• Search form

04.10.2011 | 10:28

Kad porastem biću teniser

Beogradska umetnica Gabriela Vasić predstavlja se 5. oktobra u galeriji ALT izložbom “Recept za uspeh: Kad porastem biću teniser” - multimedijalnim događajem kojim preispituje famu stvorenu svetskim uspehom Novaka Đokovića i njegovim posledicama na mlade koji su željni uspeha, odnosno potencijalom za uspostavljanje distanicranog, kritičkog diskursa prema tom fenomenu.

Izložba obuhvata fotografiju, performans, instalaciju i video striming, a sadrži foto serijal nastao od 2008. do 2010. - godinu dana pre nego što je Đoković osvojio Vimbldon.

Kad porastem biću teniser

Beogradska umetnica Gabriela Vasić predstavlja se 5. oktobra u galeriji ALT izložbom “Recept za uspeh: Kad porastem biću teniser” - multimedijalnim događajem kojim preispituje famu stvorenu svetskim uspehom Novaka Đokovića i njegovim posledicama na mlade koji su željni uspeha, odnosno potencijalom za uspostavljanje distanicranog, kritičkog diskursa prema tom fenomenu.

Izložba obuhvata fotografiju, performans, instalaciju i video striming, a sadrži foto serijal nastao od 2008. do 2010. - godinu dana pre nego što je Đoković osvojio Vimbldon.

Projekat je deo umetničkog istraživanja Gabriele Vasić “Identiteti mladih u javnom prostoru” koje je počela 2004. godine, a odluka da ga prikaže u Galeriji ALT, koju sama i vodi, proistekla je iz činjenice da nekoliko državnih galerija, kojima je projekat nuđen dve godine pre nego što je Đoković postao svetski šampion, odbilo da ga predstavi. Aktuelnost projekta stoga dobija na značaju u godini koju je obeležio Đokovićev trijumf na svetskog ATP listi.

Svetski uspeh Đokovića ujedno je obeležen i podelom javnosti na “pro” i “contra” njega na društvenim onlajn mrežama. Time je, prema navodima Gabriele Vasić, preispitivanje fame koju nosi takav sportski rezultat još značajnije u uspostavljanju distanicranog, kritičkog diskursa.

U foto beleškama sa ulica Beograda, na kojima nenadano nastaju fotografije iz serijala “Kad porastem biću teniser”, mladi praktikanti su snimani u toku igre na terenu i zamoljeni su da poziraju “emitujući” svoj budući uspeh u tom sportu (kao da su “Novak”, na primer).

Činjenica da su ambijenti u kojima su portretisani “igrači” neadekvatni za profesionalno bavljenje tim sportom u funkciji je zapitanosti posmatrača o ostvarovosti ambicija koje pokreću te mlade ljude.

Prema rečima gabriele Vasić, tim projektom kritički tumači tu omasovljenu pojavu u kojoj mediji masovnih komunikacija (i država) indukuju nacionalnu histeriju kao tobož realnu dispoziciju svakog “malog čoveka” u težnji za poboljšanjem svog socijalnog i ekonomskog položaja, zloupotrebljavajući i uspeh lokalnih sportskih “super heroja” kako bi formirali novi nacionalni brend.

Autorka se pita: “Šta su sve mnogi mladi ljudi spremni da učine po cenu slave i uspeha, ne bi li promenili svoj socijalni status? Pitanje je, koliko su ovakvi stereotipi u funkciji zdravog razvoja pojedinca, a koliko su zapravo ovako konstruisani kulturni klišei opasni za mlade, ako se slepo primenjuju, kao ‘recept za uspeh’”.

Na izložbi, osim Gabriele Vasić, učestvuje i umetnik-pirat Bleaks Biofor koji će sa publikom održati provokativan “turbo” fitnes trening u formi interaktivnog performansa. Ceo događaj će biti prenošen preko onlajn video kanala Galerije ALT: http://www.ustream.tv/user/galleryalt.

Izložbu čine: situacionistički foto projekat “Kad porastem biću teniser” koji se bavi medijski konstruisanim kulturnim klišeima kod mladih vidljivim u javnom prostoru, a koji su proistekli kao odraz uspeha srpskih tenisera na svetskoj teniskoj sceni (15 digitalnih printeva fotografija 50 x 70 cm +1);
instalacija na podu galerije u formi improvizovanog crteža teniskog terena (koja imitira improvizovane terene na ulicama na kojima deca i mladi praktikuju tenis), interaktivni performans za publiku “Od lopate ribu pravim” sa Bioforom kao gostom i internet video strimingom, te Bioforova instalacija “Deca na lopticama fašizma”.

Interdisciplinarna vizuelna umetnica u samostalnom statusu od 1993. godine, Gabriela Vasić je i omladinska i kulturna radinca, te direktorka Udruženja građana KOD (donedavno Smarti-e, koje deluje od 2006.).

Po obrazovanju je magistar slikarstva i ovo je njena 16. samostalna izložba. Aktivno izaže u zemlji i inostranstvu od 1992. godine, a radovi joj se nalaze u nekoliko umetničkih kolekcija.

Gabriela Vasić prati različite modele identifikacije i ponašanja mladih u javnom prostoru od 2004. godine, realizujući projekte koji su društveno generisani i bave se različitim aspektima kolektiviteta.

Bavi se društvenim i političkim dimenzijama tranzicionog društva, strategijama za konceptualizaciju otpora i akcijama u javnom prostoru kojima istražuje mejnstrim ideologiju i odnos kulturnog konteksta i subjektiviteta.

Prema njenim rečima, voli da govori o onome o čemu mnogi ćute ne bi li potstakla dijalog i isprovocirala građansku ili institucionalnu odgovornost.

Bavila se pitanjima umetničkog sistema i umetničke produkcije, kulturim politikama, odnosima medija i individualiteta, alternativnim ekonomskim mrežama, kolektivnim imaginarijem i stvaralaštvom drugih /antiautorstvo. Njeni noviji radovi istražuju matrice komunikacije i potkulturne prakse mladih u javnom prostoru.

Njeni projekti su obeleženi aktivnim učešćem publike i relacionom estetikom.

Gabriela Vasić osmišljava, realizuje i organizuje neformalne programe obuke za decu i omladinu u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, vodi i osmišljava galerijski program u okviru aktivnosti Galerije ALT u kojoj je u svojstvu kustosa i umetničkog direktora, kao i člana Saveta.

Više o Gabrieli Vasić na http://gabrielavasic.wordpress.com/

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav