osnovnih premisa muzeja kao takvih: kolekciju, publiku i zgradu. Rad se bavi idejom dekonstrukcije prostora, pa i vremena. Osmišljen je kao mikro prostor koji se bavi ličnim i geopolitičkim stanjima nestabilnosti, nepostojanosti i zavisnosti o takvim stanjima.
Deo prostora natkriva tenda, neka vrsta zaklona, skloništa.
Na zidovima su fiktivne priče o gradnji, suludoj besciljnoj gradnji, slike i crteži na kojima linija ili potez četkice postaju metafore za zauzimanje različitih pozicija i pogleda na stvarnost savremenog trenutka. Prostor galerije ujedinjuje mural, koji se bavi paralelnim istorijama kultura, i crteže i slike koje uvode informacije iz spoljašnjeg sveta, tragove konflikta i nasilja, izgradnje i destrukcije, kao i tehnološkog otpada.
Siniša Ilić i Tina Gverović sarađuju od 2006. godine kada su učestvovali u programu studijskog boravka za umetnike i kustose (ISCP) u Njujorku, kao dobitnici nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” u Srbiji, odnosno “Radoslav Putar” u Hrvatskoj. Od tada su zajedno realizovali niz umetničkih radova, izložbi i publikacija, baveći se ličnim i socijalnim stanjima napetosti, nelagodnosti, ugroženosti i konfuzije. Njihove multimedijalne instalacije često su odgovor na sam galerijski prostor, na kontekst u kojem se rad prikazuje i na način na koji ga tumači publika.
Zajedno su izlagali u Galeriji Fordham u Londonu, u Galeriji Arsenal u Bialistoku u Poljskoj, na Bijenalu savremene umetnosti u atomskom skloništu D-0 ARK u Konjicu u Bosni i Hercegovini, te u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, na 25. Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku, u Galeriji Nova u Zagrebu, u Galeriji Kontekst u Beogradu….
Izložba “Izvrnuta kuća” deo je programa “Project Space” Tejt Modern, čiji je cilj saradnja mlađih kustosa i promovisanje mlađih autora, od pojedinačnih umetničkih ostvarenja preko manjih grupnih internacionalnih izložbi.
Posetioci će moći da obiđu izložbu “Izvrnuta kuća” do 9. marta 2014. godine
(SEEcult.org)