• Search form

28.05.2018 | 16:23

Izborna Skupština ULUPUDS-a, dodeljene godišnje nagrade

Izborna Skupština ULUPUDS-a, dodeljene godišnje nagrade

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) izabralo je na Skupštini, održanoj 26. maja u Beogradu, nov sastav organa i tela, potvrdilo prijem novih članova i dodelilo godišnje nagrade za 2015. i 2016. godinu.

Na Skupštini ULUPUDS-a, kojom je predsedavao predsednik Upravnog odbora arhitekta mr Bojan Kovačević, usvojene su i izmene Pravilnika o prijemu u članstvo tog udruženja, kao i izveštaji o radu u proteklom periodu.

Izvršena je verifikacija novih članova ULUPUDS-a primlјenih 2016, 2017. i 2018. godine, te izabrani novi članovi organa i tela.

U Upravni odbor izabrani su: Pavle Vasev (Arhitektonska sekcija), Lidija Jovanović (Sekcija za tekstil i savremeno odevanje), Čedomila Marinković (Sekcija teorije, kritike i istorije primenjene umetnosti), Ivana Čolić (Sekcija scenografije i kostimografije), Dragan Pavlović (Sekcija umetničke fotografije), Nadežda Đukanović Pantelić (Sekcija za umetnost i dizajn keramike i stakla), Nebojša Savović Nes (Vajarska sekcija), Tatjana Koraksić (Slikarsko-grafička sekcija) i Predrag Končar (Dizajn sekcija).

U Umetnički savet izabrani su: Slobodan Maldini, Snežana Pešić Rančić, Dušan Jovanović, Sonja Žugić, Ana Stipsić, Mihailo Stošović, Ana Mihailović, Petar Vujošević i Danijela Paracki.

Za članove Nadzornog odbora izabrani su: Aleksandra Mitrović, Snežana Skoko, Aleksandar Despotović, Aleksandar Bobić i Svetlana Blagojević Jovičić, a Suda časti: Marina Medenica, Rajko Karišić, Igor Miličević, Višnja Tintor i Valentina Milošević.

Nagrade za životno delo dobili su scenografkinja Gorana Sudžum, umetnički fotografi Mario Bralić i Dragiša Radulović, istoričarka umetnosti Mirjana Bajić, keramičarka Sofija Bunardžić i arhitekte Milenija Marušić i Darko Marušić, Zoran Lazović i Pavle Vasev.

Velika nagrada Srbije za primenjenu umetnost i dizajn za 2015. godinu dodeljena je kostimografkinji Jeleni Stokući za predstave Beogradskog dramskog pozorišta “Hotel Evropa”, “Palilulski roman” i “Poziv na pogubljenje”, dok je isto priznanje za 2016. godinu dobila kostimografkinja Tatjana Radišić za predstavu Srpskog narodnog pozorišta “Na Drini Ćuprija”.

Godišnje nagrade ULUPUDS-a za stvaralaštvo u 2015. godini dobili su: Milica Bajić Đurov, Ida Ignjatović, Saša Preradović, Aleksandar Kelić, Milica Mrvić, Sonja Jankov, Dejan Đorić, Jelena Matić, Sanja Sremac, Dragana Stevanović i Oliver Stanković (Studio S), Dragana Bojić, Dragana Nikolajević i Marija Tišma, a za stvaralaštvo u 2016. godini: Snežana Čomor Ćurčić, Nevena Mijušković, Ivana Čolić, Vukica Mikača, Milan Živković, Irena Šentevska, Čedomila Marinković, SEEcult.org - Mirolјub Marjanović i Vesna Milosavlјević, te Marina Kušić Milovanović, Jelena Zafirović, Pavle Vasev, Maja Gecić, Zvonko Marković i Evica Milovanov-Penezić.

ULUPUDS je u protekle tri godine primio 167 novih članova (58 u 2016. od prijavljena 94 kandidata, 55 u 2017. od prijavljena 74 kandidata, te 54 u 2018. godini od prijavljena 72 kandidata).

Od oktobra 2015. do maja 2018. godini status samostalnog umetnika dobilo je petoro umetnika, a bilo je devet kandidata. Za status istaknutog umetnika konkurisala su četiri kandidata, od kojih su tri dobila taj status, a jedan predmet je u toku.

(SEEcult.org)

  • 21.10.2017 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01.12.2017 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13.01.2018 | 09:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    30.03.2018 | 10:00

    +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)

    kustos razstave: Igor Španjol

    http://www.mg-lj.si

    07.04.2018 | 11:00

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    13.04.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    14.04.2018 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    21.04.2018 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    21.04.2018 | 15:00

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

Video
18. Bijnale umetnosti Pancevo
21.06.2018 | 15:33

VOĐENJE: 18. Bijenale umetnosti u Pančevu - Prostorni agens

Vođenje kroz 18. Bijenale umetnosti u Pančevu “Prostorni agens”, održano od 26. maja do 17.