• Search form

02.10.2012 | 13:59

Između realnog i realnosti

Između realnog i realnosti

Izložba “Između realnog i realnosti” (topografija privatno/javnog prostora) kustoskinje Jelene Veljković biće otvorena 5. oktobra u Trećem Beogradu, a u uslovima tog šire shvacenog galerijskog prostora, predstavlja radove domaćih, regionalnih i internacionalnih umetnika čiji je fokus u radu vezan za geografska iskustva, specificne mehanizme i strategije kojima bi se reinterpretirao, povratio, problematizovao ili pojačao jedinstveni karakter određenog prostora.

Na izložbi učestvuju: Dušica Drazić, Irena Kelečevic, Ivan Petrović, Mirjana Boba Stojadinović, Saša Tkačenko, Slobodan Stošić, Vesna Zarev, Žolt Kovač i Ministarstvo prostora iz Srbije, Mladen Bundalo (BiH), Lia Lapithi (Kipar), Hristina Ivanoska (Makedonija), Raeda Saadeh (Izrael), Kolektiva (Vesna Bukovec, Lada Cerar, Metka Zupanič), Anja Medved, Polonca Lovšin, Jasna Hribernik i Zmago Lenardič, te Tanja Lažetić i Dejan Habicht iz Slovenije.

Prema navodima kustoskinje, u uspostavljanju šireg okvira izložbe poslužila je dijalektička teorija prostora koja se zasniva na analizi urbanih fenomena kroz uvođenje principa polarnosti.

Prvi u nizu parova suprotnosti naveden je već u podnaslovu izložbe (privatno/javno) oko koga se radijalno pozicioniraju ostale bipolarne relacije: odnos prirode i kulture, prirodnog i veštačkog okruženja; centra i periferije; korelacije stvarnosti i mogucnosti demokratskog delovanja u javnom prostoru; subjekta i objekta posmatranja u oblasti prostornih odnosa i vizuelnih navika; determinizma i slobode; strukture i funkcije, percepcije urbanih i prirodnih toponima na kolektivnom i individualnom nivou.

U konstelacijama nepovratnog menjanja karaktera, strukture gradova i prirodnih resursa kao primarnih mesta sigurnosti, komunikacije i zadovoljstva, postavlja se pitanje: Kako individua ili grupacija u situaciji raznih dnevnih pritisaka, neo-liberalnih kulturnih navika i rutina uspeva da iznađe mesto koje je izvan uticaja novog sistema ideologija, ekonomskih i socijalnih ograničenja?

Sprovodeći istraživanje te vrste, krećući se kroz različite prostore, umetnici i radnici u kulturi putem ulične i gerilske umetnosti, slike, fotografije, instalacije, dokumetarnog materijala, video rada... konstatuju kapacitete i fleksibilnosti zatečenih sistema, kao i različite načine ostvarivanja u okviru datog kulturnog miljea.

Svojevrsnom umetničkom topoanalizom, u okviru izložbe locirane su aktuelne pojave u kontekstu (s)nalaženja u privatno-javnom prostoru preko kinestetičkih relacija posmatrača, mesta i okruženja. U prostoru između realnog i posebnih realnosti, posmatraču se nudi mogućnost kretanja različitim rutama. Takva vrsta raslojavanja i dinamizacije pogleda inicira aktivnu poziciju u procesu preispitivanja kolektivnog i intimnog iskustva, putem mentalne i prostorne rekapitulacije činioca određenog mesta, bilo u cipelama turiste ili redovnog gradskog šetača, navela je Jelena Veljković .

Izložba će biti otvorena u Trećem Beogradu do 20. oktobra.

*Foto: Raeda Saadeh

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav